Novosti

Koliko je srpski pasoš dobrodošao na svetskoj ceni? Ostvaren napredak na listi najmoćnijih, a moglo bi da bude još bolje

Komentari

Autor: Euronews Srbija

29/12/2024

-

20:00

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Već iskrzan i ispečatiran, srpski pasoš predstavljao je izvor neprijatnosti svom vlasniku samo zato što je izdat u našoj zemlji.

"Imao sam toliko avantura i izazova sa našim pasošem da bih mogao nekoliko dana o tome da vam pričam - od situacija u kojima graničari nisu znali da naša država postoji, pa nadalje", rekao je u razgovoru za Euronews Srbija Viktor Lazić, putopisac i advokat.

Viktoru je ovo sedmi pasoš, ima samo pet godina, ali već mora da se menja jer naša država ne dozvoljava dodavanje novih stranica.

Lista problema s kojima se suočava se nastavlja.

"Mnoge zemlje na mapi kao da za nas ne postoje. Predstavništva tih zemalja su daleko, a ne zna se koliko ljudi u tim ambasadama zna o nama i našem identitetu. Komplikovano je dobiti vize, to nije samo jedna ili dve, već 50 zemalja. Ne možete da putujete bez ozbiljnih teškoća", dodaje.

Situacija bolja nego ranije

Kada se osvrne na poslednjih tridesetak godina putovanja, naš sagovornik ističe da je situacija danas ipak bolja, a to potvrđuje godišnja lista najmoćnijih svetskih pasoša.

Na prvim mestima liste nalaze se UAE i Španija, dok se na poslednjim nalaze Avganistan i Sirija. Srbija je na 30. mestu, što je za dva mesta bolje u odnosu na prethodnu godinu.

Iz Ministarstva spoljnih poslova navode da je jedan od njihovih prioriteta bio da sklope ugovore o bezviznom režimu sa što više država.

"Bilo bi tu još država sa kojima bismo imali bezvizni režim da nismo u procesu usklađivanja našeg viznog režima sa Evropskom unijom, jer da bi se to postiglo, oni imaju određene zahteve prema pojedinim državama koje su na njihovim crnim listama", izjavio je za Euronews Srbija Damjan Jović, državni sekretar Ministarstva spoljnih poslova.

Jedan od primera zemlje s kojom Srbija nije održala bezvizni režim je Kuba, koja je od ove godine uvedena kao obavezna.

Bezvizni režim omogućava lakše i bezbrižnije putovanje

Aleksandar Seničić, direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija (YUTA) napominje da je, ipak, značajan napredak to što je srpski pasoš napredovao za dva mesta na listi.

"Osim šengenskih zemalja, postoji veliki broj zemalja sa kojima imamo bezvizni režim u Africi i Južnoj Americi. Međutim, postoje i drugi problemi. Na primer, mnogo bi nam značilo da nemamo vize za Veliku Britaniju i SAD, što bi nas sigurno pomerilo na listi za 10-15 mesta. Nadamo se da će do toga doći u nekom trenutku", ističe Seničić.

Kako kaže, bezvizni režim sa što više zemalja omogućava nam da biramo brojne destinacije koje smo oduvek želeli da posetimo.

"Samim tim, Air Serbia će ove godine imati preko 90 destinacija do kojih ćemo moći direktno da letimo, od kojih je većina zemalja sa kojima imamo bezvizni režim, što nam omogućava da se opustimo i krenemo prema mestima koja želimo", zaključuje.

Komentari (0)

Putovanja