Evropa

Rusi hvale vojnike iz Severne Koreje: "Pokazali 'fatalno nepoštovanje smrti' i doprineli porazu Ukrajine"

Komentari
Rusi hvale vojnike iz Severne Koreje: "Pokazali 'fatalno nepoštovanje smrti' i doprineli porazu Ukrajine"
Rusi hvale vojnike iz Severne Koreje: "Pokazali 'fatalno nepoštovanje smrti' i doprineli porazu Ukrajine" - Copyright Twitter/@raging545

Autor: Euronews Srbija

28/04/2025

-

14:06

veličina teksta

Aa Aa

Severna Koreja je danas konačno zvanično priznala učešće svojih trupa u borbama u Kurskoj oblasti, nakon brojnih tvrdnji Kijeva, snimaka u zapadnim medijima i tvrdnji južnokorejskih obaveštajnih službi da je Pjongjang u Rusiju poslao 10.000 vojnika.

"Operacija oslobađanja područja Kurske oblasti radi odbijanja avanturističke oružane invazije ukrajinskih vlasti na Rusku Federaciju je pobedonosno završena. Jedinice naših oružanih snaga koje su bile uključene u operaciju oslobađanja područja Kurske oblasti... dale su značajan doprinos uništenju neonacističkih snaga u Ukrajini“, navodi se u saopštenju koje je citirala severnokorejska novinska agencija KCNA.

Priznanje je stiglo nakon što je u subotu načelnik ruskog Generalštaba Valerij Gerasimov pohvalio "herojstvo“ severnokorejskih vojnika, koji su, kako je rekao, "pružali značajnu pomoć u porazu grupacije ukrajinskih oružanih snaga“.

"Vojnici i oficiri Korejske narodne armije, izvršavajući borbene zadatke rame uz rame sa ruskim vojnicima, demonstrirali su visok profesionalizam tokom odbijanja ukrajinske invazije, pokazali su čvrstinu, hrabrost i herojstvo u borbi", ocenio je Gerasimov, podnoseći izveštaj ruskom predsedniku Vladimiru Putinu o oslobođenju Kurske oblasti.

Predsednik Severne Koreje Kim Džong Un izjavio je da će u Pjongjangu biti podignut spomenik učesnicima operacije u Kurskoj oblasti.

Bliska vojna saradnja Rusije i Severne Koreje počela je u decembru 2024. godine, kada je u Moskvi ratifikovan Sporazum o sveobuhvatnom strateškom partnerstvu, potpisan 19. juna 2024. godine. 

Jedna od njegovih tačaka predviđa pružanje vojne pomoći u slučaju agresije na jednu od strana, pa su severnokorejske jedinice postepeno počele da stižu u Rusiju, piše ruskoj vlasti bliska Komsomolskaja pravda (KP).

U početku strani vojnici obučavani na poligonima, upoznavali se sa savremenom borbenom taktikom, sticali veštine upravljanja dronovima i upoznavali se sa realnošću na terenu. Zatim su "borbeni Burjati", kako su ih ruski vojnici u šali nazvali, prebačeni u Kursku oblast. Inače, Burjati su azijatksi narod iz Sibira koji na prvi pogled podseća na Korejance, odakle dolazi disproporcionalno veliki broj ruskih dobrovoljaca, pretpostavlja se zbog nižeg životnog standarda u Burjatskoj republici. 

KP navodi da su severnokorejski vojnici živeli "pod terenskim uslovima" kako se ne bi "hvalili“ o svom učešću u ratu. U početku su navodno držali treću liniju fronta, zatim drugu, zatim su bili testirani u utvrđenim pozicijama u defanzivi, da bi konačno stigli do jurišnih jedinica.

Korejski vojnici su se istakli kohezijom, disciplinom, "fatalnim nepoštovanjem prema smrti" i izuzetnom izdržljivošću, piše u izveštaju ruskog lista. To se objašnjava time da su uglavnom u pitanju snažni entuzijastični mladići, koji su dobro obučeni u svojoj domovini. Posebno se ističu pripadnici Snaga za specijalne operacije Severne Koreje.

Govoreći o detaljima borbi u Kursku ističe se da su saveznici dali veliki doprinos oslobođenju Korenevskog okruga, u bitkama kod Stare i Nove Soročine i u prodoru do Kurilovke. 

"Imali su strogo pravilo - da ne budu zarobljeni živi. I da se ne predaju dobrovoljno", ističe KP.

Ruski list preneo je i zanimljiv pokušaj Ukrajinaca da ubede severnokorejske vojnike da se predaju tako što su navodno bacali imitacije severnokorejskih novčanica sa sledećim tekstom na korejskom: "Predajte se! Kim Džong-un vas je doveo do smrti i izgladnjivao vaše porodice. Postavite žutu zastavu ispred sebe, podignite ruke i glasno vičite 'Sloboda!'. Hodajte polako prema ukrajinskim vojnicima i ispunite njihove zahteve.“

Navodi se da nijedan korejski vojnik nije prekršio ni svoju zakletvu ni savezničke obaveze, mada je Ukrajina ranije objavljivala snimke sa dvojicom zarobljenika, navodno iz Severne Koreje. Jedan od njih je tvrdio da želi da prebegne u Južnu Koreju.

U tekstu se navodi da je Pjongjangu bilo važno da stekne iskustvo u savremenim borbenim operacijama, da prouči taktiku i tehnologije potencijalnog neprijatelja ("kolektivnog Zapada“) i da stekne znanja koja su nedostupna zbog režima sankcija. 

Na društvenim mrežama objavljeni su i snimci borbi u kojima su navodno učestvovali severnokorejski vojnici. Jedna od tih operacija je uspešno oslobađanje pograničnog sela Plehovo, mada nema zvaničnih potvrda o učešću trupa Pjongjanga u konkretnom napadu sa snimka.

Sa strateškog aspekta KP naglašava da je dolazak savezničkih trupa omogućio da se ne popušta pritisak na drugim delovima fronta, tačnije da Rusija nastavi ofanzivu u Donbasu i da nanese ogromnu štetu grupaciji koja je izvršila invaziju i koja se navodno sastojala od 95 bataljona.

AI Preporuka

Komentari (0)

Evropa