"Mama, sve je u redu, utorak je u sredu": Priručnik koji na duhovit način oslikava prve dane roditeljstva
Komentari19/12/2024
-13:56
Priručnik za sve roditelje - "Mama, sve je u redu, utorak je u sredu" u izdanju Vulkan izdavaštva, predstavlja duhovit prikaz prvih dana života nekoliko majki i jednog tate nakon što su dočekali bebu.
Reč je o projektu Maje Maršićević, Marijane Jordanov i Violete Sremčević koje su želele da podrže sve mame koje su suočene s brojnim izazovima koje roditeljstvo i užurbani život nose, naročito u prvim danima od rođenja bebe.
"Skupile smo priče naših prijateljica i poslovnih partnerki, koje su se ostvarile u svojim karijerama i stremeći ka tom istom uspehu ulozi mame, shvatile da tu nema mesta perfekcionizmu. Kada se nađe u kakofoniji emocija i obaveza i u nekom trenutku kapitulira pred tim malim zavežljajem od tri kilograma i pola metra, u tim trenucima svaka majka oseća neuspeh, nezavisno od toga da li je ona domaćica ili je profesorka ili je voditeljka ili poznata spisateljica. Ideja ove knjige i jeste bila u tome da osnažimo sve buduće mame i mame, da li po prvi, drugi ili treći put, da to što im se dešava nije nešto nenormalno i nije nešto što se već nekome nije desilo. Hteli smo da kroz ovu knjigu one pronađu neku vrstu utehe i da shvate da ta kakofonija prođe i dođe trenutak kada se ta priča prepričava na porodičnom slavlju", kaže za Euronews Srbija Marijana Jordanov.
Knjiga je dobila naziv po jednom istinitom događaju, objašnjava naša sagovornica. Maja Maršićević i ona radile su zajedno na jednom projektu u vreme kada je Majina beba imala šest meseci i problem sa zubićima.
"Maja je užasno veliki perfekcionista u svom poslu, producent je preko 20 godina i tu nema mnogo prostora za greške. Međutim, posle 12 noći nespavanja, pogrešila je dan. Mislila je da je sreda, a bio je utorak i napravila je veliku grešku u budžetu i potpuno se raspala", kaže Jordanov.
"U pokušaju da je oraspoložim i nasmejem ispričam svoju priču, kako sam flašicu sa mlečnom formulom bacila u kantu za đubre, a pelenu sa obilatim sadržajem vratila u frižider. Tu smo počele da se smejemo i bukvalno smo u glas rekle: koliko li je ovakvih neispričanih priča", dodaje autorka jedinstvenog projekta.
Pored toga što je zabavna i poučna ova knjiga ima i humani karakter.
"Trećinu sredstava od prodaje knjige usmerićemo na projekat koji Instituta za mentalno zdravlje 'Palmotićeva' sprovodi u saradnji sa primarnom zdravstvenom zaštitom. U domovima zdravlja, svi zdravstveni radnici koji su u prvom kontaktu sa trudnicama, odnosno porodiljama, to su ginekolozi, pedijatri i patronažne sestre, dobiće edukaciju na temu kako prepoznati prve simptome postporođajne depresije. To je akreditovana edukacija, tako da će svi zdravstveni radnici dobiti bodove za pohađanje", ističe Jordanov.
Komentari (0)