Društvo

Žarić Kovačević o e-Uslugama: Uštedeli smo građanima milione sati na šalterima

Komentari

Autor: Tanjug

14/10/2024

-

11:01

Žarić Kovačević o e-Uslugama: Uštedeli smo građanima milione sati na šalterima
Žarić Kovačević o e-Uslugama: Uštedeli smo građanima milione sati na šalterima - Copyright Tanjug/Sava Radovanović

veličina teksta

Aa Aa

Ministarka državne uprave i lokalne samouprave (MDULS) Jelena Žarić Kovačević izjavila je da je država uspostavila brz i siguran sistem za razmenu podataka i da je za jednu godinu izdato više od sedam miliona dokumenata putem sistema e-Usluge.

Ona je u intervjuu za današnje Novosti rekla da su samo u poslednje dve godine službenici razmenili 100 miliona elektronskih dokumenata, što znači da isto toliko puta građani nisu morali da odlaze na šaltere.

Na pitanje šta predstavlja koncept ''država na dugme'', rekla da je digitalizacija jedan od prioriteta Vlade i da je cilj da država bude dostupna korisnicima 365 dana u godini. 

''Uvođenjem modernog elektronskog kancelarijskog poslovanja omogućeno je organima da koriste centralizovanu knjigu za zavođenje predmeta i na brz i jednostavan način komuniciraju'', navela je Žarić Kovačević.

Dodala je da je inovativni sistem povezan sa novom uslugom na portalu eUprava-ePisarnica koja omgućava podnošenje zahteva, slanje dopuna, praćenje statusa predmeta i prijem akata. 

Objašnjavajući kako funkcioniše usluga ePisarnica, ona je navela da putem e-Pisarnice građani mogu da pretragom po ključnoj reči izaberu jedan od 2.000 dostupnih postupaka i jednim klikom elektronski zahtev stiže kome treba.

O biračkom spisku

''U realnom vremenu dobijaju obaveštenja o statusu predmeta, putem mejla ili SMS, a rešenje ili drugi akt dostavlja se u E-sanduče. Jedino što treba je da postanu E-građani, a trenutno ih je oko 2,2 miliona'', rekla je Žarić Kovačević.

Na pitanje da li u državnoj upravi i u lokalnim samoupravama postoji višak zaposlenih, odgovorila je da je u proseku oko 20 odsto nepopunjenih radnih mesta u organima državne uprave.

''Racionalizacija u javnom sektoru sprovodila se od 2015. do 2019. godine, u skladu sa Zakonom o načinu određivanja maksimalnog broja zaposlenih, kada je i došlo do smanjivanja broja radnika", navela je Žarić Kovačević.

Odgovarajući na pitanje koliko nam je stručan kadar, istakla je da Srbija ima lidersku poziciju u ovom delu Evrope kada je reč o razvoju i pružanju e-Usluga, a da je takvom rezultatu doprineo sigurno i komptentan i dobro obučen kadar.  

Kada je reč o izmenama i dopunama zakona o biračkom spisku, navela je da je Ministarstvo ispunilo sve zadatke parlamentarnog dijaloga o primeni preporuka ODIHR. 

''U skladu sa zahtevom opozicije, izmenjem je Zakon o jedinstvenom biračkom spisku, sproveli smo potrebne promene, iako je do održavanja izbora u tom momentu bilo manje od mesec dana. Koordinisali smo da se donese oko 52.000 rešenja o promenama u biračkom spisku i da birači budu 'vraćeni' u onaj deo spiska u kojem su bili upisani 3. juna 2023. godine'', dodaje Žarić Kovačević.

Odgovarajući na pitanje šta je pokazala rasprava o litijumu u Skupštini i da li je moguć dijalog vlasti i opozicije o ključnim pitnjima, ona je istakla da je dijalog uvek moguć i poželjan. 

"Mi smo sa stanovišta pozicije dokazali da smo uvek otvoreni za konstruktivan razgovor sa svima. Verujem da je u Srbiji za svakoga neupitno pitanje suvereniteta i nezavisnosti zemlje, i da ne bi smeli da se dovoe u pitanje mir, sloboda i zaštita nacionalnih interesa'', rekla je Žarić Kovačević.
Ukazala je, međutim, da je problem što se konsenzus teško postiže oko onoga što razne interesne grupe okarakterišu kao pogodnu temu za napad na vlast. 

Komentari (0)

Srbija