Godinu dana od početka rada spalionice u Vinči: Na deponiju stiže više otpada nego što se spali, a prostora sve manje
Komentari15/06/2024
-09:15
Iako je najavljivano da bi termoelektrana-toplana Vinča, u javnosti poznatija kao "spalionica", mogla da reši problem odlaganja otpada u Beogradu za narednih 25 do 30 godina, godinu dana od početka rada, čuju se drugačije procene.
Staru deponiju u Vinči, koja je poslednjih godina oslobađala gasove poput metana i ugljen dioksida, što je, zajedno sa požarima koji su se na njoj javljali, dodatno povećavalo zagađenje u Vinči, zamenila je nova sa postrojenjem za spaljivanje otpada.
Ipak, količine smeća koje se na nju dovoze, a ne mogu da se spale, mogle bi da popune prostor za odlaganje u znatno kraćem roku od predviđenog.
Profesor na Mašinskom fakultetu u Beogradu Alekandar Jovović objašnjava da ključni razlog takve situacije leži u lošem funkcionisanju sortiranja otpada.
"Planirano je bilo da ustvari trećina otpada bude separisana i time iskorišćena kao reciklabilna komponenta, trećina da se pretvori u gorivo, a poslednja trećina da se odlaže na novoj deponiji. Stara deponija je zatvorena, uređena i tako dalje. Međutim, problem je nastao jer se vremenom shvatilo da primarna separacija u gradu Beogradu slabo funkcioiše", kaže za Euronews Srbija profesor Jovović.
Sve manje prostora na deponiji
Projektom planirana godišnja količina otpada za ovu deponiju bila je 510 hiljada tona.
"Danas imamo malo drugačiju situaciju odnosno građani Beograda generišu mnogo više komunalnog otpada nego što je to bilo planirano u dokumentima grada prilikom tendera za javno privatno parterstvo i prilikom sklapanja ugovora 2017. godine. U Beogradu se recimo prošle godine 635 hiljada tona komunalnog otpada isporučeno od strane JKP "Gradska čistoća" na deponiji u Vinči", navodi direktor ove kompanije Vladimir Milovanović.
Sav otpad koji ne može da sagori postrojenje u Vinči ostaje deponovan na toj lokaciji, navodi profesor Jovović.
"Postrojenje u Vinči za termički tretman može da sagori godišnje oko 340 hiljada tona što znači da je nekada bilo predviđeno da na deponiju ide 170 hiljada tona, a sad već dolazimo na količinu 270,080,90 hiljada tona. To znači da će nova sanitarna deponija koja je bila predviđena za neki vremenski period za 25, 30 odsto vremena pa čak i brže biti napunjena što naravno ne može da se dopusti", objašnjava profesor, dodajući da je prostora za izgradnju velikih deponija sve manje.
"Idejno rešenje postoji"
Ipak, iz kompanije "Bio Čista Energija" kažu da idejno rešenje poboljšanja rada termoelektrane-toplane Vinča postoji.
"Jedno od prvih rešenja jeste da se poveća stopa izdvajanja komponenti iz komunalnog otpada koje mogu ponovo da se iskoriste u većoj meri. S tim u vezi analizira se mogućnost izgradnje većeg postrojenja za sekundarnu separaciju otpada u okviru samog kompleksa deponije u Vinči", zaključuje Milovanović.
Primarna separacija podrazumeva sortiranje otpada prilikom njegovog odlaganja koji bi mogao direktno da se reciklira ili spaljuje, a količina otpada koji ostaje na deponiji bi se smanjila.
Komentari (0)