Banka hrane u borbi protiv siromaštva: "Bacanje namirnica je veliki problem koji zagađuje"
Komentari08/01/2025
-21:08
Svakodnevno se u domovima, ali i u marketima, pogotovo nakon prazničnog perioda, baca hrana, koja je pred istekom roka ili koja jednostavno više nije na oko primamljiva potrošačima. Međutim, ova hrana ne mora da bude bačena.
Godine 2006. u Beogradu je osnovana Banka hrane koja ima za cilj da smanji bacanje hran i taj način da se bori protiv siromaštva. Ona funkcioniše tako što prikuplja donacije od većih ili manjih trgovinskih lanaca, ali i od pojedinaca.
"Banka hrane je humanitarna organizacija koja sakuplja skladišti i distribuira hranu do socijalno ranjivih kategorija. 'Banka hrane Beograd' je članica Federacije banaka hrane na evropskom nivou i ona je jedina članica koja je ovde u regionu registrovana. Ono što je bitno za 'Banku hrane Beograd' je da sa jedne strane ima veliki broj organizacija koje ona okuplja, negde oko 200 organizacija koje su iz raznih oblasti", rekla je za Euronews Srbija PR Banke hrane Sanida Klarić.
Način na koji Banka hrane to radi je uz pomoć velike grupe donatora, to su većinom, kako dodaje sagovornica, najveće kompanije, koje distribuiraju hranu koja je u nekim slučajevima višak kod njih – to su supermarketi i restorani brze hrane.
Sagovornica je naglasila da je bacanje hrane veoma veliki društveni problem.
"Ne samo zbog toga što rušimo svoj budžet, nego i zbog toga što narušavamo našu životnu sredinu, jer jedan kilogram hrane na otpadu proizvede skoro 70 odsto metana i CO2", naglasila je Klarić.
Za više detalja o tome kako ova humanitarna organizacija funkcioniše pogledajte video na vrhu teksta.
Komentari (0)