Diplomatski dan kolonije "štampujit veza" u Kučevu: Čuvarke tradicije predstavile veštinu izrade dekorativnog veza
Komentari30/05/2024
-18:07
Diplomatski dan kolonije "štampujit veza", gde su čuvarke tradicije predstavile veštinu izrade dekorativnog veza koju neguje vlaška zajednica u istočnoj Srbiji, održan je danas u Kučevu.
Koloniju su organizovali NALED i krovna asocijacija proizvođača rukotvorina iz cele Srbije "Etno mreža" u partnerstvu sa Opštinom Kučevo i Turističkom organizacijom Kučevo, a uz podršku kompanije "Coca-Cola HBC Srbija" i ambasade Kanade, navodi se u saopštenju "Etno mreže".
Na svečanom skupu, kojem su prisustvovali zvaničnici i diplomate, obratila se supruga predsednika Republike Srbije Tamara Vučić, koja je istakla značaj kulturnog nasleđa kao temelja identiteta i oslonca za razvoj savremene kulture zemlje. Zato je, prema njenim rečima, važno da se kulturno nasleđe i njegov razvojni potencijal prepoznaju.
"Kulturno nasleđe jedne zemlje jeste lepota u svom izvornom obliku, dubok i neizbrisiv trag duhovnog i emotivnog stanja nacije, i zato je naša misija očuvanje kulturnog nasleđa. Bez očuvanja i oživljavanja stogodišnjih tradicija koje su oblikovale društvo i omogućavale njegov opstanak, koje su ugrađene u identitet i vrednosti društva, život savremenog čoveka bio bi umnogome osiromašen. Ovakve kolonije su dragocen način da predstavimo svoje kulturno nasleđe i da negujemo tradicionalne zanate, kako bismo ih sačuvali za buduchnost. Time ujedno mlade generacije inspirišemo i motivišemo da cene ono što je obeležilo prišlost, da kreiraju i tkaju budućnost", rekla je supruga predsednika, navodi se u saopštenju.
Predsednica Etno mreže Violeta Jovanović istakla je da su etno kolonije prilika da se afirmišu i slave žene majstori starih zanata. Ove godine tema je, kako je rekla, „vez nad vezovima“, štampujit, koji je prepoznat kao važan segment kulturne baštine i odnedavno upisan u Nacionalni registar nematerijalnog kulturnog nasleđa.
Tradicionalni pokrovitelj kolonija koje organizuje Etno mreža, ambasador Kanade Džajlz Norman, rekao je da su srpski vez i kultura naše zemlje važni, ne samo radi očuvanja kulturnog nasleđa i tradicije, već i za buduće generacije.
Današnja manifestacija je od izuzetnog značaja jer daje mogućnost da slavimo, prikazujemo, promovišemo i ponosimo se srpskom kulturom i tradicijom, kao vrlo važnom osnovom srpskog identiteta, istakla je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković.
Za direktora kompanije "Coca-Cola HBC Srbija", Svetoslava Atanasova, ova kolonija je slika kulture, nasleđa i naroda ovog podneblja.
"Za nas u 'Rosi' ovo je i prilika da potvrdimo odgovorno delovanje u zajednici u kojoj poslujemo i da damo doprinos osnaživanju žena“, rekao je Atanasov, piše u saopštenju.
Etno mreža organizuje kolonije starih zanata kao jedan od načina da se promovišu i ekonomski osnaže čuvari kulturnog nasleđa. Ovo krovno udruženje je do sada organizovalo više od 20 zanatskih kolonija u sedam gradova. Svaka kolonija nudila je program kurseva, koji su predstavljali jedinstvenu priliku za zanatlije da unapređuju svoje veštine kroz predavanja renomiranih etnologa i dizajnera, ali i da se takmiče u izradi visokokvalitetnih komada sa tradicionalnim motivima, navodi se u saopštenju "Etno mreže".
Komentari (0)