Evropa

Tolkač: Nema pregovora o miru u Ukrajini bez Ukrajine, potreban zajednički dijalog

Komentari

Autor: Tanjug

25/02/2025

-

15:50

Tolkač: Nema pregovora o miru u Ukrajini bez Ukrajine, potreban zajednički dijalog
Tolkač: Nema pregovora o miru u Ukrajini bez Ukrajine, potreban zajednički dijalog - Copyright Tanjug/Strahinja Aćimović

veličina teksta

Aa Aa

Ambasador Ukrajine u Srbiji Volodimir Tolkač izjavio je danas, govoreći o pregovorima Rusije i SAD o okončanju rata u Ukrajini, da ne može biti pregovora o završetku rata i miru a da u to ne bude uključen Kijev, i poručio da mora postojati zajednički dijalog između svih strana, i SAD i Rusije i EU i Ukrajine.

Tolkač je rekao da situacija u Ukrajini veoma teška i da su ovi pregovori SAD i Rusije samo početak uslova za regulisanje rata, zbog čega ne može davati nikakve konkretne prognoze kako će se situacija odvijati. On je istakao da rat, koji je počeo 2014, oni nisu ni počeli, ni hoteli.

"Mi ovaj rat nismo nastavili ni 2014. ni 2015. godine kada je ruska vojska ušla na teritoriju Donbasa. Pokušavali smo deset godina da pronađemo mogućnosti da rešimo ovaj problem na miran način, verovali smo nas neće napasti naš sused koji je prekršio sve dogovore i statut UN", naveo je ambsador za K1 televiziju.

Tolkač je istakao da se ovaj rat mora završiti što pre s obzirom na to da je u Ukrajini poginulo mnogo ljudi, i poručio da će se rat završiti onda kada budu vraćeni nazad svi ugovori, sporazumi i memorandumi i onda kada bude odgovarao onaj ko ih je porušio.

Na pitanje da li je jedan od uslova za prekid rata od kojeg Kijev ne odstupa to da Moskva shvati da Ukrajina ima teritorijalni integritet i da je sporazum moguć samo ukoliko povrate sve one teritorije koje su izgubili još od 2014. godine, Tolkač je rekao da je to program koji stoji ispred Ukrajine i ukrajinskog naroda, i dodao da je jedan od uslova za prekid vatre to da se ugovori koji su dogovoreni tokom godina ispune.

"Rat se mora završiti za pregovoaračkim stolom"

S obzirom na to da je Rusija potpisala Budimpeštanski sporazum, ugovor o prijateljstvu kojim je priznala teritorijalni integritet Ukrajine, kao i ugovor o državnim granicama 2003. godine, ambasador je rekao da se postavlja pitanje koje sve ugovore još treba potpisati da Rusija ne bi napadala susede i da bi se ovaj sukob završio.

Ambasador je rekao da se rusko-ukrajinski sukob mora završiti za pregovaračkim stolom i i dogovorom o tome da principi moraju da budu isti za sve i da ih niko ne može da krši.

Komentarišući to što danas o kraju rata u Ukrajini pregovaraju predsednik SAD Donald Tramp i ruski predsednik Vladimir Putin, bez Ukrajine i EU, Tolkač je rekao da ne može biti pregovora o miru u Ukrajini bez Ukrajine, kao što se ne može pregovarati o bezbednosti Evrope u ovom trenutku bez Ukrajine i EU.

Prema njegovim rečima, potrebno je da svi sednemo za pregovarački sto, da se dogovaramo i da odredimo ko je agresor a ko žrtva agresije.

"Ukrajina se nalazi na evropskom kontinentu, Ukrajina se ne bori samo za sebe već i za bezbednost cele Evrope, dok se Amerika nalazi na drugom kontinentu i za sve nas ona je bila i ostala demokratska. Danas se nalazimo u novoj realnosti koju donosi Tramp, nisam siguran da mi razumemo njegove namere i kakve će biti njegove osnove", izjavio je ambasador.

"Putin agresijom primorao Ukrajinu da poželi da uđe u NATO"

Odgovarajući na pitanje da li je Ukrajini značajno da uđe u NATO i da postane članica EU, Tolkač je rekao da su je Rusija i Putin agresijom primorali da poželi da uđe u NATO.

"Rusija je počela agresiju nad Krimom 2014. godine upravo zbog želje Ukrajine za članstvom u EU. Ukrajinski narod je i dalje skeptično gledao na pridruživanje NATO-u, ali nakon što je počela sveobuhvatna agresija Rusije mi nismo imali drugi izbor - ili ćemo prestati da postojimo ili ćemo zaštiti sebe i svoja prava od tako velikog i moćnog neprijatelja kao što je Rusija. Nisu nam ostavili šansu, ili ćemo da prestanemo da postojimo ili ćemo postati član NATO-a", naveo je on.

Ambasador je dodao da je Rusija dva dana pre napada na Ukrajinu govorila da nikada neće napasti tu državu, što pokazuje da se ne može verovati Rusiji i potpisanim sporazumima.

Komentarišući to što je Tramp izrazio optimizam da su Bela kuća i ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski blizu sporazumu koji će dati Americi pristup važnim i vrednim ukrajinskim mineralima kako bi se vratilo više od 180 milijardi američke pomoći date Kijevu od početka rata 2022. godine, dok Ukrajina zauzvrat traži bezbednosne garancije kao deo svakog sporazuma, Tolkač je ocenio da u tom sporazumu mora biti formula bezbednosti Ukrajine u budućnosti, i dodao da je u globalnom svetu gde su svi povezani normalno biti deo tog sistema.

"Ja mogu da aplaudiram vašem predsedniku na tome što on ume da uvede strane investicije u Srbiju. Ponekad sebi postavljam pitanje da su velike fabrike, kao što je Azovstalj, pripadale ne samo Ukrajini već i drugim državama sveta, da li bi Rusija njih uništila do temelja" rekao je ambasador i ocenio da misli da to Moskva ne bi učinila jer bi na taj način stekla još više neprijatelja.

"Izbori se ne mogu održati u uslovima rata"

Korišćenje zajedničkih resursa znači njihovu upotrebu u više zemalja sveta, rekao je Tolkač i dodao da bi prihodi od tih fabrika trebalo da idu u korist ne samo Ukrajinaca, već i drugih naroda.

Na pitanje da li je Zelenski legitimni predstavnik Ukrajine s obzirom da mu je mandat istekao u maju prošle godine, Tolkač je rekao da se izbori ne mogu održati u uslovima ratnog stanja i istakao da u ustavu bilo koje evropske zemlje piše da se izbori održavaju najkasnije šest meseci nakon završetka rata.

"Sve optužbe o diktaturi u Ukrajini trenutno nisu vredne ozbiljne diskusije, to je perspektiva koja dolazi iz Amerike. Mi smo dobili podršku svih evropskih zemalja. Ako pogledamo poslednjih dvadeset godina, uprkos optužbama za navodnu diktaturu, u Ukrajini se predsednik promenio pet ili šest puta. U Rusiji, koliko se sećam, znam samo jednog predsednika a oni tvrde da tamo postoji demokratija", naveo je ambasador.

Govoreći o odnosima Ukrajine i Srbije, Tolkač je rekao da su ukrajinski i srpski narod dva prijateljska naroda koja imaju na mnogo čemu da rade, i izrazio zahvalnost što je podržala rezoluciju Generalne skupštine UN koja se odnosi na teritorijalni integritet i suverenitet, jasno određujući državu agresora.

"Podsetili smo se Kosova, rezolucije 12 44, dakle glasanje za ovu rezoluciju je za mene bilo vrlo logično i odgovara situacijama koji se nalaze u osnovi naših odnosa. Ukrajina od 1999. godine ni na koji način nikada nije stavila pod sumnju suverenitet i teritorijalni integritet Srbije, kao što ni Srbija nikada nije stavila pod sumnju suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine", istakao je ambasador i dodao da je Ukrajina veoma zahvalna Srbiji na političkoj i humanitarnoj podršci koju joj pruža.

AI Preporuka

Komentari (0)

Evropa