Region

Zvaničnici hrvatskog MSP-a pod istragom zbog sumnje na prevaru: Nabavljali lažne račune sa službenih putovanja

Komentari
Zvaničnici hrvatskog MSP-a pod istragom zbog sumnje na prevaru: Nabavljali lažne račune sa službenih putovanja
Zvaničnici hrvatskog MSP-a pod istragom zbog sumnje na prevaru: Nabavljali lažne račune sa službenih putovanja - Copyright profimedia

Autor: Tanjug

08/04/2025

-

23:37

veličina teksta

Aa Aa

Pripadnici hrvatske Kancelarije za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminala (USKOK) danas su pokrenuli istragu protiv petorice službenika Ministarstva spoljnih i evropskih i poslova (MVEP), dok je Kancelarija evropskog javnog tužioca (EPPO) takođe pokrenula samostalnu istragu protiv još dvojice službenika tog ministarstva zbog prevara.

EPPO i USKOK su saopštili da se sedmorica službenika Ministarstva u obe paralelno vođene istrage sumnjiče za krivična dela zloupotreba položaja i ovlašćenja, prenela je Hina.

USKOK je saopštio da su istragom obuhvaćena petorica hrvatskih državljana, starosti od 37 do 57 godina, zbog sumnje da su od marta 2019. do novembra 2024, kao službenici MVEP-a, nakon službenih putovanja u inostranstvu zajednički pravili lažne račune kojima su neistinito prikazali uvećane troškove smeštaja.

Prema sumnjama USKOK-a, 44-godišnjak i 53-godišnjak su, nakon službenog putovanja u Nemačku pribavili tri lažna hotelska računa posle službenog putovanja u Irsku.

Istovremeno, 44-godišnjak i 43-godišnjak su dostavili dva lažna hotelska računa nakon službenog putovanja u Srbiju, dok su tri osumnjičena nabavila 44 lažna hotelska računa sa službenog putovanja u Bosnu i Hercegovinu.

Dodaje se da se 44-godišnjak i 37-godišnjak sumnjiče se da su dostavili i dva lažna računa nakon službenog putovanja u Rumuniju.

Navodi se da pripadnici USKOK-a sumnjaju da su ova lica podnosila zahteve za putne troškove koji su im odobreni i plaćeni, čime su neovlašćeno stekli materijalnu koristi, dok su oštetili državni budžet za 3.582 evra.

U USKOK-u navode da su u odnosu na četvoricu zaposlenih u MVEP doneli rešenje o određivanju mera zabrane obavljanja poslovne aktivnosti.

Iz EPPO navode da se sumnja da je ovim licima, na osnovu krivotvorene dokumentacije povezane sa putovanjima u inostranstvo, isplaćeno oko 26.000 evra neopravdanih putnih troškova, od čega se polovina isplaćenog iznosa odnosi na Fond za unutrašnju bezbednost EU.

Hina navodi da je svih sedmoro osumnjičenih na ispitivanju priznalo krivicu. 
 

AI Preporuka

Komentari (0)

Evropa