Evropa

Jevhenij je nekada bio DJ, a danas se bori na ukrajinskom frontu: "Svaka pesma me podseća na život pre rata"

Komentari

Autor: Euronews

02/11/2024

-

18:00

Jevhenij je nekada bio DJ, a danas se bori na ukrajinskom frontu: "Svaka pesma me podseća na život pre rata"
AP/Andrew Kravchenko - Copyright AP/Andrew Kravchenko

veličina teksta

Aa Aa

Ukrajinski vojnik Jevhenij ispričao je za Euronews, kako je izgledao njegov put od DJ-a do vojnika, i kako mu muzika često pruža utehu usred ratnog haosa.

Kada je počela ruska invazija u februaru 2022, Jevhenij je pozvao majku i rekao: "Mama, odlazim iz Kijeva. Projektili padaju svuda oko mene. Strašno je bučno". Na njen karakteristično smiren način, ona mu je odgovorila: "Dobro, sine, kuvam boršč. Čekamo te". Danas se nasmeje kada se seti toga.

Pre rata, radio je kao DJ i plesač, ali njegov život se drastično promenio 2022. godine. Na samom početki rata, mnogi su se suočili s izborom da li da ostanu ili odu. To pitanje se za Jevhenija nikada nije postavilo: "Napustiti zemlju? Nikada nisam ni pomislio na to. Volim Ukrajinu. To je moj dom", rekao je 29-godišnjak za Euronews.

Nije imao drugu opciju osim da se prilagodi životu u ratu, koji je opisao kao intenzivan:

"Za mnoge ljude van Ukrajine ovaj rat deluje daleko, ali ovde je tako blizu. Čak i u gradovima udaljenim od prve linije, osećaš ga", rekao je.

To se može videti šetnjom kroz Kijev, gde na svakom koraku nešto podseća na rat – gvozdene protivtenkovske prepreke nalaze se duž ulica iz bitke za Kijev 2022, vreće s peskom koje štite spomenike i prozore i murali koji odaju počast hrabrosti ukrajinskih vojnika.

Gotovo svakodnevni napadi dronovima ili projektilima ne ostavljaju prostor za iluziju mira Ukrajincima širom zemlje.

"Naša deca, penzioneri i omladina bivaju ubijeni. Naše bolnice, vrtići, škole i infrastruktura se uništavaju", rekao je Jevhenij.

Za njega, ova stalna pretnja predstavlja potvrdu zašto je odlučio da ostane u zemlji.

Poziv koji je promenio Jevhenijev život

Devet meseci nakon početka invazije, Jevhenij je dobio poziv koji je promenio njegov život.

"Pozvala me je kancelarija za regrutaciju", rekao je, smejući se jednostavnosti događaja koji ga je na kraju doveo do vojske.

Dan kasnije bio je u Kijevu, a do kraja nedelje zvanično je postao vojnik. Uprkos strahu, donekle se prilagodio zahtevima vojnog života. "Rekli su mi: 'Moraš to da prihvatiš, razumeš i čak uživaš u tome'", prisetio se. Do danas, prihvatanje ostaje najteži deo.

profimedia

 

 

I u zapadnim i ukrajinskim medijima često se raspravlja o pitanjima regrutacije. U 2022. godini skoro milion muškaraca je mobilisano. Ali od tada su te stope opale. Kao rezultat toga, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je ove godine potpisao kontroverzni zakon kojim se starosna granica za obaveznu vojnu službu smanjuje sa 27 na 25 godina. Cilj je bio da se regrutuje nekoliko hiljada muškaraca.

Pitanje mobilizacije

U svom komentaru za Kraljevski institut ujedinjenih službi (RUSI), ukrajinski advokat i aktivista za ljudska prava Oleksandr V. Daniljuk naveo je da su promene u javnoj percepciji produženog trajanja rata naglo smanjile broj dobrovoljnih prijava. Smanjenje vojne podrške od strane zapadnih partnera Ukrajine i nepoverenje u sistem takođe doprinose oklijevanju muškaraca da se pridruže vojsci.

Jedan Ukrajinac je anonimno za Euronews izjavio da je za njega veliki problem mobilizacije rizik da će ga poslati na prvu liniju fronta nakon samo tri do četiri nedelje obuke. Iako se neka obuka pruža, on smatra da je nedovoljna za pripremu pojedinaca za aktivne borbe.

Napomenuo je da su stotine zaposlenih iz teritorijalnih centara za regrutaciju počele da postavljaju kontrolne punktove u centralnim delovima gradova, poput Harkova, kako bi proverili dokumenta muškaraca i, u nekim slučajevima, odveli ih u centre za regrutaciju.

"Ove mere su legalne, ali za mene se postavlja pitanje hoće li ovi prisilno mobilisani muškarci zaista biti motivisani branioci", zapitao se.

profimedia

 

"Još jedan problem su glupa, ponekad besmislena naređenja na bojnom polju. Na primer, kada se grupa od nekoliko vojnika pošalje da povrati područje koje je već okupirano od strane neprijatelja nekoliko kilometara duboko. Verovatno je tako moj rođak poginuo na Pokrovskom pravcu u proleće 2024", dodao je.

Ova zabrinutost je odjeknula u junskom članku lista Washington Post, koji je izvestio da je major Bohdan Krotevič iz Azovske brigade kritikovao general-pukovnika Jurija Sodolja zbog navodnog izazivanja hiljada žrtava lošim komandnim odlukama. Krotevič je naveo da su vojnici dobili naređenja da napreduju bez adekvatne artiljerijske podrške, što je dovelo do nepotrebnih gubitaka.

Uspešna vojna regrutacija, dakle, ne bi trebalo da se fokusira samo na privlačenje ili regrutaciju osoblja, već i na obezbeđivanje dovoljnih resursa i transparentnost.

Da li je prilagođavanje vojnom životu moguće?

Za Jevhenija, prilagođavanje vojničkom životu trajalo je skoro godinu dana. Potpuna adaptacija, međutim, prema njegovom mišljenju, nije moguća. Danas čak i jednostavne stvari, poput slušanja muzike, predstavljaju izazov, jer svaka pesma može da probudi sećanja na njegov život pre invazije velikih razmera.

"Bilo je teško", priznao je, naglašavajući važnost podrške porodice, saboraca i Boga.

Sada kao pripadnik jedinice za protivvazdušnu odbranu, Jevhenijeva misija je da "štiti nebo".

"Na osmatračnici smo zbog dronova 'Šahed'", objasnio je, misleći na iranske tzv. 'kamikaza dronove' koje Rusija koristi.

Iako je njegova uloga u vojsci jasna, emocionalni teret rata i dalje traje.

"Svaki deo ovog života zahteva prilagođavanje, i još uvek se prilagođavam", dodao je.

Pronalaženje utehe u muzici

Uprkos ratu, muzika i dalje ima centralno mesto u Jevhenijevom životu.

"Bilo je teško navići se na sve, ali nakon mesec dana u vojsci, ponovo sam počeo da slušam muziku", prisetio se.

Poznat po ljubavi prema DJ-ingu, prisetio se jednostavnijih vremena kada je nastupao pred brojnim, oduševljenim publikama.

Iako mu borba ograničava vreme za muziku, ona mu i dalje pruža utehu.

"Muzika igra vitalnu ulogu u mom životu. Ona kontroliše, prilagođava, leči i ranjava.Nemam dovoljno vremena da stvaram muziku i bavim se DJ-ingom", rekao je za Euronews.

profimedia

 

"Sada, kada vidim da neko ima priliku da nastupa, naravno da sam srećan, ali takođe želim da podelim ne samo muziku koju sam napisao, već i kolekcije koje su već nekoliko godina stajale", nastavio je 29-godišnjak.

Poslednja prilika da radi kao DJ bila mu je početkom 2024. godine.

Od početka invazije, Jevhenij je počeo da sluša više ukrajinske muzike, pronalazeći ponos u mnogim mladim talentima koji se pojavljuju u njegovoj zemlji. Jevhenij nije jedini DJ koji je proširio svoju kolekciju ploča.

Ukrajinska DJ Ana B takođe je rekla za Euronews da u muzici vidi duboki kulturni, a ne samo nacionalni ponos. Tokom snimanja oseća "neodoljiv poriv da kroz svoj rad osnaži ove različite glasove, bilo kroz muziku ili kroz deljenje otpornosti naše scene", objasnila je.

Poput Jevhenija, mnogi ukrajinski DJ-evi i producenti brane svoju domovinu na bojnom polju.

"U retkim pauzama između misija, vraćaju se kući, pridružuju nam se na plesnom podijumu i ponovo povezuju sa svojim zajednicama. To je postalo bitan deo ukrajinske muzičke scene", nastavila je Ana B.

"Za njih, ovi događaji nisu samo zabave; oni su kratko bekstvo od užasa s kojima se suočavaju i prilika za punjenje energije. Neki su čak rekli da je to ono čemu se najviše raduju dok su na vojnim zadacima. Povratak ovih hrabrih muškaraca i žena među nas, deljenje tih trenutaka i sviranje za njih, zaista je najveći poklon", ističe ona.

Dokle god traje rat, njegova muzika ostaje svedočanstvo života koji se nada da će povratiti. 

"Posle toga, želim da se potpuno posvetim umetnosti. Želim da učim, učim i učim, saznajem nove stvari i putujem", rekao je Jevhenij o svojim planovima za budućnost.

Komentari (0)

Evropa