Drugi put aktiviran sistem "Pronađi me": Jurić za Euronews Srbija o tome zašto nisu svi građani dobili obaveštenje
Komentari18/12/2024
-12:00
Zbog nestanka dečaka (11) u Beogradu, u ponedeljak uveče, po drugi put u Srbiji aktiviran je sistem "Pronađi me". Prvi put, građani Srbije dobili su obaveštenje o nestanku dvogodišnje devojčice Danke Ilić iz Bora 26. marta. Dok je dečak ubrzo po aktiviranju ovog sistema pronađen, sudbina male Danke još nije poznata.
O tome šta su nam prva dva slučaja pokazala i zašto pojedini operateri nisu slali poruke građanima i zbog čega u pojedinim slučajevima sistem ni nije pokrenut za Euronews Srbija govorio je Igor Jurić iz fondacije "Tijana Jurić".
Na pitanje zašto je sistem "Pronađi me" aktiviran samo u ova dva slučaja do sada, Jurić je rekao da je to zbog toga što nisu ispunjeni kriterijumi za pokretanje sistema.
"Svi nestanci, da kažem, završeni, tačnije potraga je završena uspešno i pokazalo se da je zaista i reakcija policije bila potpuno opravdana time što nije pokretala sistem. Za pokretanje sistema neophodno je da policija sumnja da je detetu ugrožen život i da je eventualno žrtva kriminalne otmice ili da je dete uzrasta mlađeg od sedam godina ili eventualno da je detetu potrebna neka medicinska pomoć da bi moglo normalno da funkcioniše. To su neki od samo kriterijuma za pokretanje sistema, a u tim slučajevima, eto, kažem, to nije bilo potrebno, tačnije nisu ispunjeni i zbog toga se samo u ova dva slučaja sistem pokrenuo", rekao je Jurić za Euronews Srbija.
Na pitanje zašto je nekima obaveštenje stiglo, a drugima ne, odgovara:
"Dakle, kada govorimo o ovom poslednjem slučaju, zaista je tako bilo da jedna grupa korisnika mobilnih operatera nije dobila informaciju o nestanku. Sami mobilni operateri nemaju mogućnost da isporučuju svim svojim korisnicima u jednom mahu SMS poruke i zbog toga se to radi u talasima. Kako je krenulo isporučivanje tih SMS poruka, u međuvremenu se i dete pronašlo i tako da je i policija obustavila sam sistem, dakle, ugasila ga je i tada su obustavljene i obustavljeno slanje SMS poruka. Zbog toga je došlo do nekih zabuna, gde su neki ljudi govorili da je nekima stigla poruka, nekima nije, ali to je isključivo jedini razlog zašto neki građani nisu dobili tu SMS poruku", objasnio je Jurić.
Jurić je govorio i o tome koliko građani zapravo mogu da budu od pomoći u pronalaženju nestale dece, te istakao da je žena koja je videla nestalog dečaka, postupila na pravi način.
"Gospođa koja je videla SMS poruku, a kasnije i dete u blizini TC Galerija odreagovala je na pravi način. Prvo je razgovarala sa detetom, umirila ga i kasnije pozvala policiju. To jeste naša uloga. Dakle, policija radi svoje uobičajene procedure. Ali mi kao građani imamo obavezu, kada dobijemo obaveštenje o nestanku deteta, da se osvrnemo oko sebe. Ukoliko vidimo dete, da vidimo i fotografiju samog deteta, da eventualno priđemo, porazgovaramo, vidimo da li postoji neki problem i da pomognemo koliko je u našoj moći, a zatim i pozovemo naravno i nadležne organe. To jeste naša uloga i tu jesmo kao pomoć instituciji, pre svega, mislim, u potrazi za nestalom decom", objasnio je Jurić.
Na pitanje kako se postupa kad se policiji prijavi nestanak deteta, Jurić odgovara:
"Kada se prijavi nestanak deteta, ono što je jako bitno i ono što roditelji treba da znaju, jeste da su policiji bitni svi mogući detalji vezani za sam nestanak. U smislu, da je jako bitno da svaki roditelj kaže, na primer, kako je dete bilo obučeno, gde se dete kreće, neke pojedinosti vezane za izgled deteta u smislu da li postoji neki ožiljak ili nešto slično".
Dodaje i da je bitno reći i ako ima nekih detalja u vezi sa porodičnim odnosima.
"To je mnogo važno zato što policija na taj način može da zna koji je eventualni uzrok samog nestanka i ono što je jako važno da roditelji imaju pristup određenim društvenim mrežama, pogotovo kada su deca osnovnoškolskog uzrasta, tačnije nižih razreda osnovne škole, zato što eventualno se tu može pronaći razlog samog nestanka. To su samo neke od stvari koje roditelji moraju da znaju, da daju policiji", navodi.
Policija tada, objašnjava Jurić, počinje, obaveštava sve službenike na terenu, te da oni dobijaju informaciju i detalje u vezi sa samim detetom i tada kreće potraga.
"Ono što je jako važno, zato je u 2015. godine policija u obavezi po prijavi nestanka maloletnog lica da reaguje odmah i da eventualno sve snage policijske budu usmerene ka pretrazi ili terena ili nekog regiona vezano za za pronalazak deteta", zaključio je Jurić.
Komentari (0)