Cela istorija na jednoj struni: Kako mladi ljudi danas oživljavaju vekovnu tradiciju guslanja
Komentari12/04/2025
-21:01
Gusle, tradicionalni instrument naroda Crne Gore, Srbije, Bosne i Hercegovine i drugih zemalja okruženja, vekovima su bile glavni čuvar predanja i istorije koji je prenosio priče iz prošlosti s kolena na koleno.
Iako su tokom dugog vremenskog perioda bile potpuno skrajnute, danas im se ponovo okreću mlađe generacije, zainteresovane za učenje istorije. Mnogima od njih uzor je mladi guslar Maksim Vojvodić, koji kaže da je zahvaljujući guslama i crkvi srpski narod i opstao na ovim prostorima, uprkos mnogim nedaćama.
"Sa crkvom smo oduvek imali neprekidnu vezu, ali smo poslednjih godina svedoci lepih kontakata i saradnje sa institucijama koje polako prihvataju gusle u svoje naručje i jednostavno shvataju njihovu ulogu i našu poruku da time što ćemo negde održati neko veče gusala, možemo da razbijemo mnoge stereotipe koji su jedini krivac zašto gusle nisu na poziciji koju zaslužuju", kaže Vojvodić za Euronews Srbija.

Euronews
On je svojim kontinuiranim radom već dao nemerljiv doprinos u očuvanju kulturne baštine Crne Gore. Za mnoge mlade on je uzor i razlog zbog čega su se latili gusala, a same gusle predstavio je širom sveta. Ljubav prema tradiciji kod njega je prisutna od ranog detinjstva.
Učesnik je svih festivala posvećenih narodnom instrumentu na teritoriji Srbije, Crne Gore i Republike Srpske i ovenčan svim nagradama koji se na njima dodeljuju, ali je obišao i mnoge zemlje sveta sa svojim guslama.
"Gusle sam shvatio kao Božiju promisao – da sam deo jedne misije. I ta misija, oslanja se na to da se gusle postave na određeni nivo, tako da nikad više ne upitamo za njihov opstanak", kaže Maksim.
Mladi se vraćaju guslama
Zalaganjem drugih zaljubljenika u tradiciju, osnovane su i mnoge škole guslanja, kojih najviše ima u Crnoj Gori.
Jednu od njih - Školu gusala "Sveti Sava" - vodi Vlatko Vojvodić koji kaže da je 2010. na Prvom omladinskom festivalu, bilo samo troje dece u Crnoj Gori koja su znala da guslaju. Danas ih ima više od stotinu.
"Škola gusala 'Sveti Sava' postoji dve godine. Trenutno imamo oko 30 stalnih polaznika, a neki dolaze povremeno, uzrasta od četiri do četrdeset godina. Prvo ih učimo da budu dobri ljudi, pa ih učimo mnogo toga o istoriji gusala, a s tim i pesme guslarske u kojima je cela naša istorija", objašnjava Vlatko Vojvodić.
Više o tome šta njegovi polaznici misle o guslama, pogledajte u priloženom videu.
Komentari (0)