Društvo

Negić o vršnjačkom nasilju: Digitalno nasilje treba prijaviti Net patroli

Komentari

Autor: Tanjug

01/12/2024

-

13:20

Negić o vršnjačkom nasilju: Digitalno nasilje treba prijaviti Net patroli
Ilustracija - Copyright profimedia

veličina teksta

Aa Aa

Svi koji su se susreli sa problemom digitalno-mrežnog nasilja ili vršnjačkog nasilja na internetu treba to da prijave platformi "Net patrola", poručio je danas Slobodan Negić iz Centra za nestalu i zlostavljanu decu i koordinator te platforme.

"Mi dobijamo anonimne prijave od građanstva i na taj način činimo dobru stvar, zato što taj mali korak, koliko god izgledao nebitno, zapravo može da dovede do toga da se štetni sadržaj skine sa interneta", rekao je on za Tanjug.

Negić je naglasio da ukoliko je reč o nekom težem slučaju i ukoliko postoji razlog, onda se kontaktira i odeljenje za visokotehnološki kriminal ili druge odgovarajuće institucije kao što su Centar za socijalni rad ili osnovna škola u kojoj se nešto dogodilo.

On je dodao i da bi problem vršnjačkog nasilja deteta na internetu prvo trebalo da se prepozna u porodici i da dete ne treba osuđivati i kriviti, nego ga treba razumeti.

Negić smatra i da trenutna situacija kada se govori o bezbednosti dece na internetu u našoj zemlji nije takva da oko toga treba praviti dramu, ali da treba javnosti i roditeljima skretati pažnju na izazove koji su prisutni kako bi se oni sprečili, a ne lečili.

"Cilj je prevencija. U tom smislu, neki mali koraci, kao što je razumevanje, odnosno ograničenje godina pri korišćenju društvenih mreža važno je da se poštuje, bar od strane roditelja", rekao je on.

"Deca se putem mejlova roditelja registruju na Tiktok"

Dodaje, međutim, da kod nas vrlo često roditelji ustupaju svoj e-mail deci da se preko njega registruju na TikToku i deca se tako registruju kao odrasli korisnici.

"Veliki broj roditelja zapravo nije ni svestan da na taj način odmaže svom detetu, odnosno izlaže ga količini štetnog sadržaja koju dete ne bi videlo da je prijavljeno njegovo pravo godište", objasnio je Negić.

Prema njegovim rečima, roditelji su s razlogom zabrinuti za bezbednost dece, pre svega u ovom stvarnom fizičkom svetu, jer je očigledan porast nasilja i verovatno zbog te brige zanemaruju stepen opasnosti koji vreba u digitalnom okruženju.

"Generacije koje su odrastale sa internetom, naravno, ne misle da su izložene velikoj količini opasnosti, međutim oni toga nisu svesni, a kada postanu svesni, obično bude kasno", rekao je Negić.

On je naveo i da je u poslednjih pola godine povećan broj prijava "Net patroli" zbog zloupotreba fotografija, odnosno zloupotreba video ili fotomaterijala koji je ličnog sadržaja, ali i softvera koji može da napravi, odnosno može da adresuje neku fotografiju i na taj način osoba koja je na fotografiji može biti izložena javnom ruganju i neprijatnim situacijama.

Komentari (0)

Srbija