Građani ne odustaju od kupovine na čekove - da li će posle 13 godina banke povećati limit od 5.000 dinara
Komentari29/09/2021
-07:10
Velikom broju građana kupovina na čekove sa odlaganjem od nekoliko meseci i dalje je najčešće jedini način za planiranje skromnog kućnog budžeta, naročito onima sa najnižim primanjima. Iako potrošači za jedan ček čiji je maksimalan iznos 5.000 dinara sada mogu da pazare mnogo manje nego ranije, u bankama ne razmišljaju o podizanju limita, koji je postavljen još 2008. godine, pre više od 13 godina.
U Narodnoj banci Srbije za Euronews Srbija kažu da se broj korisnika čekova u proteklih šest godina smanjio za petinu, ali da, uprkos novim bankarskim proizvodima, poput platnih kartica, i dalje ima mnogo građana koji koriste ovaj vid odloženog plaćanja, jer je najpovoljniji.
"Od 24 banke na našem tržištu, njih 16 dostavlja nam podatke o izdatim čekovima. Banka nema obavezu izdavanja čekova, već o tome odlučuje na osnovu svoje poslovne politike", navode u NBS.
Iako se neretko postavlja pitanje ukidanja ovog načina plaćanja, u cetralnoj banci kažu da ne podržavaju administrativno ukidanje čekova, imajući u vidu i dalje značajnu prisutnost ovog instrumenta prilikom plaćanja građana naše zemlje. Oni napominju da, uzimajući u obzir podatke o realizovanim čekovima, statistika pokazuje trend smanjena, kako broja realizovanih čekova tako i ukupne vrednosti tokom godina.
"Posmatrajući godišnje podatke za period od poslednjih pet godina, primetan je pad od 20,4 odsto u broju realizovanih čekova građana i to sa 8.097.708 čekova koliko je bilo realizovano u 2016. godini, na 6.444.057 prošle godine. U navedenom vremenskom periodu prosečno je kvartalno realizovano nešto više od 1.850.000 čekova građana", navode u NBS.
Prema njihovoj statistici, prosečna vrednost po realizovanom čeku u posmatranom periodu iznosila je oko 4.500 dinara.
Na odloženo, ili na rate, čekovima mogu da se pazare hrana, obuća, odeća, bebi kozmetika i oprema, bela tehnika, nameštaj, turistički aranžmani... Poček se odobrava na dva, tri meseca za jeftiniju robu, do osam, deset meseci za nameštaj i letovanja.
Od ukupno 6,4 miliona realizovanih čekova 99,87 odsto iskorišćeno je da za plaćanje roba i usluga, dok se 0,13 odsto čekova realizovanih lane koristilo za podizanje gotovine.
Prema poslednje objavljenim podacima za drugi kvartal, u prvoj polovini 2021. godine, realizovano je ukupno 3.005.514 čeka građana, dok ih je u istom periodu prošle. godine bilo 3.262.748. Vrednost realizovanih čekova je bila 14.012 miliona dinara, dok je vrednost realizovanih čekova u istom periodu lane bila 15.103 miliona dinara.
Kao odloženo plaćanje na rate bez kamate, čekovi su u Srbiji i dalje popularni. Banke ih izdaju klijentima sa redovnim primanjima, urednim platišama, koji nemaju zaostala dugovanja. U psolednje vreme banke su uvele i "ležarinu", pa izdavanje čekova po komadu naplaćuju od 10 do 50 dinara.
Plaćanje karticama kao alternativa
U Narodnoj banci Srbije napominju da smanjena upotreba čekova za oko 20 odsto ne znači i manji obim plaćanja na odloženo, već da građani koriste i druge načine ove vrste plaćanja.
"Od nedavno je omogućeno odloženo plaćanje karticom nacionalnog kartičnog sistema DinaCard, na osnovu koje građani i dalje imaju mogućnost plaćanja na rate i to bez kamate. Plaćanje na rate ovom karticom ima sve prednosti plaćanja čekovima, ali je znatno brže i jednostavnije – nema čekanja na kasi i vremenski zahtevnog ispisivanja čekova, kao ni ograničenja potrošnje po čeku, a broj rata korisnik određuje sam pri kupovini", navode u NBS.
Na osnovu izveštaja vezanog za DinaCard plaćanje na rate, u 2020. godini ukupan broj rata je bio 2.550.803.
"To bi predstavljalo oko 2,55 miliona čekova da je ova prodaja na rate realizovana putem čekova. Od januara do kraja avgusta bilo je 2.150.655 takvih rata", kažu u NBS .
Komentari (0)