Da li biste trampili kuću s nepoznatom osobom zarad besplatnog smeštaja na sledećoj destinaciji?
Komentari18/01/2025
-10:39
Ako ste ove zime seli da pogledate film "The Holiday", u kojoj junakinje koje tumače Dru Berimor i Kejt Vinslet privremeno žive jedna drugoj u kući, verovatno se u vama probudila nostalgija. Međutim, taj ideja nije u prošlosti, šta više, to je novi trend koji je sve popularniji među putnicima.
"Platforme za zamenu domova postoje već dugo, ali decenijama je ova praksa ostajala u senci", kaže Džastin Palevski, i dodaje da ovi sajtovi nisu ponudili neki vid osiguranja da bi smatrali ovo bezbednom idejom.
Zato su Palevski i njegov partner Tas osnovali "Kindred", modernu verziju filma "The Holiday".
Ova mreža za zamenu domova funkcioniše po modelu "pokloni noć, dobij noć", gde možete pronaći svoj novi udaljeni privremeni dom. U suštini, to je gotovo besplatan smeštaj za putnike.
Kindred, koji je osnovan u San Francisku pre samo četiri godine, sada ima preko 50.000 domova u 150 gradova Evrope i Severne Amerike.
"Moj partner Tas i ja obožavamo putovanja i duboko verujemo da ljudska povezanost, obrazovanje i ključne uspomene stečene putovanjem obogaćuju život. Međutim, deluje nam da se turistička industrija ne razvija u tom pravcu", dodaje Palevski.
Međutim, smatrali smo da se turistička industrija razvija u pravcu koji je daleko od ovog iskustva.“
Za razliku od velikih platformi za kratkoročni najam koje su postale način promocije hotelskih i opremljenih apartmana, Kindred je sajt samo za članove, što znači da možete videti sve gradove i nekretnine tek kada navedete svoj dom.
"Otkrili smo da su smeštaji za putovanja često skupi, sve bezličniji i transakcioni, dok često stvaraju teret za zajednice kojima bi trebalo da služe", objašnjava.
Trenutno, 90 odsto domova na Kindredusu primarne rezidencije, a ne investicione nekretnine.
"Na ovaj način članovi dele zajedničke ciljeve i empatiju koja nije moguća na tržištima gde se plaća za boravak", kaže Palevski.
Koncept se, naravno, u potpunosti zasniva na poverenju: dozvoliti nepoznatim ljudima da žive u vašem domu dok niste tu svakako je hrabro.
Znatno povoljniji smeštaj u Evropi
Takođe je dobro što, za razliku od Airbnb-a, oglasi na Kindredu prolaze kroz proces provere, pa nema neočekivanih neprijatnih iznenađenja. Svaki novi član mora potvrditi svoj identitet pre prve zamene.
Platforma nudi "uslugu punog opsega" uključujući koordinaciju čišćenja pre i posle razmene.
Kratak pregled stranice s cenama pokazuje da, u poređenju s uobičajenim troškovima hotela ili drugih platformi, na ovaj platformi plaćate samo malu jednokratnu naknadu za uslugu kao domaćin ili za čišćenje kao gost. Ovo obično iznosi oko 140 dolara (134 evra) za sedmodnevni boravak u evropskim metropolama – i nije mnogo više ako tražite produženi boravak za popularno digitalno nomadsko iskustvo.
Putovanja izvan uobičajenih destinacija u Evropi
Samo u poslednja tri meseca, trećina svih rezervacija na Kindredu bila je za lokacije u Evropi, a platforma je zabeležila povećanje broja domova u Evropi za 1500 odsto između 2023. i 2024. godine.
Dok su tipične destinacije prisutne – Pariz, Amsterdam, London, Berlin – dostupni su i manje poznati gradovi, poput Novi Ligura u Italiji, Graca u Austriji ili Talina u Estoniji.
Jedan od glavnih aduta Kindreda je upravo lokalno znanje koje samo neko iz tog kraja može pružiti.
Većina članova ostaje nedelju dana, ali neki korisnici, kaže Palevski, skupljaju kredite za 40 do 80 noći godišnje.
Palevski dodaje: "To je sjajna opcija za porodice, penzionere i one koji jednostavno traže pristupačnija i jedinstvena putovanja", napominjući da su porodice najbrže rastuća demografska grupa.
Komentari (0)