Objavljene nominacije za "Tarnerovu nagradu": Četiri kandidata za prestižno britansko priznanje u svetu umetnosti
Komentari25/04/2024
-09:24
Muzej Tejt u Londonu objavio je nominacije za prestižnu "Tarnerovu nagradu", a ove godine u trci su četiri umetnika: Pio Abad, Klodet Džonson, Džeslin Kaur i Delejn Le Bas.
Biće to četrdeseta dodela nagrade koja nosi ime engleskog slikara Dž. M. V. Tarnera, ustanovljene 1984. godine, a čiji su laureati bili neki od najznačajnijih stvaralaca poput Dejmijena Hersta, Stivija Mekvina i Aniša Kapura.
Pobednik će biti proglašen 3. decembra, u Tejt galeriji, a radovi nominovanih umetnika biće izloženi od 25. septembra, pa sve do 16. februara naredne godine.
Prvoplasirani će osvojiti i novčanu nagradu u iznosu od 29.000 evra, dok ostali nominovani dobijaju po 11.600 evra. Euronews predstavlja sve umetnike koji su u trci za "Tarnerovu nagradu":
Pio Abad
Filipinski umetnik Pio Abad poznat je po upotrebi predmeta, tekstila, crteža i slika kako bi oslikao svoje kulturološko poreklo. Abad je počeo da se bavi umetnošću u rodnoj Manili, pre nego što će se preseliti u Veliku Britaniju, gde je diplomirao u Glazgovu, a zatim i Londonu i od tada izlagao svoje radove širom sveta.
Njegova solo izložba "To Those Sitting in Darkness" koja je predstavljena u Ašmolean muzeju u Oksfordu potekla je iz njegove multimedijalne prakse i donela mu nominaciju za prestižnu nagradu.
"Žiri pohvaljuje preciznost i eleganciju kojom Abad kombinuje istraživanje sa novim umetničkim radom, kako bi postavljao pitanja muzejima. Takođe je izvanredan u pogledu osetljivosti i jasnoće kojom istoriju dovodi u sadašnjost", stoji u obrazloženju žirija.
Klodet Džonson
Klodet Džonson je jedna od osnivačica BLK Art grupe, kolektiva vizuelnih umetnika koja je formirana početkom osamdesetih. Ona je poznata po slikama crnaca u velikim formatima i upotrebom pastela, gvaša i akvarela.
Njene solo izložbe - "Presence" u Kurto galeriji u Londonu i "Drawn Out" u Ortuzar projektima u Njujorku - predočili su živopisnu karijeru u predstavljanju crnaca u zapadnoj umetnosti kroz portrete njenih članova porodice i prijatelja.
"U godini koja je predstavljala prekretnicu u njenom stvaralaštvu, žiri je bio zapanjen njenom osetljivošću i dramatičnom upotrebom linije, boje, prostora i razmera, kako bi izrazila saosećajnost i intimnost sa svojim subjektima", navodi se u obrazloženju.
Džaslin Kaur
Rođena u Glazgovu 1986. Džaslin Kaur brzo se pozicionirala kao jedna od vodećih mladih britanskih umetnica, koja je izlagala širom zemlje.
Njena izložba "Alter Altar" u Tramveju, nedaleko od njene kuće u Glazgovu, donela joj je nominaciju za Tarnerovu nagradu.
Personifikujući svakodnevne predmete kroz zvučne instalacije - porodične fotografije, tepihe, stari Ford Escort prekriven heklanjem - Kaur je istraživala svoje indijsko poreklo i kulturno nasleđe.
"Žiri pohvaljuje evokativnu kombinaciju zvuka i skulpture ove umetnice, kako bi se bavila porodičnim sećanjima i zajedničkom patnjom", navodi se u saopštenju žirija.
Delejn Le Bas
Britanska umetnica Delejn le Bas romskog porekla izlagala je u prvom Romskom paviljonu na Bijenalu u Veneciji 2007.
Nominaciju joj je donela njena prezentacija "Incipit Vita Nova. Here Begins The New Life/A New Life Is Beginning" koja je upoznala posetioce sa romskom istorijom, mitologijom, ali i prikazala umetnicin doživljaj smrti njene bake.
"Primećujući hrabrost Le Bas u ovom trenutku njenog stvaralaštva, žiri je bio impresioniran energijom i neposrednošću prisutnom u ovoj izložbi i njenom moćnom izrazu u vreme haosa", stoji u obrazloženju.
Komentari (0)