Društvo

RZS prvi put uradio istraživanje o imigrantima u Srbiju, raste broj stranaca

Komentari

Autor: Tanjug

15/04/2025

-

13:41

RZS prvi put uradio istraživanje o imigrantima u Srbiju, raste broj stranaca
RZS prvi put uradio istraživanje o imigrantima u Srbiju, raste broj stranaca - Copyright Tanjug/Vladimir Sporčić

veličina teksta

Aa Aa

Republički zavod za statistiku prvi put je predstavio istraživanje "Imigracija stranaca u Republici Srbiji" koje pokazuje da je broj stranaca koji su imigrirali u Srbiju 2023. godine bio 41.273, što je za oko 9,5 puta više nego 2012. godine.

V. d. direktora RZS-a Branko Josipović izjavio je na predstavljanju rezultata istraživanja da su ti podaci o imigraciji stranaca u Srbiji prvi korak da bi donosioci odluka, ali i sve relevantne institucije u Srbiji, imali svest o tome kako imigracija utiče na državu.

"Ovaj važan fenomen smo želeli da ispratimo jer je u poslednjoj deceniji imigracija stranih državljana u Srbiju izuzetno intenzivirana. Istraživanje je kreiriano u skladu sa evropskim i međunarodnim standardima što pojednostavljuje upoređivanje podataka. Plan je da se uradi detaljnije istraživanje o tome ko se doseljava u Srbiju, ali i da uspostavimo istraživanje o emigraciji čime bismo upotpunili sliku o migracionom toku", rekao je Josipović.

On je rekao da uspostavljanje istraživanja o emigraciji predstavlja zahtevniji korak od istraživanja o imigraciji jer se često dešava da ne postoje formalne evidencije koje bi omogućile da se te aktivnosti isprate.

Šef Odseka za demografiju i statistiku zdravstva Gordana Bjelobrk rekla je da RZS po prvi put objavljuje ovakvu statistiku, kao i da je istraživanje rezultat saradnje te institucije sa Ministarstvom unutrašnjih poslova.

"U saradnji sa Ministarstvom unutrašnjih poslova RZS radi na uspostavljanju istraživanja o spoljnim migracijama zasnovanog na integraciji podataka iz svih dostupnih administrativnih izvora podataka. Takav pristup obuhvata i analizu indirektnih pokazatelja koji ukazuju na stvarno prisustvo ili odsustvo lica u zemlji", istakla je Bjelobrk.

Tanjug/Vladimir Sporčić

 

Prema njenim rečima, najveća stopa rasta broja stranaca od skoro 13,5 puta u 2023. u odnosu na 2012. je zabeležena u Vojvodini, na drugom mestu je Beogradski region sa porastom od deset puta, dok ostali regioni beleže rast od oko šest puta.

Ona je naglasila da skoro dve trećine stranaca koji su u periodu od 2012. do 2023. imigrirali u Srbiju čine muškarci, dok žene čine samo trećinu.

"Skoro 66 odsto stranaca koji su imigrirali u Srbiju 2023. godine su muškarci, dok 34 odsto čine žene. Najviše muškaraca stranih državljana je te godine imigriralo u Beogradski region, njih 44 odsto, dok ih je u Region Šumadije i Zapadne Srbije imigriralo najmanje, odnosno 12 odsto. Žene strane državljanke su, takođe, najčešće imigrirale u Beogradski region i čine 55 odsto, a najmanje, samo šest odsto, ih je u Regionu Južne i Istočne Srbije", navela je Bjelobrk.

Ona je rekla da je prosečna starost stranca imigranta u Srbiju oko 33 godine, dok u Beogradskom regionu ona iznosi oko 30 godina, a najvišu prosečnu starost od 38 godina beleže stranci koji su imigrirali u Region Južne i Istočne Srbije.

"Svaki deseti stranac koji je imigrirao u 2023. godini je mlađi od 15 godina i najviše ih je imigriralo u Beogradski region. Lica u radnom kontigentu čine 88 odsto stranaca koji su imigrirali u Srbiju, a skoro polovina njih je imigriralo u Beogradski region. Lica starija od 65 godina koja nisu sklona migratornim kretanjima čine 1,4 odsto i načešće su došli u Vojvodinu", istakla je Bjelobrk.

Kako je dodala, skoro 73 odsto stranaca koji su imigrirali u 2023. godini boravi u 13 opština od kojih devet opština pripada Gradu Beogradu, a na prvom mestu je Novi Sad sa oko 6.900 imigranata u 2023. godini.

"To su gradovi koji, kada su u pitanju unutrašnje mogracije, takođe privlače najviše stanovnika i te opštine će u narednom periodu moći da nadomeste negativan prirodni priraštaj pozitivnim migracionim tokovima", poručila je ona.

Bjelobrk je naglasila da su ruski državljani na prvom mestu po broju imigranata u Srbiji, kao i da je najveći deo njih došao 2022. i 2023. godine.

Tanjug/Vladimir Sporčić

 

"Posmatrano po polu, do 2019. godine je bio veći udeo žena, a u 2019. je dolazi do promene u polnoj strukturi jer dolazi više muškaraca državljana Rusije. Nakon toga, u vreme pandemije korona virusa 2020. i 2021. imamo veći udeo žena, ali u 2022. i 2023. godini je opet veći udeo muške populacije", objasnila je ona.

Prema njenim rečima, prosečna starost ruskog državljanina koji je 2023. došao u Srbiju je oko 30 godina što upućuje na zaključak da je reč o porodicama.

"Takav imigracioni tok će se možda zadržati u Srbiji duže što svakako odgovara našoj sumornoj demografskoj slici. Svako stanovništvo koje dolazi u nekom reproduktivnom periodu, a pogotovo sa porodicama, je dobrodošlo", naglasila je Bjelobrk.

Kako je rekla, na drugom i trećem mestu su imigranti iz Kine i Turske, ali za razliku od državljana Rusije, iz tih država uglavnom dolaze muškarci.

"Prosečna starost kineskog državljanina je 39 godina, dok je prosečna starost turskog državljanina 36 godina i to su uglavnom muškarci što nas upućuje da oni u Srbiji borave uglavnom zbog rada i ne možemo da predvidimo da li će oni ostati u Srbiji duže", rekla je ona.

Bjelobrk je istakla da imigracija stranaca u Srbiju beleži veći udeo radno sposobnog stanovništva, a manji udeo lica mlađih od 15 i starijih od 65 godina u odnosu na imigraciju u zemlje EU.

Dodala je da imigracija stranih državljana koji dolaze zbog rada može da bude pozitivan predznak i da pokaže da naše tržište rada zahteva uvoz radne snage.

"U budućnosti očekujemo pad broja imigranata u odnosu na 2023. godinu jer je tada bio pik, ali je očekivanje da će ih svakako biti više u odnosu na neki raniji period", istakla je Bjelobrk.

Prema njenim rečima preliminarni rezultati istraživanja za 2024. godinu pokazuju da 101.413 stranih državljana imaju odobren boravak ili stalno nastanjenje u Srbiji.

"Za 2024. ćemo moći da objavimo konačnu imigraciju kada prođe cela 2025. godina jer ne možemo da znamo ko je ovde duže ili kraće od godinu dana", istakla je Bjelobrk.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija