Lični predmeti Milana Mladenovića pred Beograđanima: Obeleženo 30 godina od smrti uticajnog rok muzičara
Komentari06/11/2024
-10:49
Legat Milana Mladenovića (1958-1994) otvoren je sinoć u Narodnoj biblioteci Srbije, povodom 30 godina od smrti uticajnog rok muzičara i pesnika, u prisustvu velikog broja njegovih prijatelja i poštovalaca.
Legat pevača i gitariste sastava Katarina II, odnosno Ekatarina Velika (EKV) i Šarlo Akrobata čine rukopisna zbirka velikog broja pesama, lična biblioteka muzičara u kojoj se nalazi oko 200 publikacija, fotografska zbirka od 260 snimaka, kolekcija ploča i kaseta, kao i druge stvari.
Deo legata kao stalnu postavku čine u malom ograđenom prostoru gitara, kasetofon, kasete razglednice, rukopisi, pesme, fotografije i druge lične stvari Mladenovića, koji je preminuo 5. novembra 1994. godine.
Dobrila Denegri, kustoskinja Legata, za Euronews Srija kaže da zapravo raspolažu mnogo većim brojem predmeta koji su pripadali slavnom muzičaru.
"To se može videtei preko sajta, QR kodova, tako da pozivamo ljude da dođu ovde, pa onda da nastave da otkrivaju", ističe Denegri.
Postavka je osmišljena tako da se nižu slike i reči, uglavnom kroz Milanove pesme i beleške. Izložene su i nagrade, kao i prva gitara koju je kupio.
"To je istorijska gitara koju je kupio u Beograđanki i na kojoj su mu svi zavideli. Bila mu je omiljena", kaže Denegri.
Posetioci mogu da vide i kasetofon i neke od razglednica koje je sa putovanja redovno slao svojim roditeljima.
Kustoskinja ističe da je izuzetno važno da se očuva sećanje na muzičara.
"Milan je bio glas svoje generacije, urbanog Beograda. Težio je da se izdigne iz onoga što je bila kulturna sredina tada i mislim da je to najveća poruka - biti koherentan, biti dosledan sebi, na neki način održati svoj umetnički integritet", smatra Denegri.
Stalnu postavku Legata Milana Mladenovića su dizajnerski obradili umetnik Srđan Apostolović i "Ping Pong Studio", kao i vajar Radoš Radenković.
Legat Milana Mladenovića biće otvoren za posetioce od danas, 6. novembra u radno vreme Narodne biblioteke Srbije.
Komentari (0)