Evropa odlaže primenu novih sistema za ulazak u EU: Prema novim procenama ETIAS neće zaživeti do 2025. godine
Komentari25/10/2023
-09:00
Automatizovani Sistem ulaska i izlaska iz EU (EES) zvanično je odložen i ministri EU zvanično su potvrdili novi vremenski okvir za početak njegove primene. Odlaže se primena Evropskog sistema putnih informacija i autorizacije (ETIAS), koji će biti pušten u funkciju tek u prvoj polovini 2025. godine, prenosi Euronews.
Sistem EES prvobitno je trebalo da bude pokrenut 2022. Međutim, suočio se sa višestrukim preprekama. Prvo je pomereno za maj 2023. godine, a zatim je odloženo do kraja godine. Sada su zvaničnici EU najavili da će neki delovi sistema d budu operativni krajem 2024.
Kada konačno bude stupio na snagu, putnici koji nisu iz EU, a koji ulaze u šengenski prostor suočiće se sa novim graničnim kontrolama. Baš zbog toga neki su očekivali probleme kada se šema pokrene, dok se drugi nadaju da će ponovno odlaganje primene dati zemljama dovoljno vremena da se pripreme za promenu.
Šta je EES?
Sistem ulaska i izlaska će biti automatizovani sistem registracije za putnike iz Velike Britanije i druge države koje nisu članice, a kojima nije potrebna viza za ulazak u EU.
Putnici će morati da skeniraju svoje pasoše ili drugu putnu ispravu svaki put kada pređu spoljnu granicu EU. Neće se primenjivati na legalne stanovnike ili one sa vizama za duži boravak.
Sistem će registrovati ime putnika, biometrijske podatke i datum i mesto ulaska i izlaska. Podaci o skeniranju lica i otiscima prstiju će se čuvati tri godine nakon svakog putovanja.
Primenjivaće se prilikom ulaska u sve zemlje članice EU, osim Kipra i Irske, kao i četiri zemlje koje nisu članice EU u šengenskom prostoru: Island, Lihtenštajn, Norvešku i Švajcarsku.
EES se uvodi kako bi se ojačala bezbednost granica i identifikovali putnici koji preskoče dozvoljeno vreme u šengenskoj zoni (90 dana u periodu od 180 dana).
Avio-industrija pozdravila je ovo odlaganje jer daje više vremena za pripremu.
"EES će promeniti način na koji se upravlja granicama EU. Postoje, međutim, brojna pitanja koja se moraju rešiti kako bi se obezbedilo nesmetano uvođenje i rad novog sistema kako se putnici u vazdušnom saobraćaju ne bi suočili sa smetnjama", navodi se u zajedničkom saopštenju nekoliko asocijacija za avio-transport (ACI, A4E, ERA, IATA).
Oni su ukazali na potrebu za "širim usvajanjem i efikasnom implementacijom automatizacijom na nacionalnim graničnim prelazima od strane nacionalnih vlasti, finansiranjem od strane država članica kako bi se obezbedio dovoljan broj obučenog osoblja i resursa za upravljanje spoljnom granicom EU, posebno na aerodromima".
Takođe su naveli da bi avio-kompanijama i aerodromima trebalo dati "dovoljno resursa" da olakšaju primenu novih pravila. Organizacije ću takođe saopštile da je potrebna javna komunikacija kako bi putnici bili obavešteni o promenama.
Šta je sa sistemom ETIAS?
EES je povezan sa Evropskim sistemom putnih informacija i autorizacije (ETIAS). Ova nova šema obavezuje građane koji nisu iz EU i kojima nije potrebna viza za ulazak u EU da dobiju dozvolu za putovanje za ulazak u Uniju.
ETIAS je prvobitno trebalo da bude operativan od novembra 2023. Sada su zvaničnici EU odobrili vremenski okvir koji će omogućiti njegovo puštanje u rad u prvoj polovini 2025, navodi sajt Lokal.
Putnici će moći da se prijave za ETIAS onlajn pre putovanja po ceni od sedam evra. Kada bude odobreno, elektronsko odobrenje biće elektronski povezano sa njihovim pasošem i trajaće tri godine.
Zašto je sve odloženo?
Kao razlog za odlaganje EES navode se izazovima sa izvođačima radova da poštuju rokove. Automatske EES barijere treba da budu postavljene na svim međunarodnim kopnenim, pomorskim i vazdušnim granicama u šengenskoj zoni. Putnici će moći da registruju svoje podatke na samouslužnim kioscima i na mobilnim aplikacijama u nekim zemljama, nakon čega će graničari ili elektronske "kapije" završiti provere.
Izveštaji pokazuju da će EES stupiti na snagu između trećeg i četvrtog kvartala 2024.
Kako će EES uticati na putovanja?
U Velikoj Britaniji, ali i drugim zemljama, postoji zabrinutost da bi EES mogao da poveća zadržavanje na graničnim prelazima.
U izveštaju Evropskog saveta koji je objavila neprofitna organizacija Stejtvač, različite zemlje izražavaju zabrinutost zbog kašnjenja u primeni EES. Kažu da je vreme za koje će morati da testiraju sistem pre njegovog lansiranja sve kraće.
Francuske vlasti će vršiti EES granične provere u britanskim lukama Dover, Eurostar i Eurotunel. Oni trenutno rade na tome sa Vladom Ujedinjenog Kraljevstva da minimiziraju uticaj sistema na granične tokove i saobraćaj, ali izražavaju zabrinutost zbog potencijalnog vremena čekanja.
I druge zemlje još rade na planovima implementacije EES. Evropska komisija je sugerisala da će sistem možda morati da se uvede na postepen i fleksibilan način kako bi se smanjila verovatnoća dužeg čekanja na granicama.
Komentari (0)