Društvo

"Zakon da ne cepa društvo": Održan naučni skup o srpskom jeziku i Zakonu o rodnoj ravnopravnosti

Komentari

Autor: Tanjug, Fonet

16/01/2024

-

13:45

"Zakon da ne cepa društvo": Održan naučni skup o srpskom jeziku i Zakonu o rodnoj ravnopravnosti
"Zakon da ne cepa društvo": Održan naučni skup o srpskom jeziku i Zakonu o rodnoj ravnopravnosti - Copyright Tanjug/Vladimir Sporčić

veličina teksta

Aa Aa

Patrijarh srpski Porfirije izjavio je danas da je ocena mnogih da "Zakon o rodnoj ravnopravnosti na potpuno veštački, neprirodan način kreira život društva i pojedinaca dijametralno suprotan istorijskom iskustvu načina života, pa i savremenim stremljenjima našeg društva".

On je, otvarajući naučni skup "Srpski identitet, srpski jezik i Zakon o rodnoj ravnopravnosti", u Narodnoj biblioteci Srbije, rekao da se čini da "taj zakon ima potencijal da pojedinca, ljudsku ličnost deli iznutra, diktirajući pod pretnjom sankcijama ljudima potpuno nesvojstven način mišljenja i opštenja koje proizilazi iz takvog mišljenja".

"Na taj način stvara mogućnost da mladi naraštaji forsiranim pritiskom i manipulacijama onim što se zove 'brejn vošing' prestanu da budu ono što su Božijom voljom postali, ono što su po svojoj prirodi", ocenio je patrijarh Porfirije.

On je rekao da "srpska kultura nije podeljena, niti treba da bude shizofrena, niti po svojoj prirodi može da bude podeljena", ali je dodao da "ona nije ni unisona, ne diriguje joj jedan dirigent ili neki politički komesar i jedan centar, nego se srpska kultura slobodno razvija".

Patrijarh Porfirije je rekao da "kultura ne treba i ne sme ni kao način života da cepa društvo, da pravi nedoumice u društvu tako da pojedinac, ličnost izgubi orjentir u prostoru i vremenu", ali je dodao da je ocena mnogih da Zakon o rodnoj ravnopravnosti baš to čini.

Tanjug/Vladimir Sporčić

 

On je rekao da su se danas sastali na skupu da bi još jednom razgovarali o zakonu "u svetlu ili možda mraku njegovih odredbi, da bi preispitali i sebe, svoje životne stavove i da bi svi zajedno nastojali da njihov rad i zaključci ne služe još većim podelama, antagonizmima, nego da budu koliko je to moguće zdrava osnova za društveni dijalog, dijalog sa odgovornim, relevantnim nosiocima vlasti koji će ukazati na rešenje koje je dobro i prihvatljivo za svakog".

Stanić: Protiv kaznenih mera

Predsednik Matice srpske Dragan Stanić rekao je da se protivi kaznenim merama koje predviđa Zakon o rodnoj ravnopravnosti, navodeći da je u pitanju nasilje jedne grupacije ljudi sa izvesnim ideološkim opredeljenjem.

"Zakon nije u celini neprihvatljiv. Taj zakon treba izmeniti tako da onaj racionalni sadržaj, onaj osnovni smisao koji postoji, koji ima svoga opravdanja, bude sačuvan, kada ovo što je neprihvatljivo bude odbačeno", izjavio je Stanić.

Prema njegovim rečima, srpski narod ima dovoljno kapaciteta i ustanova da u doba globalizacijskih iskušenja sačuva ono što je neophodno sačuvati.

Tanjug/Vladimir Sporčić

 

Predsednik Odbora za standardizaciju srpskog jezika SANU Sreto Tanasić poručio je da srpski jezik nije diskriminatoran prema bilo kojim osobama, pa ni prema osobama ženskog pola.

"Kada je reč o takozvanom rodno osetljivom jeziku, već je izneta stručna ocena da srpski jezik ima stvaralačke mehanizme za stvaranje novih reči, pa i femininativa, u skladu s potrebama. Takođe, nasilna feminizacija imala bi škodljive posledice. U smernicama Ujedinjenih nacija za ravnopravnu upotrebu engleskog jezika kaže se da se takav jezik može primeniti, ali da se sa tim ne pretera. A mi baš preterasmo", naveo je Tanasić.

Rodnoosetljiv jezik

Predsednik Saveta za srpski jezik Aleksandar Milanović podsetio je da je Savet osnovan sa zadatkom da, prvo, prati i analizira stanje u oblasti upotrebe srpskog jezika u javnom životu, i sprovodi mere radi zaštite i očuvanja ćiriličnog pisma kao matičnog pisma, i drugo, da daje preporuke, predloge i stručna mišljenja za unapređenje stanja u oblasti upotrebe srpskog jezika u javnom životu.

"Na poslednjoj sednici Saveta, održanoj krajem decembra 2023. godine, članovi su na osnovu duge diskusije usvojili zaključak da će u 2024. godini vladi Republike Srbije biti upućene preporuke iz našeg domena da se preispitaju i ukinu sve lingvističke norme u Zakonu o rodnoj ravnopravnosti", rekao je Milanović.

Kako je istakao, Savet će takođe pažljivo saslušati sve stavove o takozvanom rodnoosetljivom jeziku.
 

Komentari (0)

Srbija