Društvo

Dva meseca od nestanka Danke Ilić - telo još nije pronađeno, otac osumnjičenog za ubistvo od danas na slobodi

Komentari

Autor: Euronews Srbija

29/05/2024

-

11:00

Dva meseca od nestanka Danke Ilić - telo još nije pronađeno, otac osumnjičenog za ubistvo od danas na slobodi
Dva meseca od nestanka Danke Ilić - telo još nije pronađeno, otac osumnjičenog za ubistvo od danas na slobodi - Copyright Tanjug/Vladimir Sporčić

veličina teksta

Aa Aa

Dvogodišnja Danka Ilić nestala je 26. marta u naselju Banjsko Polje, kod Bora, i to u vreme dok se igrala sa majkom i bratom, a njen slučaj ni dva meseca kasnije nije doživeo kompletan epilog. Naime, i nakon priznanja dvojice radnici JKP "Vodovod" da su devojčicu ubili i njeno telo bacili na obližnju deponiju, ona još nije pronađena.

Za Dankom su od trenutka nestanka tragali svi - spasioci, vojska i policija, koriščeni su helikopter i dronovi sa termovizijskim kamerama, a u pomoć su pritekli i građani kako u okolini Bora tako i u celoj zemlji. Deset dana nakon intezivne potrage, uhapšeni su radnici JKP "Vodovod" iz Bora S. J. (50) i D. D. (50), iz sela Zlot, koji su osumnjičeni da su ubili devojčicu. Oni su u pritvoru od 6. aprila zbog opasnosti od bekstva, mogućnosti da utiču na svedoke i da unište ili uklone tragove izvršenja krivičnog dela, kao i zbog uznemirenja javnosti.

U pritvoru se nalazi i otac D.D. koji  danas izlazi na slobodu, jer za krivično delo pomoć učiniocu nakon izvršenja krivičnog dela pritvor ne može da traje duže od dva meseca. On je inače osumnjičen da je pomogao sinu da premesti telo devojčice, a od danas dobija priliku da se brani sa slobode.

Tanjug/Vladimir Sporčić

 

Inače, u Višem javnom tužilaštvu u Zaječaru juče su ispitana još dva svedoka u okviru istrage protiv dvojice osumnjičenih radnika. Svedočili su radnik MTS-a koji je učestvovao u potrazi za nestalom devojčicom i jedan meštanin sela Banjsko Polje. 

U ponedeljak je ispitan i direktor JKP "Vodovod" iz Bora, koji je nakon ubistva podneo ostavku, kao i meštanin sela Luka.

Tužilaštvu još nije dostavljeno veštačenje trase kretanja vozila kojim su, kako se sumnja, osumnjičeni udarili devojčicu, a nije još stiglo ni kompletno biološko veštačenje. Nakon prispeća svih veštačenja, tužilaštvo će doneti odluku o daljem toku postupanja, preneo je Tanjug.

Šta se sve do sada zna o nestanku male Danke?

Sve je počelo kada je majka devojčice sa sinom i Dankom 26. marta otišla do porodične kuće u Banjskom Polju kako bi se, kako je tada navela, deca poigrala. Ona je sa njima bila u dvorištu i fotografisala ih, a potom fotografije slala suprugu. Kasnije je upravo jedna od njih i korišćena u trenucima kada se za devojčicom tragalo. 

Kako je tada pisalo na sajtu ''pronadjime.mup.gov.rs'', Danka Ilić ima smeđu kosu, braon oči i visoka je oko 85 centimetara. Na sebi je u trenutku nestanka imala ljubičaste pantalone, maslinasto zelenu jaknu, crne patike i kosu vezanu u rep. 

Prema navodima ministra Bratislava Gašića, pretpostavlja se da se devojčica kretala asfaltom na koji je verovatno sama izašla. Tada je, prema proveri kamera sa okolnih objekata, zabeleženo i kretanje vozila kojim je Danka udarena u ulici Radomira Putnika. 

Osumnjičeni su tokom saslušanja naveli da su tu stali zbog potrebe za toaletom. Ispred kapije su se zadržali oko dva i po minuta, a devojčicu su, kako se sumnja, udarili malo nakon što su krenuli. Tačnije, prema rečima Gašića, nekih 30 do 40 metara od kapije kuće iz koje je izašla.

Automobil se u tom trenutku, dodao je Gašić, kretao brzinom od 20 kilometara na čas. Njime je u trenutku nesreće upravljao D.D, dok je S.J. na mestu suvozača. Upravo je suvozač S.J. izašao iz automobila, uzeo devojčicu i ubacio je u gepek preko alata koji su nalazio u tom, inače, službenom vozilu. 

Kako je dalje naveo Gašić, tokom vožnje dvojica osumnjičenih su se dogovorili da telo deteta negde bace, a usput ih je zaustavio otac devojčice koji ih je pitao da li su je videli na šta su odgovorili negativno. 

Fonet/Aleksandar Barda

 

U 14 sati su se uputili starobanjskim putem, a prilikom dolaska na deponiju, na kojoj su se zadržali minut i po, S.J. je uzeo dete i bacio ga na bedem na kom je bila gomila smeća, dok je D.D. bio pored auta pazeći da neko ne naiđe. Nakon toga su se vratili u firmu, ostavili vozilo.
Deset dana su za Dankom intezivno tragali svi u Srbiji. Ministar Gašić je naveo da je tom prilikom urađeno 15 poligrafskih ispitivanja. Kako je dodao, prve upute kako bi tekla potraga, dala je majka devojčice. 

"U potrazi su korišćena sva raspoloživa tehnička sredstva - dronovi sa termovizijama i bez nje, helikopteri, policijski psi tragači, pregledano 200 kuća, isto toliko stanova, više od 400 vozila, dobijeno obaveštenja od više desetina osoba, pregledano više od 10 kamera, poligrafski testirano 15 osoba, na dan nestanka locirano 42.000 telefona na baznoj stanici u Boru", rekao je Gašić.

Iz Gorske službe spasavanja su naveli da su ranije u potragu bili uključeni svi resursi, uz napomenu da je reč o nezgodnom terenu. Inače, u danima nakon nestanka devojčice padala je kiša, što je dodatno otežavalo posao spasiocima. 

U Banjskom Polju su tih dana bili i specijalistički timovi za spasavanje iz ruševina iz Beograda i Novog Sada, Sektora za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova. Oni su detaljno pretražili tunel, podzemne kanale i šahte ukupne dužine oko 4,5 kilometara, u rejonu Banjskog Polja do grada Bora.

Gašić je istakao i da je zahvaljujući sistemu "Pronađi me" dobijeno stotine hiljada poruka i poziva, kao i dojava da je dete viđeno na benzinskoj stanici u Bratislavi. Policija je i te, kaže, navode proveravala. 

Takođe, drugog dana potrage priveden je i pripadnik MUP-a iz Bora, zbog sumje da je medijima i advokatima iznosio detalje iz istrage. Aktiviran je i sistem "Pronađi me", ali ne odmah. Kako je predsednik Centra za nestalu i zlostavljanu decu (CNZD) Igor Jurić tada objasnio za Euronews Srbija, on je aktiviran nekoliko sati kasnije zbog toga što je policija najpre morala da uradi bezbedonosnu proveru.

Istraga u Austriji, hapšenja u BiH i apel na medije

Za Dankom je žutu poternicu raspisao i Interpol. Reč je o poternici koja se koristi za nestala lica, uz detaljan opis i imena roditelja. U tom periodu se na mrežama pojavilo snimak na kojem se u Beču nalazi devojčica koja podseća nestalu Danku i koja je bila u pratnji dve Rumunke. Srpska policija je kontaktirala kolege i snimak je poslat Europolu. Tada se sumljalo da je došlo do otmice deteta.

Međutim, nakon provera, bečka policija saopštila je da nije reč o Danki i da je žena koja je bila osumnjičena za otmicu bila uplašena nakon ovih vesti. Naime, reč je o rumunskoj državljanki koja živi i radi u Beču. On je tada za austrijski sajt "Kosmo" rekla da je bila u Velsu kada je shvatila da se na svim društvenim mrežama, na televizijama u Rumuniji i Srbiji deli snimak sa njenim likom i da se za njom traga zbog nestalog deteta.

Ona je tada navela da je odmah otišla u policiju, ali da su je poslali kući i savetovali da se prijavi policiji u Beču koji je u njenom okrugu. 

Međutim, ovo nije jedini slučaj koji je uzbudio javnost. Naime, 28. marta su tri osobe u BiH uhapšene i to po nalogu Interpola Beograd, za koje se sumnja da su putem TikTok-a objavile da su povezane s nestankom devojčice. 

Oni su tvrdili da imaju saznanja o nestanku maloletne devojčice u Srbiji, i za otkrivanje informacija tražili 50.000 konvertabilnih maraka (oko 25.000 evra).

Još na početku potrage, MUP je apelovao na medije da ne objavljuju neproverene i netačne informacije jer na taj način ugrožavaju istragu. 

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija