Privreda

Nova odluka Vlade Srbije: Predložen slobodan izvoz brašna

Komentari

Autor: Euronews Srbija

11/05/2022

-

10:58

Nova odluka Vlade Srbije: Predložen slobodan izvoz brašna
Prodavnica - Copyright Tanjug/Strahinja Aćimović

veličina teksta

Aa Aa

Vlada Srbije usvojila je na današnjoj sednici izmenjenu Odluku o privremenom ograničenju izvoza osnovnih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda bitnih za stanovništvo, kojom su uvedena kvantitativna ograničenja izvoza na mesečnom nivou za određene poljoprivredno-prehrambene proizvode.

"Imajući u vidu dovoljne raspoložive količine brašna i pšenice, slobodan izvoz brašna koji je predložen ovom odlukom, imaće višestruki pozitivan ekonomski uticaj na domaće tržište, dovešće do većeg upošljavanja domaćih prerađivačkih kapaciteta i mlinovima omogućiti akumulaciju finansijskih sredstava neophodnih za otkup novog roda u žetvi", saopšteno je iz Vlade Srbije.

Navedeno je da je snabdevenost brašnom i pšenicom na domaćem tržištu dobra i da slobodan izvoz brašna ne može da ugrozi snabdevenost domaćeg tržišta, a da se omogućava da se pred žetvu rasterete silosi za prijem novog roda, kao i da se sačuvaju tradicionalna tržišta, s obzirom na to da je Srbija tradicionalni izvoznik brašna na tržišta zemalja iz regiona.

Nedimović: Neće biti poskupljenja brašna

Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović rekao je danas da je Vlada donela odluku o slobodnom režimu izvoza brašna od 15. maja i dodao da neće biti korekcije cene tog proizvoda.

"Vlada Sbrije je na današnjoj sednici donela odluku o izvozu brašna. Više nema ograničenja. Ta odluka stupa na snagu 15. maja. Do sada je važila kvota od 23.000 tona mesečno za izvoz brašna. Imamo dovoljno brašna, Srbija nije ugrožena sa ovom namirnicom tako da brašno ide na slobodni režim kakav je bio pre 8. marta", rekao je Nedimović za Tanjug.

Upitan za cenu brašna rekao je da je cena utvrđena na osnovu Vladine uredbe.

"Cena je utvrđena narednih 60 dana. Neće doći do korekcije cene brašna", poručio je ministar poljoprivrede.

Podsetimo, Odluka Vlade Srbije o zabrani žitarica je stupila na snagu 11. marta, od kada je privremeno zabranjen izvoz osnovnih poljoprivrednih proizvoda bitnih za stanovništvo - pšenice, kukuruza, pšeničnog brašna, prekrupe i griza, kao i suncokretovog ulja. Privremena zabrana izvoza ovih proizvoda uvedena je u cilju sprečavanja kritične nestašice, a usled povećane tražnje na svetskom i domaćem tržištu.

profimedia

 

Vlada Srbije je 20. aprila donela donela novu Odluku o privremenom ograničenju izvoza osnovnih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda bitnih za stanovništvo, kojom je uvela kvote na osnovu kojih se dozvoljava izvoz 150.000 tona pšenice, 150.000 tona kukuruza i 20.000 tona brašna na mesečnom nivou, dok je za rafinisano suncokretovo ulje mesečna kvota 8.000.000 litara. 

Mlinari su u proteklom periodu ukazivali da su na gubitku zbog zabrane izvoza brašna. Direktor Poslovnog udruženja "Žitounija" Zdravko Šajatović rekao je da srpski mlinari gomilaju zalihe, gube dobru zaradu i tradicionalna tržišta, kao i da bi zbog toga moglo da bude ugroženo i snabdevanje domaćeg tržišta brašnom tipa 400 u malim pakovanjima.

"Mogli smo da izvezemo brašna za oko 8,5 miliona evra, jer nikad veće cene nisu bile i plaćanje je 100 odsto avans. Umesto toga magacini mlinara su puni, a na srpska tradicionalna tržišta u Severnoj Makedoniji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i delimično Albaniji su došli izvoznici iz Hrvatske, Mađarske, Bugarske i Turske", rekao je Šajatović ranije za Tanjug.

On je rekao da je u prve tri države Srbija izvozila oko 100.000 tona godišnje i da nikada izvoz nije ugrožavao snabdevenost domaćeg tržišta, jer su naši kapaciteti pravljeni za bivšu Jugoslaviju.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Biznis