Društvo

Stiže pomoć od 5.000 dinara srednjoškolicima: Kada učenici koji su upisali deficitarna zanimanja mogu da očekuju novac

Komentari

Autor: Jovana Stanković

01/11/2024

-

07:01

Stiže pomoć od 5.000 dinara srednjoškolicima: Kada učenici koji su upisali deficitarna zanimanja mogu da očekuju novac
Stiže pomoć od 5.000 dinara srednjoškolicima: Kada učenici koji su upisali deficitarna zanimanja mogu da očekuju novac - Copyright Euronews

veličina teksta

Aa Aa

Đaci koji su ove školske godine upisali srednje stručne škole, odnosno smerove sa deficitarnim zanimanjima, narednih devet meseci će od države da dobijaju mesečno po 5.000 dinara. Kako je za Euronews Srbija potvrdio predsednik Foruma srednjih stručnih škola Milorad Antić, učenici će prvi novac dobiti već početkom novembra i to za tri meseca - septembar, oktobar i novembar. Takođe, oni će imati i priliku da dodatni novac zarade i kroz plaćene prakse koja im pripada po Zakonu o dualnom obrazovanju.

Podsetimo, ove godine prilikom konkursa za upis učenika u prvi razred srednje škole 28 profesija i zanata je označeno kao deficitarno. Konkurs, koji je raspisala Kancelarija za dualno obrazovanje, trajao je do 20. oktobra i na njega su mogle da se prijave kole koje rade po dualnom modelu i imaju obrazovne profile koji su deficitarni.

Na listi su se našli: tehničar za metalurške tehnologije, bravar- zavarivač, operater mašinske obrade rezanjem, auto-električar, operater osnovnih građevinskih radova, polagač obloga, stolar, poslastičar, kuvar, pekar, izrađivač hemijskih proizvoda, obućar, industrijski krojač, modni krojač.

Tanjug/Video

 

Zatim, tehničar za izradu i održavanje alata, mehaničar motornih vozila, industrijski mehaničar, monter telekomunikacionih mreža, dekorater zidnih površina, operater za izradu nameštaja, trgovac, konobar, mesar, operater u prehrambenoj industriji, vozač motornih vozila, galanterista kože, mehaničar tekstilnih mašina, viniogradar- vinar. 

Vlada Srbije usvojila je krajem 2023. godine Uredbu o podršci dualnom obrazovanju- podršci učenju kroz rad. To znači da će svi đaci koji ove godine upišu smerove koji su se našli na listi deficitarnih zanimanja primati mesečno po 5.000 dinara. Novac će se uplaćivati učenicima preko namenskog računa koji se otvara u Poštanskoj štedionici.

Antić: Očekujemo novac u novembru

Predsednik Foruma srednjih stručnih škola Milorad Antić rekao je za Euronews Srbija da učenici već od novembra mogu da se nadaju da će im novac leći na račun.

"Tako očekujemo. Niko ne zna kada će to tačno da bude. Možda bude 1. novembra, a možda bude i malo kasnije. Niko tačno ne zna. Ja nisam stigo da ispitam detalje kada sam bio u Vladi Srbije, jer se tada pričalo o drugim temama vezano o pregovorima sa prosvetnim sindikatima. U svakom slučaju ta stipendija je veoma značajna za decu jer su oni motivisani", rekao je on.

Direktor Politehničke škole u Subotici Iso Planić rekao je ranije za Euronews Srbija da da je ta škola konkurisala za pomoć države za deficitarna zanimanja. Kako je tada rekao, kod njih se školuju operateri za izradu nameštaja i operateri osnovnih građevinskih radova - profili koji su proglašeni deficitarnim.

"Predati su zahtevi, popunjeni formulari i konkurisao je 71 učenik za tu vrstu pomoći", rekao je tada Planić i dodao da se 140 učenika prijavilo za kredite koje nudi resorno ministarstvo, a koji se ne školuju na smerovima koji su deficitarni.

Planić je rekao i da se situacija, što se tiče zanata polako menja na bolje, bar što se tiče njihove škole.

"Ove godine povećan je broj učenika na geodeziji i građevinarstvu. Kod trećeg stepena građevine je osetno povećanje broja đaka. Pretpostavljam da veliki uticaj na ovakvu situaciju ima činjenica da su na tržištu rada zanati veoma traženi i da su primanja dobra. Jednostavno, od zanata se danas dobro živi. To polako shvataju učenici i njihovi roditelji i vraćamo se zanatima", naveo je Planić.

Novac i kroz praksu

Osim "novca od države", srednjoškolci će imati priliku da dobijaju i "platu" od kompanija u kojima će obavljati praksu. Ovaj novac im pripada po Zakonu o dualnom obrazovanju. Za svaki dan proveden na praksi u kompaniji dobijaju 70 odsto minimalne cene rada po satu, a u ovom trenutku zarada može da dostigne i 30.000 dinara, plus onih 5.000 koji će dobijati od države.

"Ako imate praktičnu nastavu i radite po dualnom obrazovanju, na primer u nekoj kompaniji, vi dobijate cenu po satu koliko košta minimalac. Ako radite četiri dana, onda je to 4.500 dinara. Na kraju meseca koliko ste radili toliko para dobijate.  Od 2025. godine, taj iznos će biti veći jer je povećan minimalac na 53.592 dinara, što je 308 dinara po satu", kaže. 

Tanjug/Miloš Milivojević

 

Dodaje i da je tako i za drugu i treću godinu, samo je uvećan broj sati pa se i samim tim i iznos povećava.

"Zaista lep podsticaj za mladog čoveka. To su mesečna primanja jednog srednjoškolca koji ide u školu i obavlja praksu za koju je plaćen", rekao je.

Podsetimo i da se dualno obrazovanje realizuje se u oko 950 kompanija širom Srbije. Te kompanije sarađuju sa 186 srednjih stručnih škola, a oko 16.000 učenika je prošlo kroz ovaj model obrazovanja za desetak godina koliko ovaj model postoji. 

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija