Društvo

Kada je u redu da deca spavaju u krevetu roditelja i do kog uzrasta?

Komentari

Autor: Euronews Srbija

07/11/2024

-

08:56

Euronews

veličina teksta

Aa Aa

Iako 77 odsto dece u Srbiji ima svoju sobu, kako pokazuje Ikea istraživanje o navikama spavanja u jugoistočnoj Evropi, 80 odsto njih ponekad prespava u krevetu roditelja. 

Zbog čega deca traže utehu u krevetu roditelja, kada je vreme da se dete odvikne od spavanja sa njima i koliko je zdrav san važan za svakog čoveka bila je jedna od tema emisije "Hajde da razgovaramo".

Objašnjenja o uzrocima ove pojave i savete za roditelje iznele su psihijatar i psihoterapeut Irena Đorđević i urednica roditeljskog portala "Sve za nas" Jasmina Mihnjak.

Đorđević je pre svega istakla da bi najuniverzalniji odgovor na pitanje kada bi roditelji trebalo da kažu dosta bio "onda kada su spremni za to". 

"Uglavnom kada roditelji budu spremni da istraju na tome da to ne bude tako, najčešće je u stvari to neka prekretnica kada deca prestanu da spavaju sa roditeljima. To je u najvećem broju slučajeva tako. Gde je neka granica, to je sad vrlo individualno i upravo tako treba i posmatrati. Uglavnom, s početka, kada je dete vrlo malo, uglavnom i roditeljima bude jednostavnije da deca prespavaju kod njih u krevetu, posebno ukoliko se deca učestalo bude tokom noći", navodi psihijatar.

Euronews

 

Đorđević objašnjava da roditelji često dete prebacuju u svoj krevet kako ne bi noću ustajali više puta.  

"Onda se to često i prolongira kasnije i to u zavisnosti od samog odnosa roditelja i deteta i od spremnosti roditelja i od spremnosti deteta, koliko će to dugo da traje. Dešava se da deca imaju tokom noći različite strahove. Deca imaju i brojna pitanja koja sebi postavljaju. Nekada čak to nije ni u formi pitanja, kao što mi sebi postavljamo, to se dešava kada budu malo stariji. Pa onda, kroz te strahove, prolaze na neki sebi svojstven način, svako drugačije, i onda im je potrebno da negde nađu utehu u toj roditeljskoj blizini", kaže naša sagovornica.

Njen je savet da ništa ne treba siliti i protivi se tome da nešto treba raditi protivno volji deteta, posebno ako je naglo.

"Ipak je važno da ono osati bezbednost, sigurnost, da može nekako da zna da je roditelj u svakom trenutku tu, ako je u drugoj sobi, da je prisutan, da je tu za njega ukoliko mu nešto zatreba. Nekada se dešava da i deca školskog uzrasta i deca koja su u pubertetu takođe imaju strahove i imaju potrebu da spavaju sa roditeljima. Jako je važno da se i to isprati, da to isto bude funkcionalno, da se razgovara o strahovima koje deca imaju, da se radi na tome, da to prevaziđu", objašnjava ona. 

Jasmina Mihnjak napominje da je važno da se ne šalje roditeljima poruka da nešto mora ovako ili onako jer je to, po njoj, nešto što najviše buni roditelje. 

"Ako su negde pročitali ili čuli da dete u određenom uzrastu treba već da spava samostalno u svojoj sobi u svom krevetu, a oni još uvek nisu uspeli da odvoje dete, onda imaju dilemu oko toga da li to može da naškodi detetu i da li oni ispravno rade ono što rade. I zapravo sva njihova pitanja se uvek vrte oko toga 'da li sam ja dovoljno dobar roditelj i da li je ovo što radim najbolje moguće i za mene i za dete?'. Takođe se dešava i, ukoliko dete spava sa njima u krevetu, da se pitaju da li je to sada okej, i obrnuto, ukoliko pokušavaju da naviknu dete da samostalno spava, a dete negoduje ili imaju problem u prelaznoj fazi, da se pitaju kako taj proces može da im se olakša", kaže naša druga sagovornica.

Minjak dodaje da se roditelji najčešće javljaju za savet u situacijama kada to počne da narušava njihovu rutinu.

"Ono što bih ja ovde istakla, mislim da je važno da se dodaknemo te teme, su one situacije kada roditelji nisu svesni, kada mi zapravo iz neke svoje potrebe zadržavamo dete u našem bračnom krevetu, i to se vrlo često dešava kada se partneri već negde udalje i počne ta bliskost da bude na distanci. I na nekom nesvesnom nivou može to spavanje sa decom da nas zapravo još više udaljava od partnera, odnosno da nas čuva od toga da se izlažemo ponovo nekoj našoj nelagodnosti, da treba ponovo da uspostavimo bliskost sa našim partnerom", kaže ona.

Ostatak razgovora na ovu temu o roditeljstvu možete pogledati u videu na početku teksta.

Komentari (0)

Srbija