Kraj jedne ere: Pečati u pasošima od novembra postaju stvar prošlosti
Komentari25/02/2023
-12:30
Pečati u pasošima predstavljaju ponos mnogih putnika jer su papirni trag njihovih avantura. Međutim, uvođenjem EES i ETIAS sistema kasnije ove godine, oni bi mogli postati stvar prošlosti, barem kada je u pitanju putovanje u zonu Šengena.
Novi automatski sistem ulaska i izlaska (EES), počeće da se primenjuje od 23. novembra i digitalno će registrovati posetioce iz zemalja koje nisu članice Evropske unije, a kojima nije potrebna viza za putovanje u te zemlje, zbog čega više neće biti potrebe za fizičkim pečatima.
EES će zameniti trenutni sistem pečatiranja pasoša, koji je oduzimao dosta vremena i nije obezbeđivao pouzdane podatke o prelasku granica i sistemsko beleženje onih koji prekorače dozvoljeno vreme boravka u EU, navodi se u saopštenju odeljenja Evropske komisije za migracije i unutrašnje poslove.
S druge strane, sistem odobravanja putovanja i izvršavanja naplate od sedam evra za dozvolu za ulazak u zonu Šengena (važi tri godine), ETIAS biće u bliskom kontaktu sa sistemom EES, takođe će se primenjivati od novembra ove godine.
Šta je EES?
EES će biti automatizovani IT sistem Evropske unije za registraciju putnika iz zemalja trećeg sveta kojima viza nije potrebna ili putnike koji imaju vize za kratkoročni boravak.
Svaki put kada osoba pređe granicu EU, sistem će registrovati njeno ime, vrstu putne isprave, biometrijske podatke (otiske prstiju i slike lica), datum i mesto ulaska i izlaska. Takođe će se evidentirati i odbijanje ulaska u određenu zemlju.
Cilj je da automatizovane granične kontrole i samouslužni sistemi poboljšaju bezbednost u EU i budu brži po putnike na granicama. Međutim, avio-industrija i pojedine zemlje kažu da bi nedostatak pripreme mogao da napravi probleme već po uvođenju sistema.
EES je prvobitno trebalo da bude lansiran 2022. godine, te u maju 2023. godine, ali je odloženo za novembar.
Prema novom sistemu, putnici sa bezviznim pristupom šengenskoj zoni moraće da dobiju dozvolu za putovanje putem interneta, preko Evropskog sistema putnih informacija i autorizacije (ETIAS).
Šta je ETIAS?
Za razliku od EES-a koji će beležiti posete direktno na granici, Evropski sistem za putne informacije i odobrenja (ETIAS) je još jedan sistem koji će imati za cilj da prikupi podatke o putnicima pre nego što oni krenu na put i izvrši naplatu. Dakle, u pitanju je sistem koji će odobravati putovanja putnicima kojima nije potrebna viza za ulazak u EU, odnosno prostor Šengena. Među njima je i Srbija, kao i države Zapadnog Balkana, Ujedinjeno Kraljevstvo, SAD, Kanada, Australija, zemlje Latinske Amerike, ukupno 63 zemlje.
Zahtev za ETIAS dozvolu će se podnositi online i apliciranje bi trebalo da traje svega nekoliko minuta. Osim osnovnih ličnih podataka, moraćete da odgovorite i na nekoliko pitanja koja se odnose na putovanja u ratne zone ili u vezi sa kriminalnim dosijeom, a jednom kada dobijete dozvolu, ona će važiti tri godine ili do isteka pasoša.
ETIAS će tako predstavljati automatizovani IT sistem kreiran da identifikuje bezbednosne rizike, iregularne migracije ili visoke rizike od epidemije za putnike koji putuju u zemlje Šengena, a na koje se ne primenjuje bezvizni režim. U isto vreme, ovaj mehanizam će olakšati prelazak granica za ogromnu većinu putnika koji ne nose taj rizik.
Informacije prikupljene preko ETIAS-a omogućiće, uz puno poštovanje osnovnih prava i principa zaštite podataka, prethodnu verifikaciju potencijalne bezbednosti, te neregularnu migraciju visokog rizika od epidemije.
ETIAS odobrenje će koštati sedam evra i to će biti jednokratna naknada. Važiće tri godine i za više ulazaka. Podnosioci prijava mlađi od 18 i stariji od 70 godina će biti oslobođeni ove naknade. Putnici koji ne mogu da se prijave, bilo zbog starosti, nivoa pismenosti ili pristupa informacionim tehnologijama, itd. moći će da podnesu svoju prijavu preko treće strane/lica.
Kada stupi na snagu, primeniće se tzv. grejs period od barem 6 meseci, tokom kog neće biti obaveze da se poseduje važeće odobrenje za putovanje. Tokom ovog prelaznog perioda države članice će morati da obaveštavaju putnike o obavezi da imaju važeće odobrenje za putovanje po prestanku prelaznog perioda.
Komentari (2)
Zoran
25.02.2023 19:27
Najnovija informacija: odlaže se, bez obrazloženja za sada
Milutin
12.03.2023 08:52
A dali se neko pitao kako će to da utiče na teretni transport. S obzirom da ja radim kao vozač kamiona i nama ( tu mislim na sve vozače u međunarodnom transportu) već i ovako predstavlja problem ograničenje na 90 dana. Te stalno moramo da pravimo nove putne isprave kako bi mogli nesmetano da radimo . Jer mi ne idemo kao turisti nego poslom i smatram da smo tu mi diskriminisani , jer će nam biti ugroženo radno mesto a ujedno i egzistencija porodice.