Burno na sednici Odbora za obrazovanje: Usvojen zaključak, opozicija nije učestvovala u glasanju
Komentari21/01/2025
-12:22
Odbor za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo Skupštine Srbije usvojio je danas Zaključak, u kojem je navedeno da je akademska godina ugrožena za preko 200.000 studenata javnih visokoškolskih ustanova na kojima su u ovom trenutku blokade i istaknuto da je neophodno sagledati na koji način će biti nadoknađeni svi oblici nastave i ispitni rokovi. Za zaključaks su glasali samo članovi Odbora iz vladajućih stranaka, dok predstavnici opozicije, nakon burne sednice, nisu učestvovali u glasanju.
U Zaključku usvojenom na današnjoj sednici Odbora navedeno je de je Narodna skupština Srbije, shodno svojoj kontrolnoj ulozi, ali i kao predstavnička institucija građana, pokrenula ovo pitanje koje se tiče više stotina hiljada porodica u Srbiji.
"Uvažavajući u potpunosti pravo na izražavanje mišljenja i na protest, utvrđeno je da je neophodno poštovati prava studenata na neometan nastavak studija. Izražavamo zabrinutost i očekujemo dodatne napore kako rukovodstva visokoškolskih ustanova, tako i Ministarstva prosvete, sa ciljem da se obrati pažnja na status budžetskih studenata, kojih je 102.102, studenata koji borave u studentskom domu, koji imaju studentski kredit, ali i 128.330 samofinansirajućih studenata koji su platili svoje studije", istaknuto je u Zaključku.
Ukazano je da je neophodno sagledati na koji način će biti nadoknađeni svi oblici nastave i ispitni rokovi kako bi bile ispunjene ugovorne obaveze visokoškolskih ustanova za koje su samofinansirajući studenti platili školarine, a budžetskim studentima država platila školarine. U cilju pružanja podrške porodicama, Skupština Srbije će otvoriti kontakt centar kome se studenti i njihove porodice mogu obratiti u vezi sa svim pitanjima i nedoumicama koje imaju u cilju ostvarenja svojih studentskih prava, navedeno je u Zaključku koji je pročitala predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić.
Brnabić o tri pretnje
Brnabić je izjavila da se moraju sagledati problemi sa kojima se suočavamo zbog blokada fakulteta i postavila pitanje ko štiti prava svih studenata u Srbiji. Ona je, na sednici Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo na čijem je dnevnom redu blokada fakulteta i zaštita prava studenata, navela da zbog blokada postoje tri pretnje.
Istakla je da je prva pretnja da preko 102.000 studenata koji su na budžetu ostanu izvan budžeta i da oko 17.000 studenata izgubi pravo na studentske domove.
Brnabić je navela da je druga pretnja da svi samofinansirajući studenti budu izloženi troškovima, dugovima i izgubljenim životnim šansama zbog blokada o kojima su doneli odluku plenumi.
Treća pretnja je, kako je navela, da ovo što se dešava poslednja dva meseca može da prouzrokuje da svi naši fakulteti koji su u blokadi budu u narednih nekoliko nedelja u finansijskoj blokadi, jer, kako je objasnila, ako samo 100 studenta koji su samofinansirajući podnese prijavu i traži da im se rufundira školarina, to može da prouzokuje da ti fakulteti bankrotiraju.
Brnabić je prethodno rekla da je sednica sa jednom tačkom dnevnog reda - blokade fakulteta, nije sazvana iz političkih razloga, već da bi se sagledalo sve što se dešava u poslednja dva i po meseca i kakav uticaj blokade imaju na studente, njihove porodice, ali i konsekvence po državni sistem visokog obrazovanja. Brnabić izjavila je danas, odgovarajući na izlaganje rektora Univerziteta u Beogradu Vladana Đokića, da je i parlament spreman da se angažuje i bude medijator u razgovorima o ispunjenosti zahteva koji su razlog za blokade fakulteta.
Brnabić je istakla da obrazovanje ne sme biti predmet političkih razmirica, već da je obrazovanje nadpolitička tema i naglasila da je autonomija univerziteta ne samo ustavna kategorija, već je i apsolutna svetinja za ovu vlast i državu.
"Na ovoj sednici ne samo da nemamo pravo, već ni nameru da se mešamo i utičemo na autonomiju univerziteta. Jasno je pravo studenata da iskažu svoje nezadovoljstvo, čak je i dobrodošlo u parlamentarnoj demokratiji kakva je Srbija da se izjasne, potiču promene u društvu. Za svako demokratsko društvo je ovo dobro, normalno i prirodno, ali s druge strane, svako od nas pojedinačno mora voditi računa da naša prava i slobode ne ugrožavaju nikako, nikada i ni po koju cenu pravo i slobode drugih građana oko nas", poručila je Brnabić.
Predsednica parlamenta je navela da u Srbiji ima oko 268.000 studenata od kojih je 230.743 na državnim univerzitetima, a od tih 230.743 studenata 102.413 je budžetskih. Brnabić dodaje da je oko 17.000 onih koji imaju obezbeđeno mesto u studentskim domovima.
"Problemi o kojima moramo da razgovaramo jesu šta će se desiti sa studentima na budžetu, onima koji imaju pravo na dom, kada zbog blokada koje su, kako ja smatram, nezakonite, ti studenti izgube pravo da budu budžetski i izgube pravo na dom. Koliko njih neće moći da nastavi studiranje", upitala je Brnabić.
Pita i koliko ima porodica koje ne mogu da priušte svojoj deci studiranje na drugi način i daje primer samohrane majke iz Ivanjice, koja ima dvoje dece, a jedno od njih je student.
"Ta mlada osoba može biti samo student ako je na budžetu i u domu, ako izgubi godinu neće moći više da studira. Koliko ima takvih porodica", istakla je.
Navodeći da u ovom trenutku postoji velika naklonost prema plenumima koji su, kako primećuje, suprotni zakonu, Brnabić kaže da i imaju pravo da postoje.
"Ali, ko razmišlja o ostalim porodicama i studentima čije se studiranje ugrožava blokadama iza kojih su stali određeni dekani, rektori. Kada oni izgube mogućnost da studiraju, jer nisu mogli da polažu ispite jer im je neki plenum zabranio ko im je onda kriv, da li plenum, fakultet, dekan, rektor, Vlada Srbije, Ministarstvo prosvete, Narodna skupština koja se stara o primeni zakona, a u ovom trenutku imamo kršenje dva i po meseca oba zakona i o visokom obrazovanju i studentskom organizovanju", rekla je Brnabić.
"Moramo sagledati probleme nastale zbog blokada,ko štiti prava studenata"
Brnabić je rekla i da se moraju sagledati problemi sa kojima se suočavamo zbog blokada fakulteta i postavila pitanje ko štiti prava svih studenata u Srbiji.
Ona je navela da zbog blokada postoje tri pretnje. Istakla je da je prva pretnja da preko 102.000 studenata koji su na budžetu ostanu izvan budžeta i da oko 17.000 studenata izgubi pravo na studentske domove.
Brnabić je navela da je druga pretnja da svi samofinansirajući studenti budu izloženi troškovima, dugovima i izgubljenim životnim šansama zbog blokada o kojima su doneli odluku plenumi. Treća pretnja je da ovo što se dešava poslednja dva meseca može da prouzrokuje da svi naši fakulteti koji su u blokadi budu u narednih nekoliko nedelja u finansijskoj blokadi, jer, kako je objasnila, ako samo 100 studenta koji su samofinansirajući podnese prijavu i traži da im se rufundira školarina, ti fakulteti bankrotiraju, navela je Brnabić.
Podsetila je da je Pravni fakultet u Beogradu otvorio prijave za januarski ispitni rok, da je bilo oko 8.000 prijava, ali da je onda izašao plenum i rekao da blokiraju fakultet i da studenti neće moći da polažu ispite. Brnabić je istakla da u Srbiji u ovom trenutku ima oko 268.000 studenata, od kojih 230.743 na državnim univerzitetima.
Od ovih na državnim univerzitetima je 102. 413 budžetskih, a oko 17.000 studenata imaju smeštaj u studentskim domovima. Brnavić je rekla da su problemi o kojima moramo da razgovaramo šta će se desiti sa svim studentima na budžetu i sa studentima koji imaju pravo na dom kada i ukoliko zbog blokada, za koje je istakla da su nezakonite, izgube pravo da budu budžetski studenti i izgube pravo na domove.
"Ministarstvo se trudi da uspostavi dijalog sa svima"
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović izjavila je na sednici skupštinskog Odbora za obrazovanje, na čijem je dnevnom redu blokada fakulteta i zaštita prava studenata, da se Ministarstvo trudi da uspostavi dijalog sa svima koji izražavaju nezadovoljstvo i da joj je žao što ne postoji razumevanje za dijalog.
Navela je da je raduje današnja atmosfera sa sednice, bez obzira na nervozu, koju, kako je rekla, ispoljava deo poslanika.
''Dozvolite da budemo različiti, da ipak poštujemo jedni druge utoliko da se saslušamo. Ja još nisam počela da govorim, a vi ste izrazom lica pokazali da vas iritiram'', rekla je Đukić Dejanović, čije su obraćanje prekidali članovi Odora iz opozicije.
Đukić Dejanović je istakla da smatra da se u dijalogu sa onima koji osećaju i izražavaju nezadovoljstvo može naći način da se postignu najbolji mogući ishodi, čak i kada u nečemu nema slaganja i dodala da je u dva navrata sa rektorima univerziteta, na sastancima koji su bili planirani zbog pitanja finansiranja visokog obrazovanja, razgovarano kako Ministarstvo i Vlada mogu pomoći da se izađe iz sadašnje situacije i da se minimiziraju štetne posledice.
Tepić: "Na kakav dijalog vi pozivate kad studente tuku"
Šefica poslaničke grupe Stranke slobode i pravde (SSP) Marinika Tepić pozvala je danas predsednicu Skupštine Srbije Anu Brnabić da ispuni zahteve studenata, koji se mogu lako ispuniti i da prestane da deli društvo i "ljude pravi budalama".
Tepić je, na sednici Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo, rekla da je Brnabić šefica ljudima koji su napali studente Fakulteta dramskih umetnosti na blokadi kojom su odavali počast poginulim u padu nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu.
Ona je rekla da je prava adresa za zahteve studenata Brnabić, koja lično krši Ustav i zakone, a dokaz za to je i što se počinju buniti i srednje i osnovne škole, a vlast se uporno pravi da to ne vidi.
"Na kakav dijalog vi pozivate kad studente tuku. Izjavama huškate ljude. Crveni srednji prst, je li to vaš logo budućeg pokreta, zapitala je Tepić. Ona je optužila Brnabić da je zloupotrebila funkciju jer nezakonito predsedava sednici Odbora i zatražio od predsednika Marka Atlagića da preuzme vođenje.
Poslanik SSP Peđa Mitrović podsetio je na činjenicu da predstavnici vlasti studente nazivaju "ustašama" i antisrbima, objavljuju njihove dokumente, a kriju odgovorne za pad nadstrešnice u Novom Sadu. On je naveo da je celo izlaganje Ane Brnabić direktna pretnja studentima i njihovim porodicama da će ako ne podlegnu sili odgovarati. Mitrović je ukazao i na kampanju koju je Srpska napredna stranka pokrenula noćas, "digla stranački bašibozuk da crtaju srednji crveni prst po školama i saobraćajnicama".
Opozicija je Brnabić zamerila kako na sednici "drži beskonačnu tiradu" i da ne daje članovima Odbora reč, i poručili joj da svoje stavove iznosi na konferencijama za novinare, a ne na sednici Odbora.
Smiljanić: Ključni problem je kako da se nadoknadi nastava na fakultetima u blokadi
Predsednica Studentske konferencije univerziteta Srbije (SKONUS) Margareta Smiljanić rekla je danas da je problem pred studentima i univerzitetima u Srbiji sada nadoknada nastave na fakultetima koji su u novembru počeli sa blokadama. Ona je na sednici skupštinskog Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo rekla da je najteže studentima biomedicinskih i tehničko-tehnoloških nauka koji pored nastave imaju praksu, a koju su izgubili.
"Govorimo o nadoknadi, sada ne jednog ispitnog roka nego na nekim fakultetima i tri ispitna roka. Govorim ovo, jer studenti koji su korisnici stipendija ili kredita dolaze sada u problem da zbog toga što školska godina mora da se završi 1. oktobra, ne vide na koji način će ta tri ispitna roka biti nadoknađena, a da oni traju u skladu sa statutima univerziteta i zakona", istakla je ona.
Prema njenim rečima, napravljen je jaz između studenata čija nastava teče i na državnim univerzitetima i onih koji su blokirani.
"Državni univerzitet u Novom Pazaru ima redovnu nastavu i ispitne rokove, Univerzitet u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici takođe, Kriminalistisko-policijski univerzitet takođe, kao i Univerzitet odbrane. Doći ćemo u situaciju kada će studenti konkurisati u oktobru mesecu za iste stipendije, za iste kredite i za mesta u studentskim domovima i imaćemo jaz između studenata koji su imali redovnu nastavu, ispitne rokove i studenata koji su izgubili ispitne rokove što će sigurno uticati na rangiranje na tim listama", rekla je Smiljanić.
Sednica Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo na čijem je dnevnom redu jedna tačka - blokada fakulteta i zaštita prava studenata počela je oko 12 sati u Skupštini Srbije.
Zbog značaja teme sednicu, koju je sazvao predsednik Odbora Marko Atlagić, vodi predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić.
Sednici prisustvuje i ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović, kao i njeni saradnici iz Ministarstva prosvete. Osim članova Odbora, sednici prisustvuju i prof. dr Dejan Madić, rektor Univerziteta u Novom Sadu, prof. dr Bojan Milisavljević, dekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, prof. dr Iva Draškić-Vićanović, dekan Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Takođe, sednici Odbora prisustvuju i predstavnici studentskih parlamenata u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu. Brnabić je ranije najavila da će prisustvovati sednici Odbora na kojem će se razgovarati i blokadama fakulteta, kao i da će to učiniti kako bi pitala koji je izlaz za sve studente.
"Koji je izlaz, za sve studente. Ne za plenum, nego za sve studente", rekla je Brnabić.
Predsednica parlamenta je tada rekla i da će inicirati da se skupštinski Odbor pozabavi stvarima koje se tiču studenata poput finansijskog obezbeđivanja kada zbog blokada ostanu bez kredita, studiranje na budžetu, mesta u studentskim domovima.
Šefica poslaničke grupe Stranke slobode i pravde (SSP) Marinika Tepić pozvala je danas predsednicu Skupštine Srbije Anu Brnabić da ispuni zahteve studenata, koji se mogu lako ispuniti i da prestane da deli društvo i "ljude pravi budalama".
Tepić je, na sednici Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo, rekla da je Brnabić šefica ljudima koji su napali studente Fakulteta dramskih umetnosti na blokadi kojom su odavali počast poginulim u padu nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu.
Ona je rekla da je prava adresa za zahteve studenata Brnabić, koja lično krši Ustav i zakone, a dokaz za to je i što se počinju buniti i srednje i osnovne škole, a vlast se uporno pravi da to ne vidi. Na kakav dijalog vi pozivate kad studente tuku. Izjavama huškate ljude. Crveni srednji prst, je li to vaš logo budućeg pokreta, zapitala je Tepić. Ona je optužila Brnabić da je zloupotrebila funkciju jer nezakonito predsedava sednici Odbora i zatražio od predsednika Marka Atlagića da preuzme vođenje. Poslanik SSP Peđa Mitrović podsetio je na činjenicu da predstavnici vlasti studente nazivaju "ustašama" i antisrbima, objavljuju njihove dokumente, a kriju odgovorne za pad nadstrešnice u Novom Sadu. On je naveo da je celo izlaganje Ane Brnabić direktna pretnja studentima i njihovim porodicama da će ako ne podlegnu sili odgovarati. Mitrović je ukazao i na kampanju koju je Srpska napredna stranka pokrenula noćas, "digla stranački bašibozuk da crtaju srednji crveni prst po školama i saobraćajnicama". Opozicija je Brnabić zamerila kako na sednici "drži beskonačnu tiradu" i da ne daje članovima Odbora reč, i poručili joj da svoje stavove iznosi na konferencijama za novinare, a ne na sednici Odbora.
Đokić: Univerzitet u Beogradu u potpunosti stoji uz studente
Na sednici Odbora za obrazovanje, rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić je tokom rasprave rekao da je taj univerzitet dao podršku studentima.
"Univerzitet u Beogradu u potpunosti stoji uz studente", rekao je Đokić i dodao da su mnogi fakulteti pripremili već revidirane nastavne programe koji će se realizovati po okončanju blokada.
Prema njegovim rečima, ako ne bude dovoljno vreme da se ti nastavni planovi završe do kraja školske godine prema kalendaru, biće organizovani i preko leta. On je rekao da je studentski bunt "rezultat njihove samosvesne predstave o stanju u našem društvu" gde su oni ustanovili da, kako je rekao, postoje pojave koje "nisu zakonite, moralne i da je to važnije od svega onoga što im se pripisuje".
"Istakli su da nemaju političke ambicije, da se ograđuju od političkih stavova i da ne žele da se politika upliće u njihove stavove. Univerzitet u Beogradu je dao saopštenje da će kada se steknu uslovi realizovati sve obaveze", kazao je Đokić.
Dodao je da je Univerzitet u Beograd spreman pomogne u tome da se nađe model kako da se zahtevi ispune.
"Vi tvrdite da su ispunjeni, studenti da nisu ispunjeni. Mora da se nađe model komunikacije šta nije ispunjeno. Ako je to vama prihvatljivo mi smo spremni da pomognemo. Kao rektor nemam mandat da pričam umesto studenata, ali ako postoji volja sa vaše strane možemo da iniciramo neku formu dijaloga koja bi išla ka ispunjenju njihovih zahteva", kazao je Đokić.
Brnabić je navela da razume da rektor podržava studente u plenumu i istakla da je to legitimno, ali da i dalje ostali studenti nemaju informacije kako će oni sačuvati svoje statuse.
Komentari (0)