"Ne očekujemo nikakve probleme": Direktor "Srbijavoda" za Euronews Srbija o vodostaju Save kod Šapca
Komentari31/03/2025
-17:20
Vodostaji reka u Srbiji su u porastu nakon obilnih padavina koje su u nekim delovima zemlje trajale neprekidno tri dana. Trenutno je na snazi vanredna odbrana od poplava, a sve nadležne službe su u pripravnosti. Iako situacija nije alarmantna, nadležni prate stanje na terenu i preduzimaju preventivne mere kako bi zaštitili stanovništvo i imovinu.
Jedno od najkritičnijih mesta je reka Sava kod Šapca, gde vodostaj i dalje raste. Prema rečima direktora "Srbijavoda", Gorana Puzovića, ranije prognoze su korigovane, te se očekuje da će vrh poplavnog talasa kod Šapca dostići 516 cm, što je manje od prethodno predviđenih 536 cm.
"Dakle, ne očekujemo nikakve probleme. Proglašena je vanredna odbrana od poplava, a gradski štab u saradnji sa Sektorom za vanredne situacije koordinira sve mere na terenu“, rekao je Puzović.
Situacija je stabilnija i na drugim rekama. Poplavni talas na reci Jadar, koji je pre nekoliko dana izazvao lokalna izlivanja, sada jenjava, ali nadležni ne ukidaju vanredne mere dok se vremenski uslovi potpuno ne stabilizuju.
"Do lokalnih izlivanja dolazilo je u gornjim tokovima reka Jadar, Đetinja i drugih manjih rečica, ali voda nije ušla ni u jednu kuću", naveo je Puzović i dodao da je u saradnji sa gradskim vlastima i lokalnim stanovništvom analizirano šta može biti urađeno kako bi se u budućnosti sprečile slične situacije.
Preventivne mere i ulaganja u infrastrukturu
Jedan od ključnih faktora u borbi protiv poplava je unapređenje infrastrukture. Od katastrofalnih poplava 2014. godine, Srbija je intenzivno radila na sanaciji i izgradnji zaštitnih sistema.
Prema Puzovićevim rečima, u poslednjih deset godina završeno je preko 800 projekata u oblasti vodoprivrede, a ulaganja u ovu oblast konstantno rastu.
"Nijedan deo Srbije nije zanemaren. Radili smo na zaštiti gradova i sela širom zemlje, a primer za to su Lučani i Valjevo, koji više nisu na listi ugroženih mesta. Takođe, rekonstruisan je levi nasip Save iznad Šapca u dužini od 40 km, a planiramo završetak dodatnih 4,5 km, što će dodatno povećati sigurnost stanovništva u Mačvi", rekao je Puzović.
Euronews Srbija
On je naglasio i značaj koordinacije između različitih institucija i lokalnih samouprava.
"Danas, kada se proglasi žuti, narandžasti ili crveni alarm, sistem se odmah podiže i sve nadležne službe reaguju na vreme", istakao je.
Neregulisani vodotokovi poseban izazov
Ipak, postoje delovi Srbije gde su poplave teže za kontrolu, posebno u brdsko-planinskim krajevima sa velikim brojem bujičnih vodotokova. Puzović je ukazao na problem naselja izgrađenih u dolinama reka, gde infrastruktura nije adekvatna za zaštitu od poplava.
"Posetili smo selo Bradić, gde postoji 50 kuća koje su ugrožene prilikom obilnih padavina. Naš plan je da izgradimo izolacioni nasip koji će štititi samo naselje, jer nije moguće braniti svaku njivu ili livadu. Prioritet nam je zaštita domova i ljudi“, objasnio je on.
Puzović je istakao i važnost ažuriranja katastra vodotokova drugog reda, koji su pod nadležnošću lokalnih samouprava.
"Radimo sa Sektorom za vanredne situacije na novoj evidenciji i kategorizaciji, kako bismo mogli sistematski da rešavamo problem u najugroženijim područjima“, rekao je.
"Više ne postoji mesec kada smo siguri od poplva"
Iako je trenutna situacija pod kontrolom, stručnjaci upozoravaju da klimatske promene donose nepredvidive vremenske uslove.
"Više ne postoji mesec kada smo sigurni od poplava. Nedavni primer u Valensiji, gde je palo 400 litara kiše po kvadratnom metru za samo osam sati, pokazuje koliko ekstremni vremenski uslovi mogu biti opasni“, istakao je Puzović.
On je dodao da su prošlog leta u Srbiji zabeležene padavine u količinama sličnim onima iz 2014. godine, ali zahvaljujući unapređenim sistemima zaštite, poplave su izbegnute.
"U Srbiji se danas živi bezbednije nego pre deset godina, ali to ne znači da možemo da se opustimo. Nastavljamo sa radovima na zaštitnoj infrastrukturi, jer nas u budućnosti čekaju još veći izazovi, uključujući bujične i urbane poplave koje nastaju u vrlo kratkom vremenskom periodu“, zaključio je Puzović.
Ceo razgovor sa Goranom Puzovićem pogledajte u videu na početku teksta.
Komentari (0)