Smanjena stopa siromaštva u Crnoj Gori - realno stanje ili statistička varka?
Komentari24/02/2025
-21:11
Pomoć države u vidu naknade manje od sto evra jedino je primanje socijalno ugroženih stanovnika Crne Gore i to ne svih. Iako se od institucija može čuti da stopa siromaštva iz godine u godinu opada u ovoj zemlji, nezavisne organizacije kažu da stanje u praksi baš i ne budi optimizam.
Podatak Ministarstva socijalnog staranja, brige o porodici i demografije, objavljen u saopštenju krajem prethodne godine, u kojem se kazuje da je stopa rizika od siromaštva iz godine u godinu opada, već mesecima preispituju nevladine organizacije koje se volonterski bave pomoći socijalno ugroženim porodicama.
Marina Došen, predsednica Fondacije volonteri Crne Gore, kaže da na terenu zatiče drugu sliku.
"Mi imamo situaciju da je minimalac 600 evra ili 800 za visokoškolce u Crnoj Gori, a onda vidimo taj podatak da jedan socijalno ugroženi stanovnik Crne Gore prima 85 evra. Ne treba uvek stavljati akcenat na te, da kažem, optimistične podatke, prosto trebamo možda prošetati, obići naše ovako uže okruženje i videti da li se faktička situacija razlikuje", rekla je ona.
Direktorka banke hrane, institucije koja godinama volonterski obezbeđuje obroke socijalno ugroženima, ovaj podatak vidi kao poražavajući. Merenja se, kaže, ne mogu vršiti upitnikom.
"Ako je nama to smanjenje siromaštva, onda zaista nemam šta da kažem. I pritom, znači, podaci su nastali putem upitnika. Ako će vam reći, da, ja sam siromašan ili da, danas ja nemam deci da dam šta za ručak", navela je direktorka Banke hrane Marina Medojević.
Da siromaštvo nije uvek nemati, nego često i nedovoljno imati, smatraju i anketirani građani Podgorice.
Iz Ministarstva socijalnog staranja, brige o porodici i demografiji nismo dobili odgovore na upite koje se tiču ove teme, te nam ostaje da sačekamo konkretne poteze koje će preduzeti.
Komentari (0)