Evropa

Sijarto: Svi plaču i kukaju zbog američkih tarifa, evropska ekonomija plaća cenu nesposobnosti briselskih birokrata

Komentari

Autor: Tanjug

29/03/2025

-

18:11

Sijarto: Svi plaču i kukaju zbog američkih tarifa, evropska ekonomija plaća cenu nesposobnosti briselskih birokrata
Sijarto: Svi plaču i kukaju zbog američkih tarifa, evropska ekonomija plaća cenu nesposobnosti briselskih birokrata - Copyright profimedia

veličina teksta

Aa Aa

Mađarski ministar spoljnih poslova i trgovine Peter Sijarto ocenio je danas da evropska ekonomija ponovo plaća cenu "nesposobnosti briselskih birokrata" koji, kako je naveo, nisu uspeli da izbegnu uvođenje američkih carina kroz pregovore, "pošto su mirovali proteklih meseci". 

"(Američki predsednik) Donald Tramp je izabran u novembru 2024. godine i znalo se da će voditi patriotsku ekonomsku politiku koja može uključivati i podizanje carina. A ipak, Brisel nije uradio ništa po tom pitanju... nisu dali nijednu ponudu pregovora sa SAD koja bi se mogla ozbiljno shvatiti. Sada svi plaču i kukaju zbog američkih tarifa. Ali pitanje je gde je Brisel bio, gde su bile dobro plaćene birokrate Evropske komisije proteklih meseci", rekao je Sijarto, prenosi mađarski portal Telex.

On je podsetio da je u Briselu često predlagao smanjenje carina na automobile prema SAD sa 10 na 2,5 odsto, kao i da su se veliki proizvođači sa tim saglasili. Kako je naveo, to se nije dogodilo jer "birokrate Evropske unije nisu u stanju da razmišljaju u ovom kontekstu i evropski političari se ne usuđuju da pregovaraju sa Donaldom Trampom".

Sijarto je naveo i da nije iznenađen Trampovim ponašanjem. 

Prema njegovim rečima, u Briselu je punih osam godina "raspisivan interni konkurs" čija je suština bila da se vidi ko bi mogao da da "najnečuveniju izjavu o Donaldu Trampu, samo da bi sutradan zaslužio potvrdu liberalnih medija". 

"I ne sećaju se samo oni ovoga, seća se i Donald Tramp. I mislim da se oni jednostavno ne usuđuju da mu izađu u lice i ne usuđuju se da pregovaraju sa njim o ozbiljnim, teškim pitanjima", dodao je mađarski ministar spoljnih poslova.

Govoreći o mirovnim pregovorima između Rusije i Ukrajine, Sijarto je rekao da se nada da obe strane iskreno žele mir, ali da je sve "krhko, zbog čega se svaki uspeh mora ceniti".

"Ono što je dobro za nas je da ako energetski deo primirja zaista funkcioniše, to će biti veliki korak napred za našu energetsku bezbednost. Mađarska kupuje energiju od Rusije, ali ako neko napadne, digne u vazduh ili spali gasovod, energent ne može da dođe do nas", naveo šef mađarske diplomatije.

On je ocenio da je značajno to što su Moskva i Vašington jasno definisali u pet tačaka šta se podrazumeva pod energetskom infrastrukturom. 

"Veoma je čudno da se ovo mora opisivati i da se definišu stvari za koje smo mislili da su definisane, da je naftovod i gasovod deo energetske infrastrukture, ali sada se i ovo desilo", rekao je Sijarto. 

Kako je naveo, Mađarska je prethodne tri godine bila u pravu kada je isticala da američko-ruski sporazum može da okonča ovaj rat. 

"Postoji veoma jasan redosled koji mora da se poštuje. Prvo, hajde da se dogovorimo, ne vidimo drugu opciju osim sporazuma između SAD i Rusije. Tako da je veoma važno da se američki predsednik ne pokoleba, da njegova posvećenost miru ne oslabi. Ako američki predsednik to ne učini, niko neće stvoriti mir", ocenio je on i napomenuo da uprkos stotinama milijardi evra i ogromnim pošiljkama naoružanja koje idu u Ukrajinu, situacija na ratištu je mnogo povoljnija za Rusiju. 

Uprkos tome, primetio je Sijarto, evropski politički kontekst se zasniva na ideji da će Ukrajina pobediti. 

"I ovo se toliko udaljilo od realnosti, a jasno je da realnost ne uzima u obzir čak ni ukrajinski predsednik (Volodimir Zelenski), koji je otišao u Vašington, a realnost ga je ošinula kao metak, jer Vašington, Ovalna kancelarija, nije Brisel, nije Evropski parlament", ocenio je Sijarto.

On je naveo da se linija fronta kreće na zapad, a ne na istok i da je "Rusija okupirala deo Ukrajine, a Ukrajina nije okupirala deo Rusije".

Sijarto je upozorio i da se ne može razmišljati o slanju mirovnih trupa iz evropskih zemalja u Ukrajinu bez saglasnosti Moskve.
 

AI Preporuka

Komentari (0)

Evropa