Kao u romanu "Ime ruže": Četiri "otrovne" knjige iz biblioteke u Francuskoj završile u karantinu
Komentari30/04/2024
-08:05
Četiri stare knjige koje se čuvaju u Nacionalnoj biblioteci u Francuskoj, završile su u karantinu, zato što je utvrđeno da su njihove korice otrovne.
Istraživači Univerziteta u Delaveru, koji su proučavali kolekciju Nacionalne biblioteke koja broji više od 16 miliona primeraka, izdvojili su knjige iz devetnaestog veka, koje imaju zelene korice, zato što se u boji korištenoj za njihovu izradu koristio arsenik.
Boja poznata kao "Šileova zelena" (po nemačkom hemičaru Karlu Vilhelmu Šileu) često se koristila upravo u štamparstvu.
Sporne knjige štampane su u Britaniji u vreme vladavine kraljice Viktorije, a reč je o dva toma "Balada o Irskoj" Edvarda Hejsa iz 1855, zatim Antologiji rimske poezije Henrija Stenlija iz 1856. i knjizi "Kraljevskog društva za hortikulturu" 1862-1863.
"Smestili smo ove knjige u karantin i eksterna laboratorija će ih analizirati kako bi procenila koliko arsenika je prisutno u svakom od primeraka", rekao je predstavnik Nacionalne biblioteke, piše Euronews.
Naučnici iz Delavera još od 2019. rade na projektu "Otrovanih knjiga", u saradnji sa Vintertur muzejem, i do sada su testirali na stotine korica, tražeći prisustvo teških metala, koji su ranije bili izuzetno prisutni u štamparijama.
Svetska zdravstvena organizacija upozorava da je arsenik izuzetno opasan kada se unosi u organizam, i ne navodi kakvo je njegovo dejstvo na kožu. U svakom slučaju, naučnici tvrde da knjige koje na koricama sadrže ovaj toksin treba da budu brižljivo skladištene, jer je rukovanje njima rizično.
Ovo nije prvi put da knjige završe u karantinu. Prethodno je izolovano i štivo sa Univerziteta u Bonu, takođe iz 19. veka, zbog prisustva arsenika na koricama.
Euronews piše da slučaj neodoljivo podseća na dešavanja iz knjige "Ime ruže" Umberta Eka, u kom je neko otrovao stranice drevne knjige, kako bi sprečio širenje "opasnih" ideja.
Komentari (0)