Orban o spornom zakonu: Prvo ga pročitajte pa kritikujte; Mišel: O tome ćemo za večerom
Komentari24/06/2021
-13:39
Premijer Mađarske Viktor Orban izjavio je danas u Briselu da njegova zemlja nije usvojila zakon protiv LGBT populacije, već da je u pitanju zakon o deci i njihovim roditeljima. Dolazeći na samit EU, on je poručio svima da prvo pročitaju zakon, a onda da ga kritikuju.
”Ja sam bio borac za slobodu u komunističkom režimu gde je homoseksualnost bila kažnjiva. Ja sam se borio za njihova prava i slobodu i branio prava homosekualnih osoba. Ovaj zakon nije o tome, već o pravima dece i roditelja”, rekao je Orban.
Premijer Mađarske je objasnio da nedavno usvojeni mađarski zakon, koji je izazvao mnoge kritike u EU, za cilj ima da da pravo roditeljima da odlučuju kako će njihova deca da se obrazuju kada je reč o seksualnom obrazovanju.
Orban je poručio da ovaj zakon nije na dnevnom redu dvodnevnog samita EU u Briselu, ali i dodao da je spremana da sa svima ”koji poštuju Mađarsku” razgovara o ovom zakonu, ukljućujući i predsednicu Evropske komisije, Ursulu fon der Lajen.
"Nijedna diskriminacija nije prihvatljiva"
Predsednik Evropskog saveta, Šarl Mišel, kaže da će se o novousvojenom zakonu i pravima LGBT populacije u Mađarskoj razgovarati tokom večere EU lidera koji se nalaze na dvodnevnom samitu u Briselu.
"Vrednosti su u srcu evropskog projekta i zato ćemo večeras tokom večere imati debatu o ovoj temi", porućio je Mišel dolazeći na samit.
Generalni sekretar UN, Antoni Gutereš, koji je zajedno sa Mišelom došao na radni ručak EU lidera, porućio je da” nijedna diskriminacija nije prihvatljiva ni pod kakvim uslovima".
"Sva diskriminacija protiv LGBT populacije je potpuni neprihvatljiva u našim modernism društvima", zaključio je Gutereš.
Belgija, Holandija i Luksemburg su predvodili članice EU u kritici mađarskog anti-LGBT zakona. Ukupno je 14 od 27 država članica izrazilo neodobravanje ove legislative.
Mađarski parlament je, da podsetimo, prošle nedelje usvojio novi zakon koji je podnela vlada premijera Viktora Orbana kojim se zabranjuje prikazivanje homoseksualnosti i promene pola u školskom obrazovnom materijalu i TV programima namenjenim osobama mlađim od 18 godina.
Zakon, odobren tokom "meseca ponosa", naišao je na hitnu osudu visokih zvaničnika nekoliko zemalja EU i grupa u Evropskom parlamentu.
Komentari (0)