Inženjer geologije upozoravao na nadstrešnicu: Insistirao sam da se uradi reparacija, niko nije reagovao
Komentari02/11/2024
-18:04
Inženjer geologije i konstultant Saobraćajnog instituta CIP Zoran Đajić, koji je do marta 2023. godine radio na rekonstrukciji zgrade Železničke stanice u Novom Sadu u razgovoru za Euronews Srbija objasnio je kako je tekla rekonstrukcija nadstrešnice koja se juče urušila i usmrtila 14 ljudi, a troje teško povredila.
"Taj deo za koji sam ja bio zadužen je kontrola kamene obloge na fasadama u celoj stanici i po projektu je bilo da se kamen delimično skida i menja novim, ali i vrati stari potom", rekao je on i nastavio:
"Kada smo počeli da skidamo delove kamena, ustanovili smo da je podloga u takvom stanju da se mora skinuti kompletan kamen sa tih delova fasade, izvrši reparacija podloge, deo starog vati, a deo novog da bude kao na prethodnoj fasadi. To je uostalom i bila obaveza jer je Zavod za zaštitu spomenika postavio uslove i to se moralo poštovati"
Kako kaže, prema tim uslovima se dalje projektovalo, a potom i izvodili radovi.
"U prvoj fazi rađena je samo reparacija plafonskog dela nadstrešnice koji je bio od sitnih keramičkih pločica. Izvođač radova, neka firma iz Novog Sada je nanela lepak, gipsane ploče, prekrečila da bi to izgledalo uredno jer su bili česti dolasci predsednika i gradonačelnika i sve je moralo izgledati uredno", nastavio je Đajić.
Na navode da je slao dopise i obaveštenja, takoreći upozorenja šta je još trebalo da se uradi, Đajić odgovara:
"Konkretno, kada je u pitanju nadstrešnica to je bio taj jedan izveštaj na kojem sam insistirao jer kad smo skidali, video sam da je iza ploča kojom je obložen zupčasti deo nadstrešnice, beton u lošem stanju - više džakova gužvanih umesto betona. Trebalo je skinuti mermerne ploče, uraditi reparaciju podloge i staviti nove. Niko nije reagovao, izvođač je samo prefarbao ploče kako bi izgledalo kao da su stavljene nove", kaže.
Odgovor kako su ti radovi izvedeni i da li je poremećena statika objekta dobili smo, kako kaže, juče.
"Taj neko ko je odlučio da se to dodatno optereti bilo bi normalno da je prvo pogledao stanje zatega, uzeo originalan projekat, video kako je urađena statika, koliko je proračunato da mogu poneti tereta te zatege, i onda odlučio šta da radi što se tiče pokrivanja otvora na nadstrešnici - ne bi smeo opteretiti nadstrešnicu toliko ili bi stavio potporne stubove, zamenio utege i po statičkom proračunu naneo materijal na samu nadstrešnicu. Pretpostavljam da to niko nije uradio", nastavlja Đajić.
Inženjer geologije kaže da ne postoji problem da se utvrde sve činjenice prema postojećoj dokumentaciji i da odgovorni treba da budu procesuirani za ovo što se dogodilo.
"Imamo zapisnički konstatovano ko je bio izvođač, nalogodavac, šta je bilo predviđeno dodatnim projektom i da li je izvođač sračunao koliko će dodatno opteretiti nadstrešnicu i kako će to uticati na nosivost zatega. Prepostavljam da niko ništa nije uradio na tu temu jer da jeste, ovo se ne bi dogodilo"
Đajić kaže i da ga je novosadska policija zvala danas da dođe i da izjavu, ali da se on trenutno fizički ne nalazi u Novom Sadu.
"Ja sam se odmah odazvao i rekao da ću u ponedeljak doći da dam izjavu o svemu što znam i javno govorim. A da li su oni pozvali i sve druge koji snose odgovornost ili nisu, ja ne znam", zaključuje Đajić u razgovoru za Euronews Srbija demantujući ministra građevine Gorana Vesića koji tvrdi da rekonstrukcije nadstrešnice nije bilo.
Komentari (0)