Da li Geoks odlazi iz Srbije – dok 1.200 ljudi strepi za radna mesta, zvaničnici poručuju da niko neće ostati bez posla
Komentari27/07/2021
-21:07
Jedna od glavnih tema proteklih mesec dana u Vranju je da li italijanska kompanija Geoks odlazi iz Srbije. Od rukovodstva fabrike, ali ni od predstavnika vlasti nema zvanične potvrde tih navoda. Rasplet situacije nestrpljivo iščekuje 1.200 zaposlenih.
Priču o mogućem odlasku Geoksa komentarisala je i premijerka Ana Brnabić koja je izjavila da, ukoliko italijanska fabrika zatvori fabriku u Vranju, zaposleni neće ostati bez posla, jer će država pronaći novog investitora.
Na pitanje kako će se rešiti pitanje Geoksa, premijerka je rekla da investitor ima ogromne probleme, koji su delom prouzrokovani virusom korona, ali i time što je to "radno intenzivni investitor".
Ona je posle obilaska Pčinjskog okruga rekla da je to "jedan od onih investitora kod kojih se veliki deo troškova poslovanja svodi na plate radnika".
"Oni su došli u Srbiju 2014. jer smo tada bili destinacija koja se promovisala kao zemlja jeftine radne snage i zato ćemo, kako budu rasle prosečne plate i minimalna zarada, imati problem, jer će se radno intenzivne investicije seliti ka zemljama sa nižim platama i jeftinijom radnom snagom", rekla je premijerka.
Da je država svesna problema koje ima Geoks na globalnom nivou, rekla je nešto ranije i ministarka rudarstva i energetike Zorana MIhajlović.
"Država će obezbediti dovoljan broj radnih mesta za sve. Geoks je iako je u Srbiji poslovao dobro, imao ogromne globalne probleme i za očekivati je da pravi drugačiju organizaciju. Ali ono što je najvažnije je da će država obezbediti posao, a kako se poslodavac zove to je manje važno i to sam rekla i ljudima u oči", rekla je ministarka novinarima u Vranju.
"Niko još nije rekao da Geoks definitivno odlazi"
Iz fabrike za sada nema zvaničnih informacija o eventualnom odlasku iz Srbije, a nije se oglašavalo ni Ministarstvo privrede. Ni u Komori italijansko-srpskih privrednika nismo uspeli da dobijemo podatke o poslovnim planovima kompanije Geoks.
"Nismo u mogućnosti da damo odgovore na pitanja koja se tiču interne politike samih kompanija", poručili su iz Komore.
Predsednica Saveza samostalnih sindikata Srbije za Pčinjski okrug Ružica Stošić za Euronews Srbija kaže da je pokušala da kontaktira rukovodioce u fabrici i da zakaže razgovor sa njima, ali da su joj rekli da oni nisu u Vranju.
"Niko još nije rekao da Geoks definitivno odlazi i radnici se još nadaju da će ostati, ali nagoveštaji nisu dobri. Još se nadamo da će nadležni pronaći neko rešenje. Dobri signali su što su u Vranju bile i premijerka Ana Brnabić i ministarka Zorana Mihajlović, a obe su rekle da će država pronaći način da zbrine ljude ukoliko ostanu bez posla i da će pronaći nove investitore", kaže Stošićeva.
Ona napominje da se pričalo o dolasku investitora koji posluje u Vladičinom Hanu, kao i da su spominjane još neke opcije, ali da ništa od toga nije potvrđeno, već su u pitanju samo glasine.
Kad je Geoks stigao u Srbiju
Geoks je pogone u Vranju otvorio početkom 2016. godine, a Vlada Srbije subvencionisala je izgradnju fabrike sa 11,5 miliona evra, odnosno sa 9.000 evra po svakom novootvorenom radnom mestu. Vlada je takođe gradu Vranju dala 100 miliona dinara za uređenje zemljišta u slobodnoj zoni, što je bio preduslov da može da počne izgradnja fabrike, a Grad Vranje je po ugovoru završio kompletnu infrastrukturu u tom delu industrijske zone Bunuševac.
Predsednik Udruženih sindikata Sloga Željko Veselinović smatra da Geoks neće napustiti Vranje, jer, kako tvrdi, ne mogu lako naći jeftiniju radnu snagu čak i u Albaniji i Severnoj Makedoniji.
"Tvrdim da Geoks neće otići, već da im je ovo pokušaj da izvuku dodatne subvencije. Ljude su poslali na odmore da bi kupili vreme i da bi pregovarali sa vlastima. Oni žele ovde da ostanu, samo pokušavaju da dobiju još novca od države. Kada su došli, dobili su 9.000 evra, a u međuvremenu su druge kompanije dobile i po deset puta više po radniku, tako da i oni sada žele više. Oni su u poslednjih pet godina praktično imali novac za plate radnika, koje su uglavnom minimalne, i sada kada je istekao period u kojem su bili obavezni da održe poslovanje, oni praktično prete odlaskom", priča Veselinović.
Predsednik Sindikata Sloga kaže da su u Geoksu to već jednom radili i to pre dve godine.
"Najavili su da će da odu, a onda im je država dala još dva miliona evra subvencija i ostali su", kađe Veselinović.
U Nacionalnoj službi za zapošljavanje navode da su se od od 2019. do 15. jula ove godine iz Geoksa na njihovu evidenciju prijavile 22 osobe, od kojih se sedam i dalje nalaze na evidenciji nezaposlenih.
Italijanska kompanija Geoks prisutna je u više od 100 zemalja, a zapošljavaju više od 30.000 radnika. Osim u Srbiji, pogone imaju i u Vijetnamu, Indoneziji, Južnoj Koreji i Brazilu, Makedoniji i Albaniji.
Inače, u Srbiji posluje 1.615 kompanija a učešćem italijanskog kapitala i ukupno zapošljavaju oko 50.000 radnika.
Komentari (0)