Region

Proces protiv predsednika Republike Srpske: Da li presuda može dovesti Bosnu i Hercegovinu u dublju krizu?

Komentari

Autor: Euronews Srbija

20/02/2025

-

17:34

Euronews

veličina teksta

Aa Aa

Posle maratonskog izlaganja završnih reči, presuda predsedniku Republike Srpske, Miloradu Dodiku, biće izrečena sledeće nedelje. Tužilaštvo traži kaznu od pet godina zatvora i deset godina zabrane obavljanja javne funkcije. Dodik ističe da bi presuda mogla da zada, kako je rekao, smrtni udarac Bosni i Hercegovini. Iz Banjaluke stiže poruka da se Republika Srpska jedino može zaštititi slogom.

Izricanje presude zakazano je za 26. februar, a predsednik Republike Srpske, Milorad Dodik, odbacio je sve optužbe koje mu se stavljaju na teret, kao i drugooptuženi Miloš Lukić, vršilac dužnosti direktora Službenog glasnika Republike Srpske.

Dodik je podsetio da je ukaz koji je tada potpisao doneo u savetovanju sa svojim savetnicima, koji su mu kazali da je to više političko, a ne kazneno delo. Istog tog dana, kada je Dodik potpisao ukaz, Kristijan Šmit je doneo odluku kojom je nepoštovanje odluka visokog predstavnika postalo krivično delo, čime je tužilaštvo pokrenulo ovaj proces pred sudom Bosne i Hercegovine.

Po završetku ročišta, Dodik je poručio da bi osuđujuća presuda mogla imati smrtne posledice za BiH, ali i da razume deo javnosti u Federaciji kojoj oslobađajuća presuda ne bi odgovarala.

Podsećamo, Tužilaštvo BiH, podiglo je optužnicu protiv Dodika i Lukića 11. avgusta, a Sud ju je potvrdio 11. septembra 2023. godine. Suđenje je počelo 5. februara 2024. godine.

Tanjug/Sava Radovanović

 

Dodik je optužen za potpisivanje ukaza i proglašavanje važećim dva zakona Republike Srpske koja je visoki predstavnik Kristijan Šmit pre toga poništio, dok je Lukić optužen za objavljivanje tih ukaza u Službenom glasniku RS i zakona prema kojima se odluke visokog predstavnika i Ustavnog suda BiH ne bi primenjivale na teritoriji tog entiteta.

Predsednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković je za Jutarnji program RTRS rekao da se ne želi da nijedna odluka s tim u vezi bude doneta van Dejtonskog okvira.  

"Eliminisanje predsednika Republike Srpske Milorada Dodika iz političkog života trebalo bi da olakša satanizaciju, ili uništenje Srpske u smislu da BiH ostvari onaj cilj a to je da postane unitarna zemlja", naveo je Višković komentarišući zahtev Tužilaštva BiH da Dodik bude kažnjen blizu najviše kazne predviđene za "nepoštovanje odluke" Kristijaa Šmita i sa 10 godina zabrane obavljanja javne funkcije.

O tome da li ovaj proces, kao i njegov ishod, može uvesti Bosnu i Hercegovinu u još dublju krizu, za Euronews je govorio zamenik glavnog i odgovornog urednika "Glasa Srpske", Žarko Marković.

Govoreći o presudi, sagovornik navodi moguće opcije:

"Ako se držimo toga šta bi mogla da bude konačna presuda, ja vidim tri, pa možda i nagoveštaj nekog četvrtog scenarija. Prvi, onaj koji je po meni najnormalniji, koji bi trebao da se desi, a to je da gospodin Dodik, odnosno predsednik Republike, bude oslobođen u ovom procesu, da apsolutno sve optužbe budu odbačene, čak i da sudija možda malo i nagradi tužilaštvo što je uopšte podiglo ovako nakaradnu i politički složenu optužnicu", kaže Marković i nastavlja:

Euronews

 

"Druga opcija bi bila da predsednik Republike Srpske bude osuđen i to ovako kako traže tužioci. A to je da dobije kaznu zatvora plus kaznu zabrane delovanja na javnoj funkciji. I tu onda dolazi do potpunog haosa u BiH."

Međutim, postoji još jedan scenario.

"A treća opcija koja se provlači kroz političke i pravosudne krugove jeste da to bude neka vrsta uslovne osude. Odnosno da, na primer, gospodin Dodik bude osuđen na, recimo, tri godine zatvora, ali uslovno. Dakle, u te tri godine ne bi smeo da ponovi ovo 'krivično delo' za koje se sudi. To bi bila neka, da kažem, srednja varijanta cele ove priče gde bi na neki način sve strane bile podjednako i zadovoljene i nezadovoljene celom pričom, ali svakako i ovaj treći scenario bi ostavio značajne posledice na buduće odnose u Bosni i Hercegovini", kaže sagovornik.

Marković smatra kako su sve opcije moguće, ali kako nema sumnje da je proces bio maratonski.

"Sve je moguće, ali niko se ne sme usuditi da prognozira sa sigurnošću kako će stvari završiti. Treba imati na umu sledeće. Dakle, ovo je bio jedan proces koji je bio maratonski, koji je trajao godinu i nešto dana, koji je išao po nekom neobičajeno ubrzanom postupku za pravosuđe", objašnjava on. 

U kontekstu sastanka  predstavnika Vlade RS i graonačelnika i načelnika lokalnih zajednica u Srpskoj, Marković pojašnjava kakva bi mogla da bude reakcija Republike Srpske na osudu Milorada Dodika. 

"Značila bi reakciju Republike Srpske u kojoj je već napravljena neka vrsta pripreme sa ovim sastancima juče i preključe u kojoj bi bilo važno da svi politički faktori postignu jedinstvo i potpunu saglasnost u vezi sa potezima koje bi vlast Republike Srpske mogla da povuče nakon što bi gospodin Dodik eventualno bio osuđen", kaže Marković i objašnjava poruku predstavnika Vlade Republike Srpske o neophodnosti sloge:

"Zbog toga je sva ova priča u vezi sa jedinstvom, jer jednostavno nijedna vlast ovde nema luksuz da sama povlači određene poteze koje bi značili neku dublju krizu ili neke rigidnije stvari da se dešavaju bez da se za to traži saradnja ili saglasnost opozicionih snaga u Republici Srpskoj".

Celo gostovanje Žarka Markovića možete pogledati u videu na početku teksta

AI Preporuka

Komentari (0)

Evropa