Aktuelno iz kulture

Virtuelni kustos od zaborava čuva dragulje jugoslovenske muzike: "Čovek se jednostavno navuče na kupovinu ploča"

Komentari

Autor: Euronews Srbija

10/01/2025

-

20:51

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Peđa Radović na svom YouTube kanalu čuva zaboravljene dragulje jugoslovenske muzike od pedesetih do kraja osamdesetih godina, sa preko 900 pesama i više od 80 miliona pregleda. 

Od Radojke Šverko, preko Lune do Tihomira Popa Asanovića i brojnih drugih izvođača, virtuelni kustos od zaborava čuva neka od velikih imena koja su vladala domaćom scenom pre mnogo decenija, a ponekad se nađe i u ulozi DJ-a, praveći svoju selekciju njihovih istaknutih pesama.

U susret jednom takvom, sada već tradicionalnom, nastupu 13. januara u beogradskom "Strogom centru", za Euronews Srbija kaže da je sve počelo njegovim interesovanjem za jugoslovenske prepeve zapadnih hitova iz šezdesetih.

Unsplash/blocks

 

"S druge polovine 2000-ih godina otkrio sam prvo te obrade, a onda i jedan DJ kolektiv iz Ljubljane, 'Tekine radosti', kao i Dr Smeđeg Šećera", koji su me svojim miksevima takođe zainteresovali za dalje istraživanje", objašnjava Radović. 

Pošto je po zanimanju novinar, oslonio se na svoj stručni pristup, kako bi pronašao davno zaboravljene numere, ali i, kako kaže "strpljenju svojih ušiju".

Rezultat je bio kanal sa probranom jugoslovenskom muzikom svih žanrova od kraja pedesetih pa do 1991. godine. 

Radović je sa nama podelio i koje pesme su privukle najveću pažnju javnosti.

"Svakako, poslednja u nizu je pesma 'Ne budi me', gospođe Nene Ivošević koju ovom prilikom pozdravljam. Ta pesma se ponovo našla u etru, zahvaljujući TikToku. Za nju je, moram pomenuti, bio zadužen DJ WC7 iz Niša, koji ju je pre desetak, a verovatno i petnaestak godina, izvukao iz zaborava, editovao i koristio u svom DJ miksu. Pored te pesme, treba da pomenem i pesmu 'Ostavi trag' supergrupe Septembar, koja je interesovanje strane javnosti dobila najviše zato što ju je američki producent 9th Wonder semplovao za poznatog repera Kendrika Lamara. I na kraju bih pomenuo nezaobilaznu želju na žurkama, 'Mirno idem krivim putem', sarajevske grupe Rezonansa - tu već mogu da zahvalim algoritmu", rekao je naš sagovornik.

Iako ga do sada nisu kontaktirali muzičari čijim je pesmama udahnuo novi život, jesu njihova deca.

"Oduševljeni su. Mislili su da sam neki stariji tip, možda vršnjak njihovih roditelja. Kružila je priča da imam podrum sa milion ploča koje sam sakupljao godinama i da iz tog prašnjavog podruma vadim selekciju i postavljam na internetu", kaže Radović.

Iako mora mnogo više da se dovija da bi došao do novih-starih materijala, kolekciju nastavlja da širi. 

"To bih nazvao jednom bolešću - čovek se jednostavno navuče na kupovinu ploča", kaže naš sagovornik.

A koje su prednosti zvuka sa ploča, u odnosu na digitalni, koji su njegovi omiljeni prepevi stranih pesama i šta je ono što mogu da očekuju posetioci njegovog nastupa u "Strogom centru", pogledajte u priloženom videu.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Kultura