Na hrvatskom primorju uočena mala, ali opaka meduza - ovako izgleda postupak prve pomoći
Komentari14/06/2021
-10:56
U uvali Velika Kolumbarica, na poluostrvu Kamenjak nedaleko od Pule u hrvatskom Jadranu, uočena je meduza morska mesečina (pelagia noctiluca), koja u dodiru sa ljudima može biti opasna.
Naime, ova vrsta meduze ostavlja povrede slične opekotinama, koje teško zarastaju i bolne su, saopšteno je iz Udruženja Eko more "Medulin", a prenosi portal Slobodna Dalmacija.
Na mestu povrede ostaje depigmentacija kože ili čak i ožiljak.
Navodi se da je reč o relativno maloj meduzi s polukružnim klobukom i tačkicama ružičaste boje. Naraste do 20 cm dužine, obitava pod površinom na dubinama do deset metara, gde lebdi i povremeno pliva.
Pojava ove meduze, kažu, nije razlog da se ne kupate u moru, ali se navodi čitav spisak saveta i preporuka kako treba postupati u slučaju da vam se dogodi susret sa "mesečinom".
Zbog njenih jarkih boja lako ju je uočiti. Dovoljno je u more sa sobom poneti masku i disalicu i tako izbeći neželjeni bliski susret.
Ukoilko se desi da vas opeče ova vrsta meduze, postupak prve pomoći, prema protoku MED-JELLYRISK, je sledeći:
Važno je ne ispirati slatkom vodom, sirćetom, alkoholom i ne stezati zavojem.
U slučaju šoka ili poteškoća s disanjem odmah potražiti lekarsku pomoć.
Opekotinu isperite morskom vodom, bez trljanja.
Ako je moguće, na opekotinu naneti pastu sačinjenu od 50 odsto sode bikarbone i 50 odsto morske vode i držati pet minuta.
Ukloniti preostale žarnice pincetom.
Staviti led (umotan u plastičnu kesu) i držati ga pet do 15 minuta.
Ako bol ne prolazi, po porebi ponoviti postupak sa ledom.
Ako je intenzivna bol prisutna i dalje, potražiti savet u apoteci, zatražiti analgetik i preparat na bazi hidrokortizona (npr. Lindokain 3-4 odsto + hidrokortizon).
Isti protokol se primenjuje i u slučaju opekotine kompas meduze (chrysaora hysoscella) i morskih pluća (rhizostoma pulmo).
Komentari (0)