Nekretnine

Potražnja menja trendove na tržištu nekretnina: Cenkanje više ne donosi samo nižu cenu, već kvadrat može i da poskupi

Komentari

Autor: Zlatica Radović

11/02/2023

-

20:10

Potražnja menja trendove na tržištu nekretnina: Cenkanje više ne donosi samo nižu cenu, već kvadrat može i da poskupi
Potražnja menja trendove na tržištu nekretnina: Cenkanje više ne donosi samo nižu cenu, već kvadrat može i da poskupi - Copyright Tanjug/MGSI/Đorđe Krstić, Dušan Aničić

veličina teksta

Aa Aa

Prošle godine su oboreni svi rekordi po količini uloženog novca u kupovinu nekretnina, ali i po broju prodatih stanova u odnosu na prethodne godine. Ogromna potražnja za nekrentinama u poslednje dve godine je donela i neke nove trendove na domaće tržište. U nekim trenucima, kako kažu u agencijama za nekretnine, za isti stan se "takmičilo" više zainteresovanih građana, pa je na adrese prodavaca u isto vreme stizalo više potencijalnih kupaca. Veliko interesovanje doprinelo je da se kvadrat proda i po većoj ceni od one koja je bila navedena u oglasima, odnosno da poskupi tokom cenkanja.

Na to je najviše uticala velika potražnja, koju oslikavaju i najnoviji podaci Republičkog geodetskog zavoda (RGZ), po kojima je prošle godine vrednost tržišta nekretnina bila veća za čak 1,5 milijardu evra u odnosu na 2021. godinu. Lane su prodate nekretnine vredele ukupno 7,6 milijardi, dok je godinu dana ranije ukupan promet bio 6,1 milijardu. U godinama pre epidemije virusa korona u Srbiji se prosečno godišnje prometovalo oko 100.000 nekretnina, dok je prošle prošle godine prodato za 40.000 stanova kuća i ostalih objekata više.

Cenkanje, koje je ranije isključivo bio metod spuštanja cene kvadrata, u poslednje vreme je krenulo u suprotnom pravcu, pa prodavci na pregovorima umesto da spuštaju, podignu vrednost kvadrata.

profimedia

 

Izvršni direktor u novosadskoj agenciji "Solis nekretnine" Dragan Rabatić kaže da nije tako velika navala da kupci stoje u redu za jedan stan, ali ukazuje na situaciju koja je do sada bila nestandardna za tržište nekretnina. 

"Ranije se podrazumevalo kada prodavac oglasi stan da cena posle pogađanja može da bude  samo niža, odnosno da kupac može da je spusti. Sada se dešava da kroz pregovore cena postane veća i to je nešto što je novina na tržištu nekretnina. To nije opšta pojava, ali se dešava.  Kada kupac i dođe na neku cenu koja je definisana, on je podigne i dešava se da na pregovorima ona postane veća od oglašene", kaže Rabatić za Euronews Srbija.

On objašnjava da ljudi nekada nisu sigurni da li je to dobra cena ili je mala u odnosu na stanje na tržištu i računaju da li će imati dovoljno novca za ono što oni dalje žele da kupe, pa u panici podižu iznos. Izvršni direktor "Solis nekretnina" otkriva da kupci uglavnom pristanu i na tu novu ponudu.

"Dešavalo se da tokom pregovora podignu cenu 5 do 10 odsto i najčešće se takva prodaja i ostvari", kaže Rabatić.

Mitić: Prodavac može da bira kome će da proda

Miloš Mitić iz agencije za nekretnine City expert kaže da tržište nije stalo ni u januaru i da i dalje ima kupaca s tim što se ne dešava više da se stanovi prodaju po nerealno visokim cenama, kao što je bilo slučajeva prethodnih meseci.

"Dešavalo se da neko traži i 500 evra više po kvadratu i da proda nekretninu, ali sada su uglavnom realne cene koje tržište diktira. Kada neko postavi realnu cenu, mi to prodamo za pola sata, jer mu pošaljemo i po deset kupaca i on bira kome će da proda. To se i dalje odnosi na neke skupe nekretnine u staroj gradnji. Poslednja takva je bila pre nekoliko dana, u Kapetan Mišinoj gde je cena kvadrata bila više od 3.500 evra, a nekretnina je bila mala i pogodna za investiciju, tražena na tržištu i to se za 175.000 evra prodalo, jer je za sat vremena otišlo osam kupaca i uveče su nam javili da su dogovorili cenu", kaže Mitić za Euronews Srbija.

profimedia

 

Direktor agencije za nekretnine "Beli grad" Predrag Stajić kaže da ima slučajeva da za kvalitetan i dobar stan, na dobroj lokaciji više kupaca reaguje u isto vreme, ali da se to dešavalo i ranije.

"Sada je to malo izraženije i učestalije, jer je manja ponuda, a veća tražnja. Za dobrom robom je uvek veliko interesovanje. Istom logikom se i povećava cena iznad one koja je objavljena u oglasu. Sve je to uobičajeni trend i odnos kupaca i prodavca, sve je to kako je bilo i ranije, samo je izraženije, zbog toga što je ponuda značjano manja, a tražnja velika", tvrdi Stajić.

On smatra da će zbog viskih kamata i skupog zaduživanja kupci usporiti i da se već primeti da se povlače i da su mnogi odlučili da odlože kupovinu. 

Licitacija za atraktivan stan - ko da više

Agent za nekretnine Katarina Lazarević kaže da se cene nekretnina nisu vratile na nivo kakav je bio pre nego što su Rusi došli, ali da su cene sada prihvatljive i da je sada "napravljena neka sredina". 

"Trenutno je mnogo veća ponuda nego potražnja kada je u pitanju zakup. Kod prodaje je i dalje velika potražnja, a traži se uglavnom novogradnja. Kupaca ima, ali ne kao u trećem kvartalu. Retko se dešava da se za jedan stan interesuje više kupaca u isto vreme, osim ako nije u pitanju izuzetno dobra ponuda, poput stana od ok 40 kvadrata na dobroj lokaciji, na Dorćolu ili Neimaru, a da je cena prihvatljiva. Za takav stan postoji veliko interesovanje. Ako je atraktivan stan, bukvalno bude kao licitacija - ko da više. Ali, to su retke situacije. To nije svakodnevno, već kada se pojavi neki stan kakvih nema u ponudi, a za koji bi bili svi zaintersovani", napominje Katarina Lazarević.

profimedia

 

Cene kvadrata u Srbiji su u poslednjem kvartalu prošle godine porasle u proseku za 13,7 odsto u odnosu na isti period 2021. godine. Prema podacima Republičkog geodetskog zavoda, samo u četvrtom, u odnosu na treći kvartak one su porasle za 3,3 procenta. Ukupna količina novca korišćena za kupovinu nekretnina iznosila je 2,3 milijardi evra, što predstavlja rast od 27,3 odsto u odnosu na isti kvartal prethodne godine. U Beogradu je skolopljeno najviše kupoprodajnih ugovora, ukupno 9.547. 

Najveći udeo ukupnih novčanih sredstava zauzima prodaja stanova, sa učešćem od 55 odsto i 1,2 milijarde evra. Prema podacima RGZ, ukupna vrednost tržišta merena sumom ostvarenih kupoprodaja stanova ostvarila je rekordni rast u 2022. i to za 36 odsto međugodišnje.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Biznis