Izašli ste na kafu sa društvom, a sedite u različitim zemljama: Gradić u kom granica prolazi meštanima kroz dnevnu sobu
Komentari05/01/2025
-13:26
U ovom gradiću nije nemoguće da bračni par spava u istom krevetu, a u dve države. A kada sednete u restoran moguće je da vi i vaš prijatelj ispijate kafe u različitim zemljama – nadajmo se da su cene iste.
U svetu postoji nekoliko primera za neobičnu raspodelu zemlje između dve države, pa tako u samom centru Nikozije vam je potreban pasoš, ako želite da pređete iz Kipra u Tursku.
Srećom da za prelazak iz Holandije u Belgiju nije potrebna nikakva putna isprava jer je gradić Barle tako neobično iseckan i raspodeljen između ovih država da morate da pazite svaki korak da biste znali gde se u tom trenutku nalazite.
Verovali ili ne, u tako mirnom kutku severne Evrope postoji jedna geopolitička anomalija.
Barle, gradić smešten oko 100 kilometara južno od Amsterdama, poznat je po svojim neobičnim granicama – brojnim parcelama koje pripadaju Belgiji (Barle-Hertog) ili Holandiji (Barle-Nasau).
Ova jedinstvena geografska raspodela potiče iz srednjeg veka, kada su parcele zemljišta bile podeljene između različitih lokalnih aristokratskih porodica. Baarle-Hertog je nekada pripadao vojvodi (hertog na holandskom znači "vojvoda") od Brabanta, dok je Baarle-Nassau bio posed srednjovekovne kuće Nassau.
Kada je Belgija 1831. godine proglasila nezavisnost od Holandije, dve zemlje su ostale sa međunarodnim neredima toliko složenim da su uzastopne vlasti bile obeshrabrene da definišu tačne jurisdikcije. Granice su konačno utvrđene tek 1995. godine, kada je poslednji preostali komad ničije zemlje pripao Belgiji.
Zvuči konfuzno? I jeste. Da bi situacija bila komplikovanija, granice nisu uvek u ravni sa ulicama, već prolaze pojedinim meštanima kroz dnevnu sobu. Upravo zbog toga, postoji čitav niz pravila da bi meštani znali gde pripadaju.
Od svega po dva
Mesto koje broji manje od 10.000 stanovnika u zbiru, koji se prostire na svega 83,5 kvadratnih kilometara, mora od svega da ima po dva – dve crkve, dve pošte, dva poštanska broja, dve gradske kuće, a u jednom restoranu čak nude i dve vrste senfa (holandski i britanski).
U svim slučajima u kojima granica prolazi ljudima kroz kuću, stanovnici pripadaju onoj državi u kojoj im se nalaze ulazna vrata. Međutim, nameće se pitanje, šta ako ta linija sačinjena od belih X znakova prolazi tačno kroz vaša ulazna vrata?
Direktor Turističke organizacije Vilem Van Gul je izjavio u jednom intervjuu za "Great Big Story" da u tom slučaju žitelji imaju pravo da biraju gde žele da pripadaju.
A činjenica da se nalazite u različitim zemljama ogleda se i u arhitekturi. Holandske kuće su ujednačenijeg izgleda a pored trotoara su posađene lipe, čije su grane pažljivo orezane i isprepletane poput vinove loze. Belgijske oblasti, s druge strane, imaju raznovrsniju arhitekturu.
Danas mnogi stanovnici Baarle-Nassaua i Baarle-Hertoga imaju dvojno državljanstvo i poseduju i belgijski i holandski pasoš a žive u potpunoj harmoniji sa svojim susedom.
Komentari (0)