Reflektor

Muzej Jugoslavije obeležava rođendan izložbom "O fabrikama i radnicima"

Komentari

Autor: Tanjug

26/11/2021

-

10:44

Muzej Jugoslavije obeležava rođendan izložbom "O fabrikama i radnicima"
Rudarsko-topioničarski basen Bor, 9. jun 1959. - Copyright Živorad Vučić, Fond Tanjug, Arhiv Jugoslavije)

veličina teksta

Aa Aa

Izložba "O fabrikama i radnicima" autorke Brede Bizjak biće otvorena 1. decembra u Muzeju Jugoslavije povodom obeležavanja 25. rođendana ove institucije, i trajaće do 15. decembra.

Muzej Jugoslavije postavku realizuje u saradnji sa Muzejem nauke i tehnike, tako da će deo biti otvoren 1. decembra u Muzeju Jugoslavije, dok će nastavak izložbe biti upriličen 7. decembra u Muzeju nauke i tehnike.

Izložbu su pripremili kustosi ove dve instucije - Ada Vlajić i Rifat Kulenović iz Muzeja nauke i tehnike i Jovana Nedeljković i Radovan Cukić iz Muzeja Jugoslavije.

Direktorka Muzeja Jugoslavije Neda Knežević i muzejski savetnik Muzeja nauke i tehnike Rifat Kulenović ističu da je dve institucije povezala želja da istražuju i prikažu javnosti industrijsko nasleđe koje je važan deo aktuelnog naučno-tehničkog i kulturnog nasleđa.

"Ovim fenomenom bave se oba muzeja: Muzej nauke i tehnike, matičan za istoriju nauke, tehnike i tehnologije, i Muzej Jugoslavije, matičan za društvenu istoriju i jugoslovensko nasleđe. Polja istraživanja ovih ustanova se preklapaju i međusobno obogaćuju", navode Knežević i Kulenović.

Postavka "O fabrikama i radnicima" se bavi industrijalizacijom na teritoriji današnje Srbije, od njenih ranih pojava sredinom 19. veka do danas.

Prema rečima organizatora, "ova važna i složena tema predstavljena je iz različitih perspektiva - od društveno-političke, kulturne i istorijske, do tehničko-tehnološke".

Kako je najavljeno, izložba se može pratiti kroz pet industrijskih lokaliteta koji na paradigmatičan način predstavljaju razvoj i funkcionisanje industrije na ovim prostorima u različitim istorijskim, političkim i društvenim okolnostima.

Foto-služba Kabineta predsednika republike (Muzej Jugoslavije)

 

Ovom prilikom biće prezentovana raznovrsna građa koju čine industrijski proizvodi, brojne fotografije koje svedoče o različitim aspektima fabričkog života i video-materijal, dok drugi predmeti i dokumentacija prikazuju rudnike u Boru i Majdanpeku, tekstilnu industriju u Leskovcu, Elektronsku industriju Niš, Kombinat Servo Mihalj u Zrenjaninu i Vojno-tehnički zavod u Kragujevcu.

"Lokaliteti su ciljano odabrani kako bi se kroz specifičnosti njihovog razvoja prikazali brojni fenomeni koji se vezuju za proces industrijalizacije: uloga kapitala, položaj radničke klase, radnički standard i (prinudni) rad, prirodna uslovljenost industrije i promene u prirodnoj sredini koje nastaju industrijskim delovanjem, kao i veza industrije i nauke", navode kustosi i kustoskinje izložbe.

Živorad Vučić, Fond Tanjug, Arhiv Jugoslavije)

Zavodi Crvena zastava, Kragujevac, 6. jul 1962.

Oni dodaju i da ovi lokaliteti "verodostojno oslikavaju društvene promene jer su u procesima privatizacije i deindustrijalizacije uglavnom svi prestali da postoje ili su opstali u značajno izmenjenom obliku."

"Institucionalna briga da se ovo nasleđe sačuva u najvećem broju slučajeva je izostala i, nažalost, postoji mali broj dobrih primera zaštite. To nas je i motivisalo da se bavimo ovim nasleđem", kaže kustoski tim.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Kultura

Najskuplja voćka u istoriji: Kontroverzna instalacija sa bananom zalepljenom za zid prodata za preko šest miliona dolara
Aktuelno iz kulture

Najskuplja voćka u istoriji: Kontroverzna instalacija sa bananom zalepljenom za zid prodata za preko šest miliona dolara

Konceptualno delo Mauricija Katelana kupio je kineski investitor u kriptovalute Džastin San za četiri puta veći iznos od procenjenog.

21/11/2024

10:43

pročitaj celu vest
"Virdžina" u novom ruhu: Digitalno restauriran kultni film Srđana Karanovića o devojčici koja je odrastala kao dečak