Šolc u poseti projektu iskopavanja litijuma u Saksoniji: "Važan ekonomski faktor i danas i budućnosti"
Komentari30/08/2024
-13:58
Nemački kancelar Olaf Šolc posetiće pokrajinu Saksoniju, gde će obići projekat iskopavanja litijuma u okviru projekta Zinvald litijum u blizini Altenberga.
"Nije uobičajeno da kancelar posećuje pokrajinsku instituciju sa oko 90 zaposlenih. Ovo pokazuje poštovanje i važnost koju kancelar Šolc pridaje bezbednom iskopavanju sirovina relevantnih za budućnost u Saksoniji. Rudarstvo u pokrajini ima dugu tradiciju i važan je ekonomski faktor i danas i budućnosti", poručio je pokrajinski ministar ekonomije Martin Dulig.
Generalni direktor projekta iskopavanja litijuma Zinvald Marko Ulig je istakao da je podrška Savezne vlade Nemačke i pokrajine Saksonije važan stub za budućnost i održivu proizvodnju litijuma u Altenbergu, i dodao da Šolcova poseta predstavlja signal da su proizvodnja litijuma i moderno rudarstvo visoki prioritet, prenosi portal Vesti onlajn.
Projekat Zinvald predviđa investicije od 500 miliona evra, i očekuje se da bude otvoreno najmanje 400 radnih mesta, a projekat je u skladu sa odlukama Evropske unije o kritičnim sirovinama.
U saopštenju pokrajine Saksonije navodi se da projekat Zinvald "treba prepoznati i realizovati kao strateški projekat", i da bi pokrajina zbog toga mogla dati važan doprinos doprinos ispunjavanju nacionalnih i evropskih ciljeva politike sirovina.
"Energetska i transportna tranzicija, digitalizacija svih oblasti privrede i života kao i zahtevi za klimatski neutralnom i održivom privredom uzrokuju rast tražnje za sirovinama, a posebno za takozvanim visokotehnološkim sirovinama. Odgovorno korišćenje primarnih i sekundarnih sirovina sve je potrebnije i važnije za buduću održivost nemačke i zaksonske privrede", istakao je Dulig.
U saopštenju pokrajine Saksonije navodi se da je, pod rukovodstvom Ministarstva ekonomije Nemačke, poseban fokus stavljen na ekstrakciju litijuma, koji se opisuje kao centralna sirovina za proizvodnju baterija i drugih visokotehnoloških proizvoda, poput baterija za električne automobile. Navodi se da se očekuje da će potražnja za električnim automobilima porasti 35 puta do 2050. godine, i da projekat Zinvald planira da proizvodi 15.000 tona litijum hidroksida kompatibilnog sa baterijama godišnje iskopavanjem sirovine, što pokriva potrebu za oko milion baterija godišnje za električne automobile prosečne veličine.
Komentari (0)