"Nasuprot vetru - odgovor na slet": Novo čitanje simbola zajedništva na novosadskom Kaleidoskopu kulture
Komentari10/09/2022
-08:07
Četiri decenije od poslednjeg sleta povodom Dana mladosti, četiri rediteljke iz četiri države pružile su svoju viziju manifestacije koja je neretko vezana za "totalitarno kulturno nasleđe". "Nasuprot vetru - Odgovor na slet" pruža novo viđenje performansa, i to pre svega iz ugla današnjih mladih ljudi. Reč je o događaju utkanom u ovogodišnji Kaleidoskop kulture koji se do 7. oktobra održava u sklopu Evropske prestonice kulture – Novi Sad 2022.
"Prosto, slet je bio državna manifestacija iz Kraljevine Jugoslavije i u socijalističkoj Jugoslaviji i bio je državni događaj, državni projekat koji je završen. I nije to karakteristično samo za Jugoslaviju. Bilo je i u Evropi, i u Aziji toga, i u raznim državama vezano za totalitarno kulturno nasleđe", objašnjava jedan od koordinatora programa Evropske prestonice kulture Bojan Milosavljević.
"Mi smo u vrednosnom smislu preispitivanja totalitarnih narativa, i s druge strane otvaranja jednog drugog društvenog konteksta, pokušali u našim kapacitetima, iskoristimo umetničku formu sleta, ali u nekom kritičkom smislu. Da probamo da vidimo i preispitamo šta je zajedništvo, na koji način funkcioniše i šta mladi, zapravo misle o tome", dodaje on.
Tako su u okviru ovog performansa četiri rediteljke iz četiri zemlje, a sa dva kontinenta, su uz profesionalne glumce i mlade volontere, prikazale svoju viziju sleta.
Sibil Peters, rediteljka iz Hamburga, za Euronews Cult objašnjava da je njeno pozorište fokusirano na otvaranje diskusija važnih za društvo.
"Ovo je takođe jedan zbor, doduše vrlo specifičan zbog istorijskog nasleđa. Mnogo smo o tome naučili. Ali mislim da je suština u tome da je stari slet imao hijerarhiju sa vrha ka dole, a mi smo pokušali da preokrenemo stvari - da u fokusu bude ono što dolazi od samih učesnika, što oni osećaju kao mladi koji su deo društva", objašnjava ona.
Rediteljka iz Amsterdama Karolina Spaić odrastala je u Jugoslaviji i slet je iz njene perspektive bio deo kulturnog nasleđa i deo života.
"Ovo sada što se simbolično zove 'Nasuprot vetru - Odgovor na slet' je u stvari jedno pitanje - kako i zašto bi mladi nešto slavili, ali da počne od njih. Šta oni u suštini sada kao problematiku mladih vide, sa čime se oni susreću i kako bi oni proslavili svoju mladost i šta je za njih važno?", objašnjava ona.
Maja Grgić, rediteljka iz Novog Sada, ističe da mladi koji su bili uključeni u ovaj performans na početku nisu ni znali šta je slet nekada značio.
"Prvo su se informisali o tome, a onda su, možda i ne razmišljajući šta za njih znači slet, već šta imaju da kažu i na koji način, počeli to da sprovode u delo zajedno sa nama", kaže Grgić za emisiju Cult na Euronews Srbija.
Porukama mladih iz Evrope, umetnica iz Obale Slonovače, čuvena Dobe Gnahore, dobitnica Gremi nagrade, pridružila je glasove njihovih vršnjaka iz Afrike. Tu je, kaže, da prenese poruku o problemima koje decu i mlade iz njene domovine sputavaju da žive i slave svoju mladost.
"Govorim o mladima koji ne idu u školu, koji nemaju posao, budućnost, koji traže bolju budućnost negde napolju, koji su spremni da se upute preko mora u čamcima i da emigriraju u drugu zemlju u potrazi za mirom, za poslom i boljim životom. Moja borba je okrenuta ka deci, jer nažalost kod nas deca rade. Većina dece ne ide u školu i radi, jer škola nije besplatna. Plaća se, i roditelji koji nemaju novca šalju svoju decu na posao kako bi donosila novac u kuću. Cilj moje borbe je da otvorim malo oči našim političarima, da škole u Africi budu besplatne kako bi deca mogla zaista da budu deca i jednostavno da imaju detinjstvo", ističe Gnahore.
"Odgovorom na slet" otvoren je novi Kaleidoskop kulture, jedan od programskih lukova Evropske prestonice kulture. Najveća smotra umetničke produkcije, kako su je nazvali organizatori, kroz izložbe, filmove, savremeni ples i muzičke nastupe, okuplja blizu 400 umetnika iz 40 zemalja sveta.
Komentari (0)