Novac

Pad tržišta akcija utiče i na vrednost kriptovaluta - bitkoin na najnižem nivou od januara

Komentari

Autor: Tanjug

09/05/2022

-

10:08

Pad tržišta akcija utiče i na vrednost kriptovaluta - bitkoin na najnižem nivou od januara
Pad tržišta akcija utiče i na vrednost kriptovaluta - bitkoin na najnižem nivou od januara - Copyright Tanjug AP/Nicole Pereira/New York Stock Exchange via AP

veličina teksta

Aa Aa

Bitkoin je potonuo danas na najniži nivo od januara pošto pad tržišta akcija nastavlja negativno da utiče na kriptovalute, čije trgovanje prati takozvanu rizičniju imovinu kao što su akcije tehnoloških firmi. Vrednost bitkoina se spustila na 33.266 dolara na jutarnjem trgovanju u Aziji, približavajući se najnižem nivou od januara kada je iznosila samo 32.951 dolara. Pad ispod tog nivoa predstavljao bi najnižu vrednost bitkoima od jula prošle godine, izveštava Rojters.

Prema poslednjim raspoloživim podacima sa kripto tržišta, bitkoin se trenutno blago oporavio i trguje se za oko 33.500 dolara, ili u padu za 1,4 posto na dnevnom nivou. Tehnološki indeks Njujorške berze, Nasdak, zaključio je prošlu nedelju u minusu od 1,5 procenata, a od početka godine do danas je izgubio 22 odsto vrednosti, usled očekivanja da će uporno visoka inflacija primorati američke Federalne rezerve da jače podižu referentnu kamatu uprkos usporavanju privrednog rasta. Nasdak fjučersi su na azijskom trgovanju nastavili jutros silazni trend spustivši se za dodatnih 0,8 posto. Eter, druga najveća kriptovaluta na svetu, pala je danas na samo 2.421 dolar, na najniži nivo od kraja februara.

profimedia

 

Azijske berze su na silaznoj putanji danas, pri čemu prate nastavak pada akcija na Vol Stritu koji je izazvan zabrinutošću investitora oko daljeg povećanja kamatne stope Federalnih rezervi (FED) i usporavanja globalnog rasta i moguće recesije zbog pooštravanja korona mera karantina u Šangaju.

"Niz povećanja kamata centralnih banaka i agresivnija monetarna retorika dolaze u uslovima u kojima imamo pad kineske i evropske privredne aktivnosti, najavu planova zapadnih zemalja o zabrani uvoza ruske energije i stalne pritiske na strani ponude", upozorili su analitičari britanske Barkliz banke, prenosi Rojters.

Sve to, kažu, stvara sumorne izglede za opstanak uporne inflacije što primorava centralne banke da podižu kamate uprkos naglom usporavanju rasta.

Kineski trgovinski podaci za april nisu bili tako loši kao što se očekivalo, pri čemu je izvoz porastao za 3,9 posto na godišnjem nivou, dok je uvoz ostao nepromenjen. Međutim, kineska politika svođenja kovid zaraze na nulu ne popušta, već je, naprotiv, Šangaj pooštrio mere lokdauna u celom gradu od 25 miliona stanovnika.

Pored toga, spekulacije da bi ruski predsednik Vladimir Putin tokom današnjeg obraćanja na proslavi Dana pobede mogao da objavi rat Ukrajini kako bi mobilisao rezerviste, takođe su uticale negativno na tržišno raspoloženje. Putin je dosadašnje akcije Rusije u Ukrajini nazivao "specijalnom vojnom operacijom", a ne ratom, dodaje britanska agencija.

Na NJujorškoj berzi, akcije u indeksnoj korpi S&P 500 prednjačile su s padom od 1,1 odsto na terminskom trgovanju (fjučers ugovori), dok su Nasdak fjučersi pali za 1,0 procenat. Prinosi na američke 10-godišnje obveznice su dostigli nov rekordan nivo od 3,15 posto. Na evropskim berzama, indeks fjučersa EuroStoks 50 pao je za 1,5 odsto, a londonski indeks FTSE za 0,7 procenata. Najširi indeks azijsko-pacifičkih akcija MSCI, bez japanskih, potonuo je za 1,3 posto, a japanski Nikei za 2,4 odsto.

Najlikvidnije kineske akcije su oslabile za 0,8 procenata, dok je juan prema dolaru dotakao novi 18-mesečni minimum i trguje se na nivou od 6,7049 juana za dolar.

Investitori čekaju izveštaj o inflaciji u SAD

Investitori su takođe napeti u iščekivanju novog izveštaja o inflaciji u SAD koji treba da bude objavljen u sredu, pri čemu predviđaju da je stopa rasta inflacije tek neznatno ublažena, ali svakako nedovoljno da spreči FED da podigne kamatu za najmanje 50 baznih poena u junu. Procenjuje se da će izveštaj pokazati rast bazne inflacije od 0,4 odsto u aprilu, u odnosu na 0,3 procenta prethodnog meseca.

Tržišni akteri prognoziraju da će kamata na FED-ova sredstva u julu dostići raspon 1,75-2,0 posto sa sadašnjih 0,75-1,0 procenata, i da će nastaviti da se povećava sve dok ne dostigne oko 3,0 odsto do kraja godine.

Pexels

 

Na valutnim berzama, dolar se kreće prema korpi glavnih valuta na najvišem nivou u poslednje dve decenije, pri čemu se u odnosu na japanski jen trguje za rekornih 131,07 jena. Evro se kotira na 1,0510 dolara, što je neznatno iznad njegove nedavne najniže vrednosti od 1,0481 dolara.

Na robnim berzama, cene nafte su ojačale nakon što se Grupa sedam (G7) najrazvijenijih svetskih ekonomija u nedelju obavezala na postepeno ukidanje uvoza ruske nafte.

Nakon prvobitnog pada, evropska nafta Brent se oporavila za 12 centi na 112,51 dolara po barelu, dok je cena američke sirove nafte WTI napredivala za četiri centa na 109,81 dolara za barel. Cena zlata miruje na 1.872 dolara po unci.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Biznis