Društvo

Sednica Republičkog štab za vanredne situacije o deponiji Duboko: "Obezbeđen novac za sanaciju, radovi gotovi do 2027."

Komentari

Autor: Tanjug

16/05/2024

-

17:54

Sednica Republičkog štab za vanredne situacije o deponiji Duboko: "Obezbeđen novac za sanaciju, radovi gotovi do 2027."
Sednica Republičkog štab za vanredne situacije o deponiji Duboko: "Obezbeđen novac za sanaciju, radovi gotovi do 2027." - Copyright TANJUG/ OMK MUP REPUBLIKE SRBIJE/ nr

veličina teksta

Aa Aa

Potpredsednik Vlade Srbije i ministar unutrašnjih poslova i komandant Republičkog štaba za vanredne situacije Ivica Dačić predsedavao je danas Prvom redovnom sednicom Republičkog štaba za vanredne situacije, koja je održana u Palati Srbija.

U uvodnom delu sednice, ministar Dačić je apostrofirao da je prevashodni cilj sednice sagledati informacije o aktuelnoj situaciji i aktivnostima saniranja požara na Regionalnoj deponiji "Duboko“ kod Užica, spremnost subjekata i snaga sistema smanjenja rizika od katastrofa za pripremu i reagovanje u narednom periodu, stanje vodnih objekata za zaštitu od poplava i uređenje vodotokova, kao i informacije o uvođenju sistema ranog upozoravanja i obaveštavanja javnosti u slučaju nadolazeće ili neposredne opasnosti.

Potpredsednica Vlade i ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović je istakla da je regionalno preduzeće za upravljanje otpadom formirano 2005, a počelo je sa radom 2011. godine, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova.

Država je, zbog neophodnosti stabilizacije, proširenja i modernizacije deponije obezbedila sredstva iz kreditne linije evropskih partnera.

"Ministarstvo koje vodim raspisalo je 10. maja međunarodni tender za odabir izvođača za radove na sanaciji i modernizaciji deponije. Radiće se projektovanje, stabilizacija kosine, proširenje deponije, tretman biogasa i izgradnja sistema za tretman procednih voda. "Duboko" je izuzetno kompleksan projekat, jer deo deponije i dalje mora da prihvata otpad i kada počnu radovi na sanaciji. Po završetku radova 2027. godine, "Duboko" će biti moderan centar gde će se otpad tretirati po savremenim standardima. Vek deponije će biti produžen za narednih 20 godina, a zadovoljiće potrebe oko 320.000 stanovnika iz devet lokalnih samouprava", rekla je Vujović precizirajući da će ka centru gravitirati Užice, Požega, Arilje, Čačak, Bajina Bašta, Lučani, Kosjerić, Ivanjica i Čajetina.

Načelnik Republičkog štaba za vanredne situacije i v.d. pomoćnika ministra i načelnika Sektora za vanredne situacije Luka Čaušić ukazao je na značaj ove prve Redovne sednice kako bi se svi iz sistema zaštite i spasavanja blagovremeno upoznali i sproveli preventivne aktivnosti radi ublažavanja posledica izazvanih, kako požarima na otvorenom prostoru, tako i potencijalnim ekstremnim vremenskim pojavama.

Čaušić je istakao da Ministarstvo unutaršnjih poslova poseduje značajne kapacitete i da je Sektor za vanredne situacije kao služba opremljena i obučena da pruži adekvatan odgovor na sve vanredne događaje.

Čačak smeće odlaže u Kraljevo

Grad Čačak će u narednom periodu, sve do rešenja problema požara na regionalnoj deponiji Duboko, otpad odlagati u Kraljevu, rekao je gradonačelnik grada Čačka, Milun Todorović.

"Deponija Duboko je u ovom trenutku zatovrena. Tim povodom smo imali važno i ozbiljne sastanke sa kolegama iz Kraljeva. Uspeli smo da dogovorimo sa gradonačelnikom Kraljeva, Predragom Terzićem da već od danas, oko 150 tona otapada transportujemo u deponiju u Kraljevo, dok se potpuno ne bude stabilizovala regionalna deponija Duboko. Očekujemo da to bude u narednih najkasnije 20 do 25 dana, a onda nastavljamo sa trafser stanicom is a transportom otpada u regionalnu deponiju Duboko", kazao je Todorović.

Regionalna deponija Duboko nalazi se na teritoriji grada Užica, a na njoj otpad odlaže devet gradova i opština Moravičkog i Zlatiborskog okruga.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija