Region

Drugo masovno ubistvo na Cetinju za dve i po godine: Troje ranjenih stabilno, zaseda Veće za nacionalnu bezbednost

Komentari

Autor: Euronews Srbija

03/01/2025

-

13:17

Euronews Serbia

veličina teksta

Aa Aa

U Crnoj Gori je danas drugi dan žalosti nakon masovnog ubistva 12 i ranjavanja četvoro ljudi na Cetinju. Ovo je drugo masovno ubistvo koje potreslo Crnu Goru u poslednje dve i po godine. Crnogorski premijer Milojko Spajić zakazao je za danas vanrednu sednicu Saveta za nacionalnu bezbednost, na kojoj će se razmatrati mere nakon masovnog ubistva na Cetinju.

Kako javlja reporterka Euronews-a iz Crne Gore, jedan od četiri pacijenta ranjena i dalje je u veoma kritičnom stanju, s neizvesnim ishodom. Reč je o pacijentu koji je zadobio prostrelne rane glave, i je u potenciranoj je komi, sediran je i njegovo stanje se redovno prati.

Direktor Kliničkog centra Crne Gore Aleksandar Radović izjavio je da su preostala tri pacijenta odvojena od mašine za disanje, i dalje su stabilnog stanja sa dobrim prognozama. 

Nakon tragedije koja se desila na Cetinju, predsednik Internacionalne policijske organizacije iz Crne Gore, Ivan Pekić, upozorio je da je veliki broj najtežih zločina, u ovoj zemlji, izvršen nelegalnim oružjem.

On u razgovoru za Euronews Srbija podseća da je MUP te zemlje sprovodio akciju gde su građani pozivani da predaju oružje u ilegalnom posedu bez ikakvih sankcija, kao i da je Zakon o oružju izmenjen u skladu sa evropskim standardima     

" U Crnoj Gori, po poslednjim podacima koji su se mogli naći u medijima, jeste da nekih 68.000 ilegalnog oružja se nalazi u Crnoj Gori u posedu građana. To je ona tradicija u Crnoj Gori da Crnogorci vole naoružanje i da su od pradeda i dedova nasledili određeno vatreno oružje. Ali ono što je problem jeste da ne smemo da saginjemo glavu i da naprosto svi sa zajedničkim snagama, rešavati ove probleme", rekao je on.

Euronews Serbia

Pakić navodi da je Zakon o oružju Crne Gore još 2015. godine imao dopune i izmene, kao i da MUP i Uprava policije godinama unazad pozivaju građane da vrate oružje koje je u ilegalnom posedu bez ikakvih sankcija.

"Familije ne smeju da kriju ako određeni članovi imaju neke psihičke probleme ili bilo kakve poremećaje. To moraju da prijavljuju nadležnima kako se ne bi desila ovakva ili slična tragedija"; dodao je.

Na pitanje kakav je trenutni zakon u Crnoj Gori, kaže da je on u skladu da evropskim standardima, ali kako dodaje, ono što je loše u ovom trenutku jeste da postoji jedna osuđujuća presuda koja nije bila pravosnažna za ubicu koji je na kraju sebe lišio života.

"Mislim da nam je takođe i sudstvo zakazalo u ovom delu jer da se to lice nalazilo u pritvoru gde je trebalo da svoju kaznu odsluži, ne bi ni došlo do ovakvog masakra. Međutim, ovo su izolovani slučajevi koje ne može predvideti najsposobnija policija na planeti. Ovo je masovno ubistvo. Pojedinac je u kratkom vremenskom periodu lišio zivota više ljudi", dodao je.

Pakić kaže da, ako se uzme u obzir šta se sve dešavalo u celom našem regionu u poslednje vreme i s obzirom da se svuda oko nas do nedavno ratovalo, uložiti zajednički napor kako se ovakve tragedije više ne bi dešavale.

"Po javno dostupnim podacima iz JNA je nestalo oko 150.000 vatrenog naoružanja, ne zna se do dana današnjeg gde je to oružje nestalo. Naravno da treba zemlje Zapadnog Balkana udruženo da naprave zajedničke akcije kako bi se apelovalo na građane da možda i vrate takvo oružje, da se reaguje nekim zajedničkim policijskim akcijama da se zaista smanji posed tog oružja", rekao je.

Hronologija slučaja masovnog ubistva na Cetinju

Podsetimo, u masovnom zločinu na Cetinju u Crnoj Gori ubijeno je 12 osoba, među kojima i dvoje dece, dok se četvoro Cetinjana nalazi u Kliničkom centru u Podgorici. Osumnjičeni 45-godišnji Aco Martinović je, nakon što ga je opkolila policija, pucao sebi u glavu i naposletku preminuo na putu do bolnice.

Konačan broj žrtava i lokacija ubistva saopštila je nakon uviđaja, dva sata iza ponoći tužiteljka, Andrijana Nastić.

Kako je precizirala, žrtve su ubijene na pet udaljenih lokacija - na prvoj i drugoj po četiri osobe, na trećoj dvoje dece, na četvrtoj i petoj po jedna osoba. Prve četiri osobe, Martinović je ubio oko 17 sati u kafiću Velestovo u širem centru grada, nakon svađe kojoj je prethodilo višesatno druženje. Televizija Vijesti je izvestila da je među ubijenima i vlasnik kafane.

profimedia

 

"Na svakoj lokaciji je izvršen uviđaj i izuzeti su dokazi koji će se uzeti u razmatranje. Počinilac ubistava je izvršio samoubistvo i to je šesta lokacija na kojoj je obavljen uviđaj. U toku su tužilačko-policijske radnje koje će rasvetliti pod kojim okolnostima se ovaj događaj desio", kazala je tada Nastić.

Ona je navela da je šesta lokacija, na kojoj je policija vršila uviđaj, mesto na kojem se nalazio Martinović. 

Direktor Uprave policije Lazar Šćepanović na konferenciji za medije, kako su preneli tada crnogorski mediji, rekao je da je, takođe, i on na kraju podlegao povredama.

"Opkolili su ga, napravili obruč. Bio je u bezizlaznoj situaciji, opkoljen svih strana, i nakon komande da odloži oružje pucao je sebi u glavu. Nakon što je zadobio povrede, pokušano je da se izvrši transport u KCCG, ali je podlegao povredama", rekao je Šćepanović.

Tanjug AP/Risto Božović

 

Ministar unutrašnjih poslova (MUP) Danilo Šaranović rekao je da je motiv ubistava nepoznat, jer su ubijeni bili rođaci, prijatelji i kumovi Martinovića.

Dan kasnije, 2. januara popodne, policija je ponovila već poznate detalje precizirajući da su ubistva počinjena u periodu od 17.25. do 17.57, a da je ubica pronađen u 23.35 nakon što je pucao sebi u glavu. Policija nije saopštila identitet stradalih, već samo inicijale stradalih.

U trenutku kada je prijavljeno da je u cetinjskoj kafani došlo do pucnjave i da ima više ranjenih, u gradu bilo najviše devet policajaca.

Naime, podgoričke Vijesti navode, pozivajući se na izjavu Šćepanovića, da kada je policiji prijavljeno u 17.26 da je u jednoj cetinjskoj kafani došlo do pucnjave u kojoj ima više ranjenih, u gradu bile angažovane tri policijski patrole, jedan inspektor operativac, službenik u dežurnoj službi i dežurni starešina.

Profil višestrukog ubice sa Cetinja

Martinović je još 2005. godine uslovno osuđen zbog nasilničkog ponašanja, ranije je kod njega primećeno antisocijalno ponašanje i tražen je psihijatrijski pregled.

Njemu je tada prepisana terapija u Domu zdravlja, ali nije upućen u specijalizovanu zdravstvenu ustanovu, izjavio je sinoć v.d. direktor crnogorske Uprave policije Lazar Šćepanović na konferenciji za medije.

Govoreći o profilu masovnog ubice, Šćepanović je kazao da Aco Martinović rođen 1979. godine u Cetinju. Bavio se popravkom, odnosno lakiranjem automobila. Bio je neoženjen, bez dece, i živeo je sam.Šćepanović je kazao i da se ubica, prema zvaničnim podacima Uprave policije, nije vodio kao operativno interesantno lice.

On je bio registrovan kao izvršilac krivičnih dela sa elementima nasilja. Tačnije, 2005. godine je pravosnažno osuđen za KD nasilničko ponašanje, kada mu je sud tri meseca zatvora zamenio za uslovnu osudu. Tokom 2022. godine, službenici Uprave policije su raspolagali operativnim saznanjima da Martinović, poseduje u ilegalnom posedu vatrenog oružja.

Tanjug /Ministarstvo unutrašnjih poslova Crne Gore/ Uprava policije

 

Policija je, kako kaže Šćepanović, pretresla Martinovićevu porodičnu kuću, 28. novembra 2022. godine, i pronašli su dve vazduše puške, 43 komada metaka različitog kalibra, jednu veću improvizovanu eksplozivnu napravu velike razorne moći i set za čišćenje vatrenog oružja.

"Za ovo krivično delo ubica je osuđen prvostepeno na kaznu zatvora u trajanju od tri meseca, ali ta presuda nije postala pravosnažna, za KD 403 (neovlašćeno držanje oružja i eksplozivnih materija), jer se vodi žalbeni postupak u Višem sudu u Podgorici", kazao je Šćepanović.

Policija je tada, kako kaže, prepoznala antisocijalno ponašanje ovog lica, nakon pretresa i obavljenog razgovora, pa su Domu zdravlja Cetinje prosledili zahtev za psihijatrijski pregled, u skladu sa Zakonom o zaštiti i ostvarenju prava mentalno obolelih

"Ovo lice je sprovedeno u Ministarstvo zdravlja, odmah nakon pretresa, gde mu je, prema dobijenim infomacijama, propisana terapija u Domu zdravlja i tom prilikom nije upućeno u specijalizovanu zdravstvenu ustanovu", zaključio je Šćepanović, preneo je portal RTCG.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Evropa