Društvo

"Roditelj treba da uključe dete u život porodice": Jurić i Trifković o zabrani društvenih mreža za najmlađe u Australiji

Komentari

Autor: Euronews Srbija

13/11/2024

-

18:55

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Više od 80 odsto građana naše zemlje ima nalog na društvenim mrežama poput Instagrama, Facebooka i X-a, pokazuju podaci Republičkog Zavoda za Statistiku. Pitali smo građane koliko vremena provode na telefonima i da li treba da postoje neka ograničenja. 

Telefon je odavno postao naša svakodnevica, bez njega više ni do prodavnice ne izlazimo. Uz to postali smo i dostupni. U svakom momentu neko može da nas pozove, a od pojava društvenih mreža sve češće smo u kontaktu sa ljudima  i preko slanja slika, video-snimaka, direktnih video-poziva i slanja emodžija.

Iz godine u godinu upotreba mobilnih telefona obara rekorde. Od 2010. kada je udeo naših građana koji se služe telefonima bio 82,7 odsto,  do sadašnjih 94,1 odsto, što znači da gotovo nema građani na naše zemlje koji ne poseduje telefon. Ovi uređaji nesumnjivo imaju svoje prednosti, ali godinama pokazuju i svoju lošu stranu, diskonekciju od stvarnog života.

Vlada Australije saopštila je da će uvesti zakon prvi takvog tipa u svetu kojim se deci mlađoj od 16 godina zabranjuje pristup društvenim mrežama. Cilj je, kako kažu, da ublaže štetu koju društvene mreže nanose deci. 

Dr Nada Trifković, profesorka filozofije i sociologije ističe da taj oblik zabrane može da ublaži štetu. Ona ističe da i bez državnih uredbi, roditelji sami mogu deci da blokiraju ili zabrane pristup određenim sadržajima.

"Ali mi moramo da shvatimo da je 21. vek potpuno drugačije socijalne interakcije, potpuno drugačije koncepcije komunikacije, pristup virtualnom svetu i informacijama je izuzetno prijemčiv i primamljiv i za odrasle. Roditelji generacije dece o kojoj sad pričamo da to nije dobro za njihov uzrast, za njihov razvoj, oni su u to uleteli nespremno", ističe Trifković.

Ona smatra da je zavisnost od telefona, ili od pristupa internetu postao realan problem i da bi Svetska zdravstvena organizacija mogla da uvrsti to kao bolest ovisnosti.

Euronews

 

"Roditelji treba da uključe dete u život porodice, zabrana neće učiniti ništa"

S druge strane Igor Jurić, osnivač Fondacije ''Tijana Jurić'' tvrdi da zabrana neće rešiti ovaj problem.

"Jedini način na koji bi ovo moglo da se reši je da društvene mreže direktno u potpunosti zabrane pristup, ali to se neće desiti – tu postoje veliki interesi", kaže Jurić.

Australijski premijer je prilikom uvođenja ove uredbe istakao je da "želi da pošalje poruku roditeljima da im vlada štiti leđa". Međutim, Jurić tvrdi da je to pogrešan pristup.

"Najveći način i rešenje je da se deca zabave sa svojim roditeljima, da imaju interakciju i da konstantno budu uključeni u život svoje porodice  je nešto na čemu mi moramo raditi", naglasio je sagovornik.

On dodaje da deca koja, kako kaže, vikend provode sa svojim roditeljima u parku, na sportskim aktivnostima, ni ne sete se telefona.

"Mi imamo problem, što nam je kao roditeljima ovako mnogo lakše. Idemo linijom manjeg otpora. Problemi su unutar porodice i problemi su u onome kako mi danas shvatamo život, a život je pojednostavljen time, što postoje društvene mreže, postoje igrice i samim tim mislimo da su nam deca dovoljno bezbrižna bezbedna u nekom drugom svetu", objašnjava Jurić.

Govoreći o tome kako roditelji da dođu do toga da prepuste decu telefonima i igricama, Trifković dodaje:

"Mi živimo u vremenu brzih promena, promena koje mi ne stižemo u potpunosti da shvatimo, a onda da ih primenjujemo. Ja definitivno mislim da ćemo mi moći praviti neke otklone. Roditelji moraju da otimaju svoju decu od raznih interesa, interesnih grupa i uopšte od raznih uticaja, a oni nemaju često vremena i nemaju iskustva sa tim", ističe ona.

Kako dodaje, to može biti do umora, neznanja, linije manjeg otpora, ali i neretko roditelji strahuju od toga da izoluju svoju decu od aktuelnih trendova među vršnjacima.

"Pošto sam profesor već 30 godina, tačno vidim promenu generacija. To je jedan sasvim drugi način percepcije sveta, usvajanja stavova. Strašno je koliko nismo svesni da se deci oduzima  mogućnost uzročno-posredičnih veza, povezivanja stvari, kritičkog mišljenja, zauzimanja takvih stavova...", podvlači sagovornica.

Jurić dodaje da su roditelji u obavezi da se informišu o društvenim mrežama na kojima je dete prisutno – kakav sadržaj nude i kako funkcionišu.

"Sa druge strane mnogo je bitno da porazgovarate sa detetom o nekim stvarima  na društvenim mrežama, da tražite od deteta da vas dete informiše, nauči nekim stvarima pa čak i da snimite neke zajedničke videe jer tada vi ulazite u virtualni život deteta, dete će biti zainteresovano da o tome sa vama porazgovara", kaže Jurić

"Možete vrlo lako naći granicu, pitanje je da li želite"

Euronews

 

"Možete vrlo lako naći dobru granicu, pitanje je samo da li želite, da i u tom virtualnom životu  odvojite vreme, da se posvetite detetu, da razgovarate o tome, da prihvatite određene i kritike i pohvale i da ih vi dajete svom detetu i naravno da detetu pružite alternativu", naglasio je sagovornik.

Na pitanje da li škole pomažu roditeljima time što zabranjuju telefone tokom nastave, Trifković ističe:

"Pojedini roditelji govore da žele da im dete bude dostupno u svakom momentu, iako se to najmanje dešava tokom nastave. Ja sam uvek govorila gde vam je onaj međuhod, gde vam je ono kada se završi nastava pa dete dolazi pet sati do kuće ili kada beži sa časova itd. Roditelji različito reaguju. Ima roditelja koji zaista traže od nas pomoć, a imate i ovih koji kažu da mi nismo kompetentni".

Osvrnula se na aplikacije preko kojih roditelji mogu da prate šta deca objavljuju, odnosno kakav sadržaj lajkuju. Trifković naglašava da se roditelji učenika u OŠ iznenade sadržajem koji njihova deca koriste.

Jurić dodaje da su istraživanja pokazala da čak 80 odsto dece ima dva ili više profila.

"Govoriti o kontroli da roditelji mogu da znaju kako se deca ponašaju, to je nemoguće. Zato što deca vrlo svesno prave druge i lažne profile", zaključio je sagovornik.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija