Aktuelno iz kulture

Pijanista Kemal Gekić pred koncert u Beogradu: Ni Betoven nije sebe smatrao klasičnim muzičarem

Komentari
Pijanista Kemal Gekić pred koncert u Beogradu: Ni Betoven nije sebe smatrao klasičnim muzičarem
Pijanista Kemal Gekić pred koncert u Beogradu: Ni Betoven nije sebe smatrao klasičnim muzičarem - Copyright Tanjug video

Autor: Tanjug

24/04/2025

-

17:02

veličina teksta

Aa Aa

Pijanista Kemal Gekić nastupiće večeras u Kolarčevoj zadužbini povodom dva značajna jubileja: 75 godina Sokoj-a i 80 godina postojanja Udruženja kompozitora Srbije.

"Kolarac je jedna od najboljih dvorana ovde, a beogradska publika otvorena, topla, ima reakciju i nije rezervisana. Još uvek postoje ostaci tog kulturnog sloja, a dolaze i nešto mlađi koji su obrazovani u muzici", rekao je pijanista.

On će večeras izvesti dela srpskih kompozitora, kao svojevrstan "panoptikum" kojim obeležava sto godina njihovog stvaralaštva.

"Program je dosta bogat. Trudio sam se da uključim najznačajnije figure kao što su Miloje Milojević, Marko Tajčević, Ljubica Marić...", kazao je pijanista.

Govoreći o muzičkom stilu, Gekić je objasnio da se jedan deo odabranog repertoara naslanja na nacionalnu balkansku muziku, dok je drugi moderan - kojim pokazuje raznovrsnost umetničkog stvaralaštva.

"Trudio sam se da sve uklopim u jedan interesantan kolaž koji drži pažnju i to je svrha ovog koncerta", objasnio je muzičar.

Na pitanje kako vidi klasičnu muziku u savremeno doba, objasnio je da se taj termin pojavio u 20. veku kao potreba ljudi da se bave sistematizacijom.

"Ja ne verujem u klasičnu muziku, ni Betoven nije sebe smatrao klasičnim muzičarem. To je bila ideja da se stvari stave u različite 'fioke' i 'podeljke' i da se stvari nazovu nekim imenima", ocenio je Gekić.

Prema njegovim rečima, klasična muzika danas se doživljava "između redova", kao nešto "okamenjeno, nepodložno promenama i za starce".

"Ja nekako nisam pobornik toga", dodao je Gekić.

Naglasio je važnost komunikacije muzike sa publikom, između kojih "mora da postoji život".

"Šta znači život? Znači ne reproduktivna umetnost, već stvaralačka umetnost na licu mesta - nešto gde postoji akcija i reakcija", rekao je Gekić.

Prema njegovim rečima, za koncerte nije potrebno obrazovanje, jer je suština muzike u komunikaciji.

"Ona mora da komunicira na tom nivou da i u slučaju da osoba koja je sluša nema nikakvo predznanje", zaključio je Gekić.

Osim pomenutih, Gekić je izvesti i dela Josipa Slavenskog, Dejana Despića, Petra Ozgijana, Zorana Hristića i drugih istaknutih kompozitora.

Koncert će, uz besplatan ulaz, pratiti i izložba u holu Kolarčeve zadužbine o Fondu za kulturna davanja Sokoja.

AI Preporuka

Komentari (0)

Kultura