Društvo

Labudovi u Borči uginuli od ptičijeg gripa, područje proglašeno zaraženim i ugroženim

Komentari

Autor: Euronews Srbija

12/10/2023

-

17:46

Labudovi u Borči uginuli od ptičijeg gripa, područje proglašeno zaraženim i ugroženim
Ilustracija - Copyright profimedia

veličina teksta

Aa Aa

Ministarstvo poljprivrede potvrdilo je uginuće labudova u kanalu Vizelj u Borči od avijarne influence, odnosno ptičjeg gripa a to područje je proglašeno zaraženim područjem u poluprečniku od tri kilometra i ugroženim područjem u poluprečniku od 10 kilometara.

Kako je navedeno na sajtu Uprave za veterinu ministarstva poljoprivrede u 2023. godini u našoj zemlji je ukupno registrovano šest žarišta ptičjeg gripa kod divljih ptica.

"Poslednji slučaj avijarne influence (AI) u Srbiji potvrđen je kod labudova. Analize sprovedene u VSI Kraljevo potvrdile su prisustvo avijarne influence kod 5 uginulih labudova koji su pronađeni na lokaciji Borča, Opština Palilula, u kanalu Vizelj, na levoj obali Dunava. Trenutno je aktivno samo jedno žarište na lokaciji kanal Vizelj – Borča, dok je ostalih pet žarišta odjavljeno", stoji u objavi.

Kako je objavila Politika, iz kanala Vizelj do sada su izvučene 33 uginule ptice, a uginulo ih je ukupno pedesetak.

Kako je objašnjeno iz Uprave za veterinu, visoko patogeni sojevi virusa mogu naneti ogromne direktne i indirektne štete farmama živine, s obzirom na to da mortalitet može biti i blizu 100 odsto. Kod pojedinih podtipova visoko patogenih virusa avijarne influence zabeleženo je prenošenje i na druge vrste sisara, kao i na čoveka (H5N1).

Stoga je najbitnije izbegavati bilo kakav kontakt sa divljim pticama.

Podsetimo, avijarna influenca (AI), odnosno ptičji grip, veoma je zarazna bolest, izazvana virusima influence tipa A. Podtipovi H5, H7 i H9 virusa influence A redovno uzrokuju bolesti kod domaće živine, a podtipovi H5 i H7 su posebno patogeni za kokoške i ćurke.

Kako se navodi, ova zarazna bolest domaće živine i divljih ptica je naročito eskalirala u poslednjih nekoliko godina, uzorkujući kako velike ekonomske štete na komercijalnim farmama domaće živine kao posledicu sprovođenja mera i postuka za sprečavanje širenja bolesti, njeno suzbijanje i iskorenjivanje, tako i velike gubitke usled posrednih restriktivnih mera u pogledu zabrane i ograničenja prometa živine i ptica, jaja, mesa i proizvoda od živine, koje se primenjuju na u slučaju pojave AI na pogođenom području.

Epizootiološka situacija avijarne influence u dužem vremenskom periodu je nepovoljna, kako u svetu, tako i u Evropi i regionu. U prethodnom periodu bolest je ustanovljena u Poljskoj, Slovačkoj, Češkoj, Ukrajini, Nemačkoj, Holandiji, Italiji, Austriji, Velikoj Britaniji, Švedskoj, Švajcarskoj, Finskoj, Irskoj, Litvaniji, Estoniji, Kiparu, Francuskoj, Belgiji, Danskoj, kao i u susednim državama Republike Srbije Rumuniji, Mađarskoj, Bugarskoj i Hrvatskoj.

S obzirom na to da je bolest široko raširena Uprava za veterinu organizovala je praćenje kretanja i kontrolu AI na području cele teritorije Republike Srbije kroz monitoring, uzorkovanje kod divljih ptica i živine radi dijagnostičkih ispitivanja u cilju rane dijagnostike i sprečavanja širenja ove zarazne bolesti.

S tim u vezi bitno je sprovoditi mere prevencije:

  • Pranje ruku/dobra higijena
  • Lična zaštitna oprema/namenska odeća
  • Dezinfekciju vozila i opreme
  • Zatvaranje ptica i živine
  • Uklanjanje ostataka hrane koji mogu privlačiti divlje ptice
  • Ograničenje kretanja na gazdinstvo sa živinom i sa njega
  • Propisno uklanjanje leševa živine
  • Suzbijanje štetočina
  • Izbegavanje kretanja u staništima divljih ptica koje potencijalno mogu biti nosioci uzročnika bolesti kao i kontakta sa leševima uginulih divljih ptica

"U slučaju primećene promene zdravstvenog stanja kod živine ili ptica koje je praćeno povećanim uginućima, potrebno je obavestiti veterinara radi blagovremenog preduzimanja daljih neophodnih mera", zaključuju u saopštenju Uprave veterine.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija