Slučaj koji je podigao Hrvatsku na noge: U više gradova protesti podrške Mireli Čavajdi
Komentari12/05/2022
-19:43
U više hrvatskih gradova danas se održavaju protesti pod nazivom "Dosta! Uništavanja javnog zdravstva i zanemarivanja zdravlja žena!".
Protesti su organizovani u znak solidarnosti sa Mirelom Čavajdom i svim ženama kojima su u Hrvatskoj uskraćeni zakonski zajamčen prekid trudnoće i drugi oblici zdravstvene zaštite, prenosi portal Index.hr
Takođe, građani pozivaju i na ostavku aktuelnog ministra zdravlja Vilija Beroša.
Slučaj Mirele Čavajde, žene koja se javno oglasila jer je onemogućena da ostvari svoje zakonsko pravo na medicinski prekid trudnoće, izazvao je burne reakcije u Hrvatskoj.
Ovoj Zagrepčanki lekari su odbijali da odobre pobačaj, u 27. nedelji trudnoće nakoš što je utvrđeno da plod ima veliki tumor na mozgu i prognoze su bile da će ili umreti u utrobi ili će se roditi sa teškim oboljenjima i "biti kao biljka".
Kada je Mirela Čavajda saznala da joj je nerođeno dete bolesno u nekoliko državnih bolnica prvobitno su joj rekli: "Žao nam je, ne možemo ništa uraditi, najbolje da odete za Sloveniju".
Ona je nakon nedelja odlazaka kod lekara i različitih analiza dobila objašnjenje o čemu se radi. Tada je dobila i savet da ne pokušava da dobije odobrenje komisije za abortus već da "ode u Sloveniju". Međutim, ona je svoje iskustvo podelila na javno, putem društvenih mreža.
Posle prvobitnog ćutanja, zahtev Čavajde za prekid trudnoće odbile su tri velike zagrebačke bolnice. Nakon toga oglasio se i ministar zdravlja Hrvatske Vili Beroš koji je 6. maja rekao je da je u slučaju Čavajde razgovarao sa "30 ili 40 ginekologa i većina misli da bi dete pri porođaju preživelo".
Prema hrvatskom zakonu, posle isteka deset nedelja od začeća, komisija prvog stepena može odobriti prekid trudnoće, uz pristanak odnosno na zahtev trudne žene, između ostalog kada na osnovu medicinskih izveštaja može očekivati da će se dete roditi s teškim urođenim telesnim ili duševnim manama.
Odobren zahtev, ali će Čavajda ipak u Sloveniju?
Slučaj je nakon Čavajdinog istupa podigao veliku buru u javnosti. Iako je hrvatski ministar zdravlja Vili Beroš na konferenciji za medije u sredu potvrdio je da je drugostepena komisija dozvolila prekid trudnoće Mireli Čavajdi, prema poslednjim informacijama, ona će na taj zahvat ipak morati u inostranstvo, najverovatnije Sloveniju
Kako je preneo Index, ministar Beroš je rekao je da prema njegovim informacijama nijedna bolnica u Hrvatskoj "ne radi feticid". Beroš je rekao da je "Čavajdi ponuđeno sve što joj se u Hrvatskoj može ponuditi", prenosi Index.
Ipak, on je naveo da će Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje pokriti troškove.
"Podržavam ono što je sa stručnog aspekta za gospođu najbolje, kao i njenu odluku. Ako je odluka gospođe Čavajde da se zahvat učini izvan Hrvatske, zdravstveni sistem će to podržati te će troškove snositi HZZO kao i kod svih drugih slučajeva kada se medicinski zahvati hrvatskih osiguranika iz opravdanih razloga obavljaju u inostranstvo", rekao je Beroš za Index.
Protesti u znak podrške
I pored novih odluka, veliki broj ljudi podržao je organizovanje protesta i izašao na ulice nekoliko hvatskih gradova.
Najveći broj građana okupio se u Zagrebu, ali se protesti održavaju i u Puli, Rijeci, Sisku, Splitu, Šibeniku, Osijeku, Zadru i na Korčuli. Među transparentima bili su i "Mi smo unuke veštica koje niste uspeli spaliti", "Pošto zdravlje, ministre", "Ne znači ne", "Dosta političkih igara na račun žena" i niz drugih transparenata.
Na skupu u zagrebu je bila i potpredsednica Vlade Anja Šimpraga, koja je uoči protesta rekla da je došla prvenstveno kao žena, ali i kao političarka koja želi preuzeti odgovornost u društvu kako bi svi delovali odgovorno i provodili zakone.
Protest organizuju udruženja RODA, CESI, Zaklada Solidarna, PaRiter, Građanke i građani Rijeke i Platforme za reproduktivna prava.
Komentari (0)