"Podsećamo sebe na važnost ravnoteže i jednakih šansi za sve": Danas je Međunarodni dan osoba sa invaliditetom
Komentari03/12/2024
-14:14
Međunarodni dan osoba sa invaliditetom se obeležava 3. decembra i posvećen je promociji njihovih prava u cilju daljeg unapređivanja položaja i stvaranja uslova za njihovo ravnopravno u učešće u društvenom životu.
Republika Srbija je 2009. godine ratifikovala Konvenciju o pravima osoba sa invaliditetom koji se smatra za najznačajniji opšti, međunarodni pravni akt u čijem fokusu je regulisanje položaja osoba sa invaliditetom.
Osobe sa invaliditetom se suočavaju sa brojnim preprekama u svakodnevnim aspektima života, stoga one predstavljaju najosetljiviju društvenu grupu.
"Podsećamo sebe na važnost ravnoteže i jednakih šansi za sve"
O značaju Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom, kolektivnom delovanju, razgovarali smo sa članicom Udruženja UMIDA Momentum Marijom Matić.
"Međunarodni dan osoba sa invaliditetom obeležava se svake godine 3. decembra. Cilj obeležavanja ovog dana je da se inspirišu organizacije, zajednice i pojedinci da donesu pozitivne promene koje će omogućiti osobama sa invaliditetom bolji život. Ovaj dan takođe podseća na važnost uklanjanja barijera, kako fizičkih tako i društvenih, koje ograničavaju mogućnosti osoba sa invaliditetom. Iako se puno toga već promenilo na bolje, još uvek postoje prepreke koje ometaju ljude sa invaliditetom da žive potpuno ravnopravno, bilo da je reč o fizičkim barijerama ili društvenim predrasudama. Danas, kroz različite akcije i događaje, podsećamo sebe na važnost ravnoteže i jednakih šansi za sve. Ovaj dan takođe daje prostor da se proslavi sve što osobe sa invaliditetom postižu – mnogi od njih su pravi borci i inspirišu nas svojim postignućima u sportu, umetnosti, nauci i mnogim drugim područjima", objašnjava Marija Matić.
Međunarodni dan osoba sa invaliditetom
Međunarodni dan osoba sa invaliditetom je ustanovljen 1992. godine kada je Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila rezolucija kojom se zemlje pozivaju na obeležavanje ovog dana sa ciljem da se podigne svest o položaju osoba sa invaliditetom,
Marija Matić, koja iza sebe ima bogato iskustvo u aktivizmu, smatra kako je kolektivno delovanje nosilac pozitivnih društvenih promena.
"Organizovanje osoba sa invaliditetom je izuzetno važno iz nekoliko razloga, jer doprinosi njihovom većem uključivanju u društvo, ostvarivanju njihovih prava i poboljšanju kvaliteta života. Organizovanje osoba sa invaliditetom je ključno za postizanje društvene inkluzije, ravnopravnosti i poboljšanja njihovih životnih uslova. Kroz kolektivno delovanje, osobe sa invaliditetom mogu se boriti za svoja prava, osigurati pristup svim segmentima društva i doprineti stvaranju pravednijeg i inkluzivnijeg sveta", navodi Matić.
Odlučni da budu deo pozitivnih promena
Ona je jedan od suosnivača humanitarne organizacije koja u svom fokusu ima podizanje svesti o položaju osoba sa invaliditetom i unapređenje njihovog društvenog položaja.
"UMIDA Momentum je humanitarno udruženje posvećeno promociji prava i unapređenju kvaliteta života osoba sa amputacijom i urođenim nedostatkom ekstremiteta. Članovi udruženja su i sami osobe sa invaliditetom i najbolje razumemo potrebe i izazove s kojima se suočavaju. Zbog toga smo odlučni u našem nastojanju da ostvarimo značajne promene i poboljšamo uslove za sve osobe sa amputacijom i urođenim nedostatkom ekstremiteta . Kroz promociju sportskih i kulturnih aktivnosti, te pružanje podrške roditeljima dece sa amputacijom, težimo stvaranju inkluzivnog društva u kojem će osobe sa amputacijom i urođenim nedostatkom ekstremiteta imati podršku i mogućnosti za puno učešće u svim sferama života", navodi Matić.
Orgnaizacija koju predstavlja će u nedelji osoba sa invaliditetom 7. i 8. decembra organizovati "UMIDA Momentum: Korak napred ka Životu bez Ograničenja"
"Konferencija je usmerena na adaptiranje specifičnih potreba i izazova sa kojima se suočavaju osobe sa amputacijama ili urođenim nedostacima ekstremiteta. Konferencija će obuhvatiti različite tematske blokove kao što su pristup rehabilitaciji, obrazovanju, zapošljavanju, socijalnoj integraciji i sportu, uključujući stručna predavanja, radionice, panel diskusije i demonstracije najnovijih tehnoloških dostignuća u individualnoj protetici i ortopedskim pomagalima", pojašnjava Matić.
Marija Matić je obrazložila načine kojim se može unaprediti položaj osoba sa invaliditetom u društvu.
"Osnaživanje i integracija osoba sa invaliditetom mogu se postići kroz različite pristupe i strategije. Prvo, važno je pružiti pristup obrazovanju i obukama koje omogućavaju sticanje veština potrebnih za zapošljavanje. Programi koji nude prilagođene kurseve i mentorstvo mogu značajno pomoći u povećanju samopouzdanja i sposobnosti ovih osoba", kaže ona i dodaje:
Aktivistkinja navodi saradnju organizacija civilnog društva, vlada i privatnog sektora kao model koji rezulitra pozitivnim promenama.
"Takođe, zajednice mogu organizovati događaje i aktivnosti koje podižu svest o pravima i potrebama osoba sa invaliditetom, čime se jača njihova vidljivost i integracija. Na kraju, saradnja između nevladinih organizacija, vlade i privatnog sektora može dovesti do stvaranja sveobuhvatnih programa koji obezbeđuju podršku i resurse potrebne za osnaživanje osoba sa invaliditetom. Ovi programi mogu uključivati pristup zdravstvenim uslugama, psihološku podršku i različite oblike socijalne podrške. Dalje, lokalne samouprave u Srbiji ponekad sprovode programe koji podržavaju zapošljavanje osoba sa invaliditetom, nudeći subvencije poslodavcima koji ih zapošljavaju. Ovi pristupi doprinose stvaranju inkluzivnijeg društva i jačanju samopouzdanja osoba sa invaliditetom", zaključuje ona.
"Izmenom pravilnika smo dobili kvalitet života kakav zaslužujemo"
O izazovima, načinu organizovanja, institucionalnoj podršci razgovarali smo sa predsednikom Saveza organizacija amputiraca Srbije Arsenom Arsenovićem koji iza sebe ima bogatu sportsku i preduzetničku karijeru.
"Savez organizacija amputiraca Srbije je savez na čije sam čelo izglasan krajem oktobra ove godine. Velika mi je čast da budem na čelu saveza koji se bavi temom osoba sa amputacijom i urodjenim nedostatkom ekstremiteta. Osećam veliku odgovornost da ovaj savez približim široj populaciji ljudi u Srbiji i da naše aktivnosti usmerimo za dobrobit populacije za koju se zalažemo. Ispred mene i saveza su veliki izazovi, pre svega da nastavimo dalje sa unapređivanjem položaja amputiraca u Srbiji, sada sa udruženjem 'Umida Momentum', koja je članica saveza, organizujemo konferenciju", objašnjava Arsenović.
Arsen Aresnović ističe manjak infrastrukture kao jedan od glavnih problema sa kojim se ova društvena grupa suočava.
"Amputirci u Srbiji suočavaju se s visokim troškovima participacije za savremena pomagala, nedovoljnom edukacijom stručnog osoblja i manjkom kvalifikovanih protetičara i terapeuta, što otežava rehabilitaciju i povratak u svakodnevni život. Pristup tuđoj nezi i pomoći im je uskraćen, iako je često neophodan za osnovnu samostalnost. Infrastruktura i svest zajednice o njihovim potrebama, poput prilagođenog parkiranja i podrške i dalje nisu dovoljno razvijeni. Potrebni su sistemski podsticaji za zapošljavanje, bolja edukacija i veća ekonomska podrška kako bi se poboljšao kvalitet života osoba sa amputacijom", navodi Arsenović.
Privatna arhiva/Arsen Arsenović
Međutim, Arsenović ističe pozitivne promene koje će bitno uticati izmeniti položaj osoba sa invaliditetom.
"Republički fond za zdravstveno osiguranje RFZO je promenio deo Pravilnika o medicinsko- tehničkim pomagalima MTP, koji je u januaru prošle godine počeo sa primenom.
Veliki pomak je postignut po pitanju proteza za gornje i donje ekstremitete, nama koji smo korisnici pomagala, ova izmena donosi velike promene u kvalitetu pomagala i mogućnost aktivnog života. Moram da naglasim kako smo ovim izmenama dobili kvalitet života kakav zaslužujemo i da nam ova pomagala pomažu da budeo radno aktivni, omogućavaju da se bavimo svim normalnim životnim aktivnostima bez ograničenja", zaključuje Arsenović.
Komentari (0)