Društvo

Povučen predlog zakona koji bi omogućio dolazak stranih fakulteta u Srbiju: Kako je došlo do ove odluke?

Komentari

Autor: Euronews Srbija

22/11/2024

-

11:42

Euronews

veličina teksta

Aa Aa

Vlada Republike Srbije usvojila je danas na današnjoj sednici Zaključak o povlačenju iz skupštinske procedure Predloga zakona o dopuni Zakona o visokom obrazovanju, koji bi omogućio dolazak stranih fakulteta u Srbiju, nakon upozorenja Univerziteta u Beogradu da bi usvajanjem ovog zakona moglo doći do obustave rada, odnosno štrajka Univerziteta.

U saopštenju Vlade se navodi da je to urađeno nakon što je ocenjena potreba za obavljanjem dodatnih konsultacija o pitanjima koja su predmet uređenja ovog zakona.

U obrazloženju Zaključka navedeno je da je Vlada Srbije utvrdila Predlog zakona o dopuni Zakona o visokom obrazovanju 7. novembra ove godine i da ga je narednog dana uputila u skupštinsku proceduru.

Prethodno je premijer Srbije Miloš Vučević naveo da će, zbog "nezapamćenih pritisaka i ucena rukovodstva Univerziteta", Vlada doneti odluku o povlačenju dopuna tog zakona.

Na ovu vest reagovao je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je izjavio da je "očajan" zbog odluke Vlade da povuče predlog dopune ovog zakona.

"U ovakvim uslovima u kojima niste u stanju da izgradite ni novi most zato što postoje grupe za pritisak koje ništa ne dozvoljavaju će to biti nemoguće. Zato ću danas, izraziti svoje neslaganje sa jednom odlukom Vlade Srbije, ali to neću iskoristiti ovom prilikom zato što se plašim da popuštanje siledžijama i ucenjivačima ne vodi nigde. I kao predsednik ću sam nastaviti borbu  i pozvati ih da mene pokušaju ucenama da ubede. Nemam šta da izgubim, niti ih se plašim, niti me interesuju i neću da popuštam nikome dok sam živ, ako i misli da ucenama može nešto da napravi i nešto da učini. Znate koliko vas i volim i poštujem, ali smatram da je krajnje vreme da se stane na put ucenama, bezobrazluku i siledžijama", poručio je Vučić.  

A dopis vladi stigao je iz Srpske akademije nauke i umetnosti u kom se navodi da su predložene izmene zakona problematične i da bi ugrozile kvalitet visokog obrazovanja u našoj zemlji. 

Cvetković: Potez Vlade "nepromišljen"

Akademik SANU Vladica Cvetković kaže za Euronews Srbija da je "obrt" koji se desio u odluci Vlade "ono što se čekalo", te da se radi o "pametnom potezu onih koji se bave našim obrazovanjem". 

"Sad, na nesreću našu, to nije jedan proaktivan pametan potez, na njih ćemo još da čekamo,  nego ispravljanje nekih njihovih grešaka ili pokušaja koji su zaista toliko nerazumni i trapavi da čovek počne da sumnja u njihove i namere i sposobnosti zajedno", navodi on.

Euronews Srbija

Vladica Cvetkovič, akademik SANU

Ističe i da se radi o "nepromišljenom potezu", te da bi država trebalo da rešava, kako kaže, nekontrolisano tržište koje postoji u našem visokom obrazovanju već duže vreme. 

"To je borba za svakog studenta na nivou fakulteta i to fakulteta istog univerziteta. Takva konkurencija ne postoji nigde u svetu. Vi imate, dakle, jedno nekontrolisano tržište koje favorizuje college tip obrazovanja, koji je manje više eufemizam za jedan biznis tip obrazovanja, na uštrb istraživačkog univerziteta, prvog visokog obrazovanja. I umesto da vi rešite tako nešto, što je kompleksno rešiti, nije to lako,  vi dodajete ulje na vatru, vi pravite nešto potpuno kontra. Znači, neku nejasnu priču koja je obrazložena vrlo šturo, vrlo kontradiktorno", objašnjava Cvetković.

"Favorizuje se nešto što nije obrazovanje"

Navodi i da argument da bi ovakav zakon sprečio srpske studente da odlaze iz zemlje takođe nije utemeljen, te i da  nije postojala nikakva javna rasprava o pomenutoj dopuni zakona.

"Kad vi saznate da je nekom tako nešto palo na pamet, onda kada čujete istovremeno da je to u Skupštini već u proceduri, da je to prošlo Nacionalni savet za visoko obrazovanje jednoglasno, to su sad već stvari koja su naša stalna boljka", kaže naš sagovornik.

Akademik ukazuje i na to da naše obrazovanje propada jer, kako kaže, favorizuje nešto što nije obrazovanje. 

"U poslednjih 10-12 godina vi ste imali nekoliko promena zakona. Uvek na ovaj način. Uvek da bi se neka interesna grupa rešila. Nekada možda i samo politički da bi se digla neka prašina, kao što sad mislim da jeste", dodaje on navodeći da je Nacionalni savet uvek davao saglasnost.

"Predhodno je Nacionalni savet razvlašćen jer je nekada njega birala Skupština posle Vlada. Zatim su menjani sastavi Saveta, fakulteta i univerziteta. Ništa od toga nisu nama uradili političari sami.  Tipa smislili, sproveli i na kraju zakonski regulisali. Ne. Sve smo to mi uradili lepo tako što su sve naši visokoobrazovani posrednici, profesori, bilo u Nacionalnom savetu, bilo nekada i kao u nekim rukovodstvima visokoškolskih ustanova, bilo drugim telima, oni su to lepo smišljali i sprovodili", kaže on.

"Priča o zdravoj konkurenciji besmislena"

Dodaje i da mi nikad nismo menjali zakone da bi rešili neki suštinski problem.

"To što se zapošljavamo preko veze i nemeritorno i to što se finansiramo kako se niko ne finansira na ovom svetu u visokom obrazovanju, te stvari niko neće da dirne, ali onda menjamo nešto što odgovara ovome ili onome i onda se uvek stvori neka interesna grupa koja to sprovede", jasan je akademik.

Govoreći o izjavi ministarke prosvete da bi ova dopuna zakona dovela do "zdrave konkurencije" na tržištu obrazovanja, Cvetković navodi da to može da pomisli samo onaj ko, kako kaže, nema pojma kako funkcioniše visoko obrazovanje.

"Mi imamo nezdravu konkurenciju trenutno, jer se fakulteti istog univerziteta bore za studente. I tako jedni preživljavaju, drugi se bogate. A vi mislite da ćete uvođenjem grupe nekih drugih dodatnih visokoškolskih ustanova, i to stranih, rešiti, povećati konkurenciju. Pa nemate zdravu sredinu", ističe on.

Navodi i da su gimnazije ono što čini potencijal nekog srednjoškolskog obrazovanja za univerzitet, te da mi imamo duplo manji potencijal te vrste u Evropi.

"Znači da bi ovde došli samo isključivo college business varijanta visokoškolske ustanove koje znaju da ovde velikog potencijala nema i da to nije loše da probaju da i oni zamešetare ovde i pokupe kojeg studenta koji i onako ne bi imao gde da se upiše", zaključuje Cvetković.

Ceo razogovor sa akademikom SANU možete pogledati na početku teksta. 

Komentari (0)

Srbija